Закономірності взаємних перетворень хімічної та електричної форм енергії.
Всі електрохімічні процеси можна поділити на дві протилежні групи: І група - процеси електролізу, при якому під дією зовнішнього джерела електричної енергії відбуваються певні хімічні реакції і
ІІ група -процеси виникнення електрорушійної сили та електричного струму внаслідок певних хімічних реакцій.
У процесах І групи електрична енергія перетворюється в хімічну. У
процесах ІІ групи, навпаки, хімічна енергія перетворюється в електричну.
Наприклад, в гальванічних елементах електрична енергія виробляється в результаті перебігу хімічних реакцій. Всі ці процеси йдуть в розчинах або розплавах електролітів і пов’язані із зміною стану іонів. Тому в електрохімії вивчаються властивості розчинів електролітів, іонні рівноваги, електродні процеси.
Електрохімічні процеси мають велике практичне значення. Так, теоретичні закони електрохімії лежать в основі методів одержання хлору, лугів, ряду кольорових та рідкісних металів, вони реалізуються також в процесах гальванотехніки, при роботі хімічних джерел струму, захисті металів від корозії. В науці і техніці широко використовуються електрохімічні методи контролю і аналізу: потенціометрія, кондуктометрія, полярографія, кулонометрія тощо.
Усі електрохімічні реакції відбуваються тоді, коли є електрохімічний струм у колі. Це коло обов’язково складається з послідовно з’єднаних металевих провідників (електродів) і розчину (або розплаву) електроліту. У металевих провідниках, як ми знаємо, переносниками струму є електрони, у розчині електролітів – іони. Безперервність проходження струму в колі забезпечується лише в тому випадку, коли відбуваються процеси на
електродах, тобто на межі метал-електроліт. На одному електроді відбувається процес приймання електронів (відновлення), на другому електроді - процес віддавання електронів (окиснення).
Особливістю електрохімічних процесів, на відміну від звичайних хімічних, є просторове розділення процесів окислення і відновлення. З цих процесів, які не можуть відбуватися один без одного, і складається в цілому хімічний процес в електрохімічній системі.