Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ

ПЛАН

Тема 4. Особливості аналітичного обліку товарів і тари та звітності матеріально-відповідальних осіб роздрібних підприємств

 

Види звітів матеріально-відповідальних осіб роздрібних торгових підприємств. Порядок реєстрації, складання товарно-грошових звітів, їх оформлення, здавання. Перевірка товарно-грошових звітів у бухгалтерії торгового підприємства, їх затвердження та обробка. Терміни подання товарно-грошових звітів. Відкриття реєстру аналітичного обліку – журналу К-3. Структура журналу К-3 та порядок його заповнення протягом звітного періоду. Складання зведеного журналу К-3. Меморіальні ордери, які складаються на підставі зведеного журналу К-3.

1. Порядок складання та бухгалтерського опрацювання звітів матеріально-відповідальних осіб.

2. Аналітичний облік товарів і тари у бухгалтерії роздрібного торгового підприємства.

Матеріально-відповідальні особи роздрібних торгових підприємств (завідуючі магазинами, бригадири, завідуючі відділами) повинні у визначені терміни складати звіти про рух товарів і тари. Форми звітів, порядок їх складання, приймання і затвердження визначені у “Правилах оформлення товарів і готівки у підприємствах, організаціях, об’єднаннях системи Центральної спілки споживчих товариств (Укоопспілки)”, затверджених постановою правління Укоопспілки №153 від 18.09.97 р. (із змінами).

Якщо торговельне підприємство має можливість розмежувати матеріальну відповідальність за товари і грошові кошти, тоді складають окремо товарний звіт (за формою товарно-грошового) і касовий звіт.

Товарно-грошові звіти є бланками суворого обліку; при видаванні матеріально-відповідальним особам їх реєструють в спеціальній книзі обліку товарно-грошових звітів.

Згідно з Правилами оформлення і обліку товарів та готівки у підприємствах, організаціях, (об’єднаннях) системи Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки), підприємства роздрібної торгівлі повинні подавати фінансовому органу місцевої державної виконавчої влади за місцем реєстрації заяву у двох примірниках та необхідну кількість пронумерованих бланків товарно-грошових звітів (з однаковим номером на кожні два примірники) для їх реєстрації. Кожен бланк повинен бути проштампований фінансовим органом; про використання бланків товарно-грошових звітів підприємство щокварталу інформує фінансовий орган.

Після використання звітів у книзі їх обліку роблять відповідну відмітку.

Товарно-грошовий звіт містить показники про виконання роздрібного товарообороту, місячні завдання з товарообороту, норматив товарних залишків, які широко використовуються іншими службами підприємства.

Матеріально-відповідальні особи подають товарно-грошові звіти у бухгалтерію з усіма документами, що підтверджують рух товарів, готівки і тари за звітний період.

Звітний період і терміни подання звітів встановлюються правлінням (керівником) кооперативної організації. За умови близького місцезнаходження торгового підприємства від адміністрації (бухгалтерії) кооперативного підприємства звіти повинні подаватися щоденно (1 раз в 3 дні). В інших випадках для подання звітності встановлено такі терміни:

1-й звіт—з 1-го по 7-е число місяця;

2-й звіт—з 1-го по 15-е число;

3-й звіт—з 16-го по 23-е число;

4-й звіт—з 24-го по останнє число місяця включно.

Якщо у звітному періоді на торговому підприємстві проводилася інвентаризація і її терміни не співпадали зі звітними, то матеріально-відповідальна особа складає два звіти (1-й—з початку звітного періоду до початку інвентаризації; 2-й—від дати інвентаризації до кінця звітного періоду).

Правління (керівник) кооперативної організації (підприємства) за пропозицією головного бухгалтера може встановлювати для кожної матеріально-відповідальної особи конкретні терміни подання товарно-грошових звітів.

За своєю структурою товарно-грошовий звіт складається з титульної частини, (розділу про рух товарів і тари у сумі) та зворотного боку, на якому розміщена відомість про рух тари у кількісно-сумовому вираженні.

У титульній частині товарно-грошового звіту відображають назву організації, № підприємства, № звіту, звітний період, дані про матеріально-відповідальну особу, завдання з товарообороту.

У розділі про рух товарів і тари у сумовому виразі матеріально-відповідальні особи зазначають залишки товарів і тари на початок звітного періоду; надходження товарів і тари за первинними документами із зазначенням джерел надходження. Дані про реалізацію і вибуття товарів і тари записують внизу розділу , починаючи з нижнього рядка доверху.

Окремими рядками у цьому розділі виділяють підсумки з надходження і вибуття цінностей, а також визначають залишок на кінець звітного періоду.

Відомість руху тари ведуть за найменуваннями і характеристиками тари, за цінами, кількістю і сумою. Окремими колонками виділяють сальдо на початок періоду, надходження, вибуття, сальдо кінцеве. Підсумки цих колонок у сумі звіряють з такими ж показниками титульної частини звіту.

Окремим розділом у товарно-грошовому звіті виділяють колонки для бухгалтерського опрацювання документів. Слід зазначити, що суми з видаткової частини групують за видами товарообороту.

Товарно-грошовий звіт складається у 2-х примірниках. Перший примірник із прикладеними документами здається у бухгалтерію; другий—із підписом бухгалтера повертається матеріально-відповідальній особі.

Для обліку товарів (тари) у роздрібному торговому підприємстві споживчої кооперації використовують субрахунок 282.2 “Товари в роздрібній торгівлі” та субрахунок 284.2 “Тара в роздрібній торгівлі”. Аналітичний облік товарів ведеться за продажними (роздрібними) цінами, а тари—за цінами постачальників в журналі № К-3.

У журналі № К-3 записи здійснюються за кожною матеріально-відповідальною особою, а при бригадній відповідальності відкривають окремі аналітичні рахунки для кожної бригади. Крім того, відкривається аналітичний рахунок для обліку транспортно-заготівельних витрат (субрахунок 289.2 “Транспортно-заготівельні витрати роздрібних торговельних підприємств”).

Записи у журналі № К-3 здійснюються на підставі перевірених, затверджених і оброблених товарно-грошових звітів і доданих до них первинних документів.

При обробці товарно-грошових звітів суми надходження товарів необхідно записувати окремо від сум надходження тари за кореспондуючими рахунками в окремих графах.

Для відображення сум транспортно-заготівельних витрат, податкового кредиту та інших сум, які не включаються до вартості товарів (тари), використовуються дві-три графи товарно-грошового звіту, у залежності від кількості господарських операцій.

У видатковій частині товарно-грошових звітів всі суми групують за наступними розділами:

ü кредит субрахунку 282.2 “Товари в роздрібній торгівлі” і субрахунку 284.2 “Тара в роздрібній торгівлі”;

ü кредит субрахунку 702.2 “Дохід від реалізації товарів в роздрібній торгівлі”.

У розділі “Кредит субрахунку 282.2 “Товари в роздрібній торгівлі” відображаються суми вибуття товарів і в окремих розділах кредит субрахунку 284.2 “Тара в роздрібній торгівлі” за кореспондуючими рахунками.

У розділі “Кредит субрахунку 702.2 “Дохід від реалізації товарів в роздрібній торгівлі” відображають операції з продажу товарів окремо за готівку і окремо за безготівковим розрахунком (роздрібний товарооборот).

Останні дві графи видаткової частини товарно-грошового звіту призначаються для запису довідкових сум продажу товарів, звільнених від оподаткування і продажу продукції власного виробництва підприємств громадського харчування, що обліковуються у загальній сумі роздрібного товарообороту (доходу від реалізації).

Достовірність записів сум роздрібного товарообороту у товарно-грошовому звіті і правильність кореспонденції рахунків підтверджується підписом головного бухгалтера.

У журналі № К-3 записи сум надходження та вибуття товарів (тари) в роздрібній торгівлі групуються в розділах:

Дебет субрахунку 282.2 “Товари в роздрібній торгівлі” з кредиту рахунків (субрахунків);

Кредит субрахунку 282.2 “Товари в роздрібній торгівлі” з кредиту рахунків (субрахунків);

Залишок–сальдо (товари, тара);

Дебет субрахунку 284.2 “Тара в роздрібній торгівлі” з кредиту рахунків (субрахунків);

Кредит субрахунку 284.2 “Тара в роздрібній торгівлі” в дебет рахунків (субрахунків);

Кредит субрахунку 702.2 “Дохід від реалізації товарів в роздрібній торгівлі” у дебет рахунків (субрахунків);

Кредит рахунку 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками” у дебет різних рахунків.

Залишки товарів та залишки тари на аналітичних рахунках матеріально-відповідальних осіб записуються у першому рядку, а на кінець звітного періоду—у наступному рядку після останнього звіту.

Підсумкові дані кожного товарно-грошового звіту записуються в одному рядку відповідного особового рахунку. Так, перший товарно-грошовий звіт за звітний період записується у першому рядку, другий у другому і т. д. Підсумок кожного рядка журналу за дебетом має дорівнювати підсумку оприбуткованих товарів (тари) за звітом матеріально-відповідальної особи, а підсумок рядка журналу за кредитом—підсумку вибуття товарів (тари). Правильність зроблених записів визначається арифметичним способом: до залишку товарів (тари) у графі “Товари” (“Тара”) на початок періоду додається сума графи “Разом за дебетом” і віднімається сума графи “Разом за кредитом”. Одержаний результат має дорівнювати залишку товарів (тара) у графі “Товари” (“Тара”) на кінець звітного періоду.

В графах розділу “Дохід від реалізації товарів (кредит субрахунку 702 “Дохід від реалізації товарів”) записуються операції, суми яких складають роздрібний товарооборот за готівку і за безготівковим розрахунком.

До роздрібного товарообороту відносять господарські операції, що відображаються на рахунках бухгалтерського обліку за кредитом субрахунку 702.2 “Дохід від реалізації товарів” і дебетом рахунків (субрахунків): 30 “Каса”, 31 “Рахунки в банках”; 333 “Грошові кошти в дорозі”; 282.4 “Товари у заготівлях”; 36 “Розрахунки з покупцями та замовниками” (безготівкові розрахунки); та інші.

Останні три графи журналу № К-3 використовуються для запису сум за кредитом рахунку 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками” і дебетом рахунків (субрахунків): 64 “Розрахунки за податками і платежами”—на суму податкового кредиту; 374 “Розрахунки за претензіями”—на суми претензій до постачальників або транспортних підприємств тощо.

Аналітичні рахунки матеріально-відповідальних осіб відкриваються на місяць або на рік. В організаціях з невеликою кількістю роздрібних підприємств (структурних підрозділів) особові рахунки, як правило, відкривають на місяць, а в організаціях з великою кількістю роздрібних підприємств доцільно відкривати рахунки на рік.

При відкритті аналітичних рахунків у журналі на місяць на всіх сторінках у вільних графах повинні бути записані однакові коди кореспондуючих рахунків (субрахунків).

У кінці місяця підраховуються підсумки граф журналу за аналітичними рахунками кожної матеріально-відповідальної особи, за винятком граф розділу “Залишок-сальдо”. Суми записують у рядку “Разом”.

Підсумки оборотів за особовими рахунками матеріально-відповідальних осіб записують у зведений журнал № К-3. У зведеному журналі замість граф “Дата” і “№ звіту, документу” передбачена графа “Назва і номер підприємства”. Для кожного підприємства у цьому журналі відводиться один рядок, у який записуються підсумки оборотів і залишки з усіх аналітичних рахунків матеріально-відповідальних осіб та визначену загальну суму оборотів і залишків рахунку 28 “Товари”, субрахунків 282.2 “Товари в роздрібній торгівлі” та 284.2 “Тара в роздрібній торгівлі”.

За підсумками журналу № К-3 (зведеного) складають наступні меморіальні ордери:

ü дебет рахунку 28 “Товари”, субрахунки 282.2 “Товари в роздрібній торгівлі” та 284.2 “Тара в роздрібній торгівлі” з кредиту різних рахунків (субрахунків) за винятком кредиту субрахунків 281.1 “Товари на складі” та 284.1 “Тара на складі”;

ü кредит рахунку 28 “Товари”, субрахунки 282.2 “Товари в роздрібній торгівлі” та 284.2 “Тара в роздрібній торгівлі” у дебет різних рахунків (субрахунків) за винятком сум, записаних на дебеті субрахунків 281.1 “Товари на складі” та 284.1 “Тара на складі” 282.2 “Товари в роздрібній торгівлі” та 284.2 “Тара в роздрібній торгівлі”;

ü кредит рахунку 70 “Дохід від реалізації”, субрахунок 702.2 “Дохід від реалізації товарів в роздрібній торгівлі” у дебет різних рахунків (субрахунків) за винятком сум, відображених за дебетом рахунків 30 “Каса”, 31 “Рахунки в банках”;

ü кредит рахунку 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками” у дебет різних рахунків (субрахунків).

1. Назвіть вимоги щодо складання звітності матеріально-відповідальними особами роздрібних торгових підприємств?

2. Структура товарно-грошових звітів та порядок їх складання.

3. Взаємозв'язки відомостей товарно-грошових звітів.

4. Якою інструкцією передбачено застосування роздрібними торговими підприємствами журналу К-3 як реєстру аналітичного обліку?

5. Побудова журналу форми № К-3.

6. Назвіть меморіальні ордери, які складають за основними розділами зведеного журналу К-3.

Рекомендована література: (1, 2, 3, 13, 14, 17, 18, 55).

 

Тема 5: Особливості проведення та облік результатів інвентаризації на підприємствах роздрібної торгівлі

 

Терміни проведення інвентаризацій на підприємствах роздрібної торгівлі. Функції робочих інвентаризаційних комісій. Запис фактичного стану товарів у інвентаризаційний опис. Умови проведення контрольних перевірок за результатами інвентаризації. Вивчення результатів інвентаризацій службами роздрібного підприємства. Складання порівняльної відомості результатів інвентаризації товарів і тари. Особливості застосування норм природних втрат товарів у роздрібній ланці. Визначення розміру природних втрат товарів на підставі розрахунку. Порядок визначення результатів інвентаризації тари. Фінансовий облік нестач товарів у межах норм природних втрат, понад норми природних втрат, віднесення сум кінцевих нестач на винних осіб. Фіксування даних порівняльної відомості у журналі К-3.


Читайте також:

  1. IV. Питання самоконтролю.
  2. V. Питання для самоконтолю
  3. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  4. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  5. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  6. Актуальні питання управління земельними ресурсами та їх охорони
  7. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  8. Бесіда за запитаннями.
  9. В лекції висвітлюються питання використання мережних структур, їх недоліки та переваги.
  10. Виділення в природних комплексах незвичайних, унікальних ділянок і явищ і питання їх збереження.
  11. Висновок з 1 питання
  12. Відповідаючи на питання, будьте впевнені в своїй перемозі і все у вас вийде.




Переглядів: 1180

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Контрольні питання | Дт 947 “Нестачі і втрати від псування цінностей”.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.047 сек.