Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Концепції та найпростіші моделі економічного зростання

Різне ставлення до перспектив і наслідків економічного зростання відобразилось у таких концепціях:

1 Концепція нульового зростання. Звертає увагу на зворотній бік традиційного уявлення щодо економічного зростання, на його пагубний вплив, який виявляється у забрудненні атмосфери та світового океану, деформації озонового шару, виснаженні джерел прісної води, земних надр та інше. У зв’язку з вищесказаним, економічне зростання, на думку прихильників, погіршує якість життя, загрожує глобальною катастрофою. Автори пропонують нульове економічне зростання як засіб підтри­мання високого рівня життя та, власне, продовження існування самого життя. Недоліком цієї концепції вважають те, що автори не побачили шляхів вирішення суперечностей між потребами, які зростають, й обмеженими ресурсами в самому економічному зростанні (застосування безвідходних ресурсозберігаючих технологій тощо).

2 Концепція сталого економічного розвитку. Під сталим економічним розвитком розуміють особливий тип економічної динаміки, спрямований на якомога повніше задоволення потреб сьогодення, при цьому нічого не загрожує задоволенню потреб майбутніх поколінь. Концепція базується на врахуванні трьох аспектів:

- в економічному аспекті сталий розвиток має забезпечити ефективність а стійкість зростання;

- у соціальному аспекті сталий економічний розвиток має спрямовуватись на зменшення розриву між доходами найбагатших і найбідніших верств населення, збереження надбань матеріальної та духовної культури та ін.;

- в екологічному аспекті завдання сталого економічного розвитку полягає в забезпеченні всім поколінням доступу до природних ресурсів і довкілля, не сплюндрованого економічною діяльністю.

3 концепція ноосферного розвитку. Вона ґрунтується на розумінні того, наскільки раціональним є життя суспільства (започаткував цю концепцію академік В. Вернадський). Її прихильники дійшли висновку, що в 20 столітті відбулося нагромадження нераціональності в житті соціуму, що поставило під загрозу виживання людства. Тому для ліквідування цієї загрози необхідно зробити вибір на користь розуму, тобто кожний має усвідомити, людина – частина природної системи і якщо людство й надалі буде нехтувати станом довкілля заради обсягів виробництва і споживання, природна система настільки спотвориться, що людство буде приречене. Тому економіка і людство мають розвиватися в гармонії з природою.

4 Концепція інноваційного економічного зростання. Це зростання, що ґрунтується на підприємницькій ініціативі в галузі ринкової, науково – технічної й організаційно – економічної діяльності. Ця концепція узгоджується з інтенсивним типом економічного зростання. Особливістю інноваційного типу зростання є те, що інновації дають змогу усувати або суттєво зменшувати бар’єри, утворені чинниками попиту і розподілу у зв’язку з суперечністю між ефективністю та соціальною спрямованістю економічного зростання.

До найпростіших моделей економічного зростання відносяться:

1 Модель економічного зростання на основі кривої виробничих можливостей, яка показує комбінації випуску продукції різних видів за наявності кількості природних, трудових, інвестиційних ресурсів і певного технологічного рівня виробництва.

2 Виробнича функція й економічне зростання. Створений національною економікою продукт є результатом використання економічних ресурсів: землі, праці, капіталу. І зв'язок між обсягом використаних ресурсів й обсягом вироблених із них продуктів описує виробнича функція.

 

УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ:отже, концепції економічного зростання різняться між собою, насамперед, позицією дослідників цієї проблеми стосовно того, бажаним чи небажаним є економічне зростання. Томусучасна макроекономічна теорія спрямована на створення оптимізаційних економіко – математичних та економетричних моделей економічного зростання.

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

1 Підготуватися до семінарського заняття № 6.

2 Виконати завдання самостійної роботи № 12.

ВИКЛАДАЧ – Лісова М. А.


Читайте також:

  1. CMM. Визначення моделі зрілості.
  2. ISO 15504.Структура еталонної моделі
  3. V Суттю Я-концепції стає самоактуалізація в межах моральних правил і більше значимих особистісних цінностей.
  4. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  5. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  6. X Впровадження Зростання Зрілість Спад Час
  7. Абстрактно-логічні прийоми економічного дослідження.
  8. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
  9. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  10. Аксіологія як наука про цінності. Філософські концепції цінностей.
  11. Алгоритм реалізації моделі
  12. Алгоритм реалізації моделі




Переглядів: 1178

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЛЕКЦІЯ № 13(2 год.) | ЛЕКЦІЯ № 14(2 год.)

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.