Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розробка документів правового характеру, які регулюють трудові відносини на підприємствах різних форм власності

Юридична служба разом із відповідними структурними підрозділами, а в окремих випадках самостійно приймає участь у підготовці локальних актів, що регулюють трудові відносини. До них насамперед відносяться:

- правила внутрішнього трудового розпорядку;

- колективний договір;

- посадові інструкції та інші.

Юридична служба, беручи участь у розробці Правил внутрішнього розпорядку підприємства повинна врахо­вувати особливості, специфіку того чи іншого господарського формування. У правилах конкретизуються обов'язки правління, ад­міністрації, працівників і членів підприємств, питання прийняття та звільнення (виключення із членів), використання робочого часу, порядок притягнення до дисциплінарної відповідальності та види дисциплінарних стягнень. Складаючи ПВТР, слід використовувати Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників підприємств. Підготовлений проект Правил внутрішнього трудового розпорядку підлягає затвердженню трудовим колективом на зборах.

Беручи участь у розробці проекту колективного договору і його змісту, слід керуватись Кодексом законів про працю та Законом України «Про колективні договори і угоди».

Існування колективного договору об'єктивно обумовлене на­явністю соціальних, економічних і правових передумов. В умовах суспільного виробництва виникають внутрішньоколективні відносини, зв’язки в галузі суспільної організації праці. Для регулювання таких зв’язків викорис­товуються методи регламентації окремих питань узгодженням, прийняттям системи локальних актів, серед яких найважливіша роль належить колективному договору.

Як акт локального регулювання, колективний договір виконує цілий ряд виробничих і соціальних завдань. До таких завдань належать:

- деталізація і конкретизація чинного законодавства про працю з максимальним урегулюванням специфіки даного підприємства;

- вирішення нових питань, що поставлені практикою і не знайшли врегулювання в чинному законодавстві;

- стимулювання працівників шляхом встановлення пільгових умов праці, забезпечення виконання договірних зобов'язань сторін;

- встановлення конкретної відповідальності господарських і профспіл­кових органів за поліпшення умов праці й побуту працівників підприємства;

- залучення працівників до управління виробництвом;

- поширення правових знань;

- врегулювання протиріч між власником і - трудовим колективом найманих працівників для досягнення соціальної згоди.

Важливою рисою колективного договору є його багатоплановість. Як основний локальний акт підприємства, колективний договір регулює майже всі відносини, що виникають у межах підприємства, як з приводу його виробничої діяльності, так і інші відносини, поєднує в собі заходу спрямовані на удосконалення виробництва, оплати праці, поліпшення умов праці та побуту працюючих та ряд інших важливих питань.

При підготовці проекту колективного договору на наступний рік необхідно враховувати недоліки й помилки, що раніше мали місце в практиці укладення колективних договорів. Якщо протягом року в колективний договір будуть вноситися зміни та доповнення, юридична служба повинна забезпечувати їх відповідність чинному законодавству.

Юридична служба особливу увагу має приділяти змісту колективного договору. Це пов’язано із значенням цього договору, тобто з тим, що він має регулювати положення, які б захищали права та обов’язки працівників. Тому юридична служба має слідкувати, щоб умови договору не тільки не погіршували становище працівників, а й покращували його.

Наступним етапом контролю з боку юридичної служби є контроль за порядком прийняття колективного договору.

Розроблений сторонами проект колективного договору виносить­ся на загальні збори або конференцію трудового колективу. Загальні збори трудового колективу вважаються правомочними, якщо в них бере участь не менше половини працюючих на даному підприємстві, в установі, організації. Якщо загальні збори чи конференція трудо­вого колективу схвалює проект колективного договору, він підписується уповноваженими представниками сторін не пізніше як через 5 днів з моменту його схвалення, якщо інше не встановлено зборами чи конфе­ренцією трудового колективу.

Підписаний сторонами колективний договір підлягає оповіщеній реєстрації у місцевих органах державної виконавчої влади відповідно до Положення про порядок оповіщення реєстрації галузевих і регіональних угод, колективних договорів, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 1994 року за № 225. Відповідно до Поло­ження, оповіщена реєстрація потрібна для забезпечення можливості вра­хування їх умов під час розгляду трудових спорів, що можуть виникнути за результатами застосування норм цих угод (договорів) уповноважени­ми на те органами, і засвідчує ідентичність примірників і копій поданих на реєстрацію. Реєстрація проводиться в двотижневий строк з дня одержан­ня колективного договору. Не пізніше наступного дня після реєстрації два примірники колективного договору повертаються сторонам, що його підписали і подали на реєстрацію. Копія договору зберігається реєструючим органом.

Колективний договір вступає в силу з дня його підписання пред­ставниками сторін або з моменту, що встановлений в самому договорі, незалежно від терміну його реєстрації.

Одним із нормативних локальних актів, які сьогодні «покликані до життя» сучасною практикою регулювання трудових відносин на підприємстві, є Положення про персонал. Персонал - це сукупність категорій працівників підприємства, тобто осіб, які мають трудові відносини з підприємством відповідно до трудового до­говору (контракту), та, у зв'язку з цим, різні майнові, функціональні та інші права та обов'язки.

Зазначені вище та деякі інші зміни у трудових відносинах на підприємстві потребують більш чіткого регулювання в локальних норма­тивних актах.

Один з них - Положення про персонал, що визначає стосунки між різними категоріями персоналу. При визначенні змісту цього локального акту необхідно обов'язково дотримуватись таких умов: по-перше, чітко визначити мету прийняття цього акту; по-друге, зміст положення не повинен повторювати зміст законодавства про працю, інших локальних актів підприємства.

Юридична служба повинна брати участь у розробці правових до­кументів з формування колективу бригади, взаємної відповідальності правління, ради, керівництва і бригади.

Беручи участь у розробці правових документів, юридична служба звертає увагу розробників на чітке формулювання завдань, які стоять перед структурними підрозділами або посадовими особами, об'єму, ха­рактеру робіт, способів відповідальності за ті чи інші упущення, що дає можливість спитати за конкретні дії, та тим самим сприяє організова­ності і дисципліні на підприємстві.

У необхідних випадках юридичній службі слід за своєю ініціативою вносити керівництву підприємства пропозиції щодо розробки рішень, наказів, посадових інструкцій, положень, інших правових актів, які на­правлені на зміцнення трудової дисципліни.

Підготовлений проект нормативного акту підприємства повинен відповідати чинному законодавству, внесеним до нього змінам і допов­ненням, які при переході до ринкових відносин вносяться постійно.

Перевіряючи відповідність чинному законодавству проектів на­казів, рішень, положень, розпоряджень та інших документів, які пов'язані із застосуванням законодавства про працю і підписуються керівником, юридична служба перш за все з'ясовує, чи керівник має право видавати наказ, ухвалювати рішення (інший правовий документ) з даного питання чи вирішення передбачених у проекті питань відносяться до компетенції загальних зборів, правління, ради; чи не слід цей документ погодити з профспілковим комітетом; чи враховані пропозиції трудового колективу; чи правильне посилання на ті чи інші закони, нормативні акти.

Якщо документ, який надійшов до юридичної служби, не узгодже­ний із зацікавленими структурними підрозділами, а у випадках, передба­чених законодавством, з профспілковим комітетом або правлінням, ра­дою, то він повинен бути повернутий особі, яка відповідальна за його підготовку з відповідними зауваженнями і пропозиціями. Якщо документ відповідає вимогам чинного законодавства, то він візується.


Читайте також:

  1. IV. Строки прийому заяв і документів, вступних екзаменів, конкурсного відбору та зарахування на навчання
  2. V. Порядок прийому заяв та документів для участі у конкурсному відборі до НАУ
  3. XIX. ОСОБЕННОСТИ ПРАВОВОГО РЕЖИМА ПРИРОДНЫХ РЕСУРСОВ
  4. А) Відносини власності і форми господарювання в сільському господарстві
  5. А/. Право власності.
  6. Авторське право і право власності на матеріальний об’єкт, в якому втілено твір
  7. Аграрні відносини
  8. Аграрні відносини в Україні у ХVІ - перш. пол. ХVІІІст.
  9. Аграрні відносини, їх специфіка та місце в економічній системі
  10. Адаптаційні зміни суглобово-зв'язкового апарату спортсменів різних спеціалізацій.
  11. Адміністративне право і регульовані їм відносини
  12. Адміністративне право і регульовані їм відносини




Переглядів: 2274

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні напрями роботи юридичної служби щодо забезпечення виконання законодавства про працю | Контроль з боку юридичної служби за дотриманням законодавства під час оформлення нормативних актів підприємства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.