Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Туреччина під час правління Демократичної партії.

Лібералізація економічного життя викликала зріст цін, безробіття та інші наслідки перехідного періоду. На початку 1949 р. у низці міст країни відбулися антиурядові демонстрації. Населення протестувало проти зубожіння, викликаного спробами ліквідації одержавленої економічної системи. У сільській місцевості виступи селянства доводилося придушувати силами поліції та жандармерії. У вілаєтах Адана, Коньє та Денізлі були жертви.

Ситуація загострилася після викриття зловживань та корупції у верхніх ешелонах влади. Упродовж 1949-1950 років при владі в Туреччині змінилося 3 урядові кабінети, але жоден з них не зміг вивести суспільство зі стану перманентної кризи. В умовах жорстокої політичної боротьби в країні 14 травня 1950 р. відбулися парламентські вибори, на яких перемогла ДП. Демократи отримали 396 місць, НРП - 68, Національна партія — 1 і "незалежні"—7. Завершився 27-річний період одноосібного правління НРП. Парламент обрав президентом Д. Баяра, прем'єр-міністром став великий землевласник Аднан Мендерес. ВНЗТ 29 травня 1950 р. схвалило програму уряду. А. Мендерес заявляв про наміри обмежити державний капіталізм і провести приватизацію промисловості.

Для забезпечення майнових прав населення у формі акціонерних компаній створювалися Державні економічні організації (ДЕО). Залучалися зарубіжні інвестиції, створювалися нові підприємства зі змішаним та приватним капіталом. Для іноземного капіталу створено пільговий режим, особливо у нафтовидобувній галузі. Щорічні інвестиції становили 200-300 млн. доларів. Загалом у 1948-1959 роках лише від США Туреччина отримала допомогу на 2,9 млрд. доларів. Урядові заходи були успішними. У 1950-1960 роках середньорічний приріст промислової продукції становив у середньому 8%. Зворотною стороною економічного зростання було безробіття, ріст цін і податків, великий бюджетний дефіцит, що сягнув у 1960 р. 19 млрд. лір.

У внутрішній політиці найбільші послаблення було зроблено для партій релігійного спрямування. Політика поступок клерикальним колам полягала у відкритті шкіл імамів та мулл, відновленні старих та будівництві нових мечетей, уведенні обов'язкового навчання релігії в середніх школах. Уряд ДП продовжив практику державного протегування націоналістичним організаціям. У 1951 р. створено Спілку націоналістів (з 1953 р. — Фронт національної солідарності). У вересні 1955 р. в Стамбулі та Ізмірі відбулися погроми магазинів, шкіл та інших культурних закладів греків та вірмен. Водночас активна боротьба проводилася з комуністичним рухом. У листопаді 1951 р. проведено арешти лідерів комуністичного руху. Двома роками пізніше, на "процесі 167-ми" більшість із них засуджено на різні терміни тюремного ув 'язнення. Прийняті ВНЗТ закон про пресу й закон про демонстрації та зібрання різко обмежили демократичні свободи мешканців Туреччини.

Зважаючи на наростання незадоволення економічним курсом держави та зростання популярності опозиційних до режиму партій, у вересні 1958 р. А. Мендерес виступив з ініціативою створення Вітчизняного фронту. Формально громадська організація була створена за активної участі місцевих осередків ДП та під їх же контролем. До квітня 1960 р. у Туреччині діяло 150 осередків Вітчизняного фронту.

Бажаючи продемонструвати лояльність до США, уряд А. Мендереса в липні 1950 р. без санкції парламенту вислав до Кореї турецьку бригаду. Туреччина стала єдиною країною Близького та Середнього Сходу, що взяла участь у війні на корейському півострові. У жовтні 1951 р. Туреччина вступила до НАТО, а в 1954-1955 роках підписала угоди про співпрацю з Пакистаном та Іраком. Під патронатом США та Англії в листопаді 1955 р. в Багдаді на нараді прем'єр-міністрів Туреччини, Іраку, Ірану, Пакистану та Англії було оформлено військовий блок — Багдадський пакт. У січні 1959 року після виходу з пакту Іраку, штаб-квартиру, реорганізованого в Організацію центрального договору (СЕНТО) блоку, перенесено до Анкари. На території країни створено інтегровану в загальну інфраструктуру НАТО систему військових баз, радіолокаційних станцій, майданчиків для запуску ракет тощо. Власна армія Туреччини на 1960 р. сягнула чисельності понад півмільйона солдат.

 


Читайте також:

  1. ERP і управління можливостями бізнесу
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. III. КОНТРОЛЬ і УПРАВЛІННЯ РЕКЛАМУВАННЯМ
  4. III. Українські ліберальні партії.
  5. Oracle Управління преміальними
  6. А. Видання прав актів управління
  7. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  8. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ
  9. Адаптивні організаційні структури управління.
  10. Адміністративне право і державне управління.
  11. Адміністративний устрій і управління в українських землях під час татаро-монгольського панування.
  12. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.




Переглядів: 1091

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Туреччина після Другої світової війни. | Туреччина в 60-70-х роках.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.