Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ВПЛИВ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ НА РИЗИК ФІРМИ

Аналізуючи проблему ризику, пов'язаного з інвестиційними проектами на існуючих фірмах (підприємствах) варто звернути увагу на «ефект портфеля». Сутність цього ефекту полягає в тому, що в межах певної фірми існують різні види діяльності, в зв'язку з чим усі активи, залучені на підприємстві (які воно посідає) можуть бути (умовно) розподілені відповідно до різних видів діяльності. Тобто все підприємство можна (умовно) трак­тувати як портфель (пакет), що складається з різних активів. Окремі складові цього пакету можуть мати різну вразливість доходів щодо зміни умов господарювання. Якщо випадкові ко­ливання норми доходу та окреслені складові пакету не дуже щільно додатньо скорельовані між собою, і коли окремі складові цього пакету характеризуються високою мінливістю норми до­ходу (високим ступенем ризику), не виключено, що весь порт­фель може мати помірковану мінливість (невисокий ризик). Про це йшлося в розділі 4. Розглядаючи ризик окремих інвес­тиційних проектів, треба брати до уваги не лише їх індивідуальний ризик, але і їх вплив на ризик (стабільність, стійкість) фірми (підприємства) в цілому. Інвестиційні проекти, по відношенню до котрих мінливість сподіваної норми доходу є високою (ви­сокий їх ступінь ризику), можуть впливати стабілізуючим чином на фінансово-економічну ситуацію, щодо фірми в цілому, якщо мінливість (варіація) цієї норми доходу не дуже щільно додатньо скорельована з нормами доходу решти активів (видів діяльності) фірми.

Залежність між ризиком інвестиційних проектів та ризиком фірми можна аналізувати та обчислювати за методикою, від­працьованою в межах класичної моделі рівноваги ринку капі­талів (САРМ). Якщо відомі величина середньоквадратичного відхилення норми доходу i-го інвестиційного проекту (σi), се­редньоквадратичного відхилення норми доходу усіх інших акти­вів даної фірми (σП), а також коефіцієнт кореляції між нормами доходу i-го проекту та усіх інших активів фірми П, i) можна обчислити коефіцієнт βi для розглядуваного i-го інвестиційного проекту:

(10.4)

Інвестиційні проекти, для котрих коефіцієнт βi > 1,обтяже нi більшим ризиком, ніж ризик активів, які фірма вже посідає. Проекти, для котрих βi = 1, є так само ризикованими як i всі активи фірми. Проекти, для котрих βi < 1, обтяжені меншим ступенем ризику, ніж ті активи, які підприємство вже посідає.

Аналіз ризику проекту в контексті ризику фірми не вичерпує усієї проблеми. Слід також враховувати середньоринковий ри­зик. Як вже йшлося у попередньому матеріалі, рівняння, що виражає співвідношення між сподіваною нормою доходу влас­ного капіталу (акції) фірми та середньоринковою нормою до­ходу, виражається формулою

mE = mF + (mm - mFE, (10.5)

де mE— сподівана норма доходу власного капіталу; mF— сподівана норма доходу активів (цінних паперів), не обтяжених ризиком; тт — середньоринкова норма доходу; βE — коефіцієнт систематичного ризику, характерний для даної фірми.

 

Приклад. Норма відсотка цінних паперів, не обтяжених ри­зиком, дорівнює 8%, середньоринкова норма доходу — 15%, коефіцієнт βЕ = 1,5. Обчислити сподівану норму доходу акцій

цієї фірми.

Розв'язання. Сподівана норма доходу, що пов'язана з інвес­тиціями в акції цієї фірми, буде дорівнювати, згідно з (10.5)

mE = 8% + (15% - 8%) - 1,5 = 18,5%.

Якщо в структурі капіталу фірми є борг, що становить, скажімо, 40% від усіх її фінансових джерел, і норма його відсотка (rБ)складає 16%, а норма податків на доходи — 40%, то можна обчислити середньозважену вартість капіталу даної фірми:

тА = хБ rБ (1 - Т) + хЕ mЕ, (10.6)

де тА — сподівана норма доходу з активів; хб — частка боргу в структурі капіталу фірми; rб — норма відсотка на позичений капітал; Т — норма податків на доходи.

 

тобто mA = 0,4 • 16 % (1 - 0,4) + 0,6 • 18,5 % = 3,84 + 11,1 = 14,94%,

Це означає, що інвестори були б схильні вкладати гроші в фінансування інвестиційних проектів даної фірми тоді, коли ці інвестиції приноситимуть норму доходу, яка не менша ніж 14,94 %, а ступінь ризику, що пов'язаний з цими інвестиціями, був би на рівні ступеня ризику, яким була обтяжена фірма до цього (коефі­цієнт β проекту був меншим чи рівним коефіцієнтові β фірми).

Якщо прийняти гіпотезу, згідно з якою фірма трактується як певний портфель активів, а її коефіцієнт β є середньозва­женим окремих складових цього портфеля активів, то прийняття до реалізації певного інвестиційного проекту, для котрого коефі­цієнт β є більшим, ніж середній для решти груп елементів цього портфеля, призводить до зростання коефіцієнта β фірми, котра стане фірмою, обтяженою більшим ступенем систематичного ризику. Це в свою чергу приведе до зростання вартості влас­ного капіталу фірми. Величина ця буде залежати від величини капіталу, пов'язаного з даним проектом. Якщо, наприклад, кое­фіцієнт β фірми становить 1,5, а після реалізації проекту частка пов'язаного з ним капіталу буде становити, скажімо, 40% від усього капіталу фірми, а коефіцієнт β цього проекту буде дорів­нювати 2,0, то коефіцієнт β для усієї фірми після реалізації цього проекту, як відомо з попереднього, буде дорівнювати

βЕ = 0,6×1,5 + 0,4×2,0 =1,7.

Сподівана вартість власного капіталу фірми згідно з (10.5) буде дорівнювати

mE = 8 % + (15 % - 8 %) • 1,7 = 19,9 %,

а середньозважена вартість капіталу А) в зв'язку з тим, що його структура не змінюється, згідно з формулою (10.6) буде дорівнювати

mA = 0,4 • 16 %(1 - 0,4) + 0,6 × 19,9 = 3,84 + 11,94 % = 15,78 %.

Це означає, що у випадку зростання ступеня систематичного ризику, котрим обтяжена фірма, інвестори будуть домагатися, щоб середня норма доходу (прибутку) була не нижчою ніж 15,78 %. Якщо її не вдасться реалізувати на практиці, то ринкова вартість фірми піде на спад.

Наприклад, якщо вже існуючі активи певної компанії (фір­ми) приносять норму доходу на рівні 14,94 %, то норму доходу інвестиційного проекту необхідно підібрати так, щоб середньо­зважена норма доходу фірми, котра реалізує цей проект (обтяжений ризиком β = 2,0), була на рівні 15,78%. Цю норму доходу можна обчислити, користуючись співвідношенням

0,6 × 14,94 % + 0,4 × у % = 15,78%,

звідси одержимо:

у = (15,78% - 0,6 × 14,94%) / 0,4 = 17,04%,

тобто новий інвестиційний проект повинен мати норму доходу на рівні не менш ніж 17,04%, щоб для норми доходу, котру прагнутимуть мати інвестори в зв'язку з підвищенням ступеня ризику (з 1,5 до 1,7) ринкова вартість фірми не зменшилася.

Отже можна стверджувати, що коли є можливість визначити коефіцієнт βi для i-го інвестиційного проекту, то одночасно не­важко визначити і середньозважену вартість капіталу для цього проекту, а також і необхідну норму доходу, яку цей проект повинен приносити.

Ця задача може бути реалізована, зокрема, за допомогою наступного, досить простого алгоритму, що складається з таких основних кроків:

Крок 1.Обчислюємо вартість власного капіталу певної фірми, пов'язаного з і-м інвестиційним (інноваційним) проектом (mEi).

mEi = mF + (mm - mF) βi. (10.7)

Крок 2.Обчислюємо середньозважену вартість капіталу інвес­тиційного (інноваційного проекту (mAi):

mAi = xБ rБ (1 - T) + xE mEi. (10.8)

(Ці формули аналогічні (10.5) та (10.6)).

Використовуючи дані наведеного вище прикладу, одержимо:

крок 1: тEi = 8% + (15% - 8%) • 2,0 = 22 %.

крок 2: тAi = 0,4 • 16 % (1 - 0,4) + 0,6 • 22 % = 3,84 + 13,2 = 17,04%.

Результат, одержаний за допомогою приведеного алгоритму, е такий самий, що й отриманий з наведених вище міркувань.


Читайте також:

  1. I визначення впливу окремих факторів
  2. I етап. Аналіз впливу типів ринку на цінову політику.
  3. II. Фактори, що впливають на зарплату при зарубіжних призначеннях
  4. III Етап: Складання карти ризиків авіакомпанії й ранжирування виявлених ризиків
  5. III. РИЗИК ТА ПРИБУТКОВІ СТАВКИ
  6. IV Етап: Вибір стратегії керування виявленими ризиками й виділення пріоритетних напрямків роботи
  7. А) Ризик непотрібності виробленої продукції
  8. Абстрактна небезпека і концепція допустимого ризику.
  9. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  10. Адвокатське бюро, колегія адвокатів, адвокатські фірми, адвокатські контори, юридичні консультації
  11. Адекватним фізичним критерієм оцінки її впливу на організм люди1
  12. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу




Переглядів: 387

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
РИЗИК ЩОДО ПРИЙНЯТТЯ ІНВЕСТИЦІЙНИХ РІШЕНЬ | ПРИНЦИПИ ФОРМУВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПОРТФЕЛЯ З УРАХУВАННЯМ РИЗИКУ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.