Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Структура і розміщення населення України.

Найбільш важливими якісними характеристиками населення є його статева і вікова структури.Що стосується статевої структури, то із загальної чисельності населення на кінець 2004 року 46-47% складали чоловіки,а 54-53 жінки.

В середньому в Україні на 1000 жінок припадає 870 чоловіків. Причому статевий розподіл неоднаковий по регіонах. Найбільш несприятлива ситуація склалась в таких областях як Черкаська, Чернігівська (830,818) Порівняно краща ситуація спостерігається в Закарпатський,Львівський і Рівненській областях(930, 910, 907) В ідеалі співвідношення чоловіків і жінок повинно бути 1:1. Менша питома вага чоловіків в загальній чисельності населення пояснюється рядом причин. Насамперед необхідно відзначити те, що такий дисбаланс спостерігається у старших вікових групах, це пов”язано з наслідками Великої вітчизняної війни, під час якої загинуло переважно чоловіче населення. Друга причина менша тривалість життя. Хлопчиків народжується на 1-2% більше ніж дівчаток, але до 20-25 років співвідношення вирівнюється.Якщо вдатися до аналізу вікової структури в розрізі регіонів, то помітним єнайбільш несприятливий віковий розподіл у Вінницький, Полтавській, Сумській, Черкаській і Чернігівській областях, де спостерігається найбільша чисельність осіб похилого віку. Так, в цих областях кожний четвертий мешканець у віці старшому за працездатний, а у Чернігівській області- третина населення- пенсіонери (29,3). Характеризуючи вікову структуру населення України не можна обійтись без порівняння вікового розподілу міського і сільського населення. Негативні тенденції постарінн6я, властиві всьому населенню, ще більш чітко проявляються серед сільських мешканців. Якщо серед міського населення пенсіонерів лише 20.7%, то серед сільських мешканців їх 29%.

За місцем проживання населення розподіляють на міське і сільське. Починаючи з 1991 року питома вага міського населення в загальній структурі коливається в межах 67-68% і відповідно майже третина населення проживає в сільській місцевості.

Щодо національного складу населення України, то основну його частину складають українці-73,6%, росіяни-21.1%, євреї-1.3% ( крм того білоруси, молдовани, поляки, болгари, угорці, румуни, греки, та інші національності, що проживать в Україні складають менше 1% кожна)

Важливою якістю населення є його розміщення. Територія України складає 8603,7 тис.кв.км. Середня щільність населення- 83.9 осіб на 1 км кв. Найбільше густонаселеною є Донецька область, де середня щільність населення складає 198 осіб на 1 кв.км. Найменше населеною є Херсонська область, де відповідний показник складає лише 41.9 осіб на 1 км.кв., тобто вдвоє менший ніж середній показник по Україні. Найбільша щільність населення спостерігається в Донецько-Придніпрвському економічному райоі за рахунок індустріально розвинутих областей ( Донецької, Луганської, Дніпропетровської, Харьковської,). Найбільша чисельність в городах –Київ,-2611,Харків-1521, Дніпропетровськ-1122, Донецьк-1065, Одеса-1027.

2.4.Соціально-економічна категоря „трудові ресурси”.

Трудові ресурси- це працездатне населення в праціздатному віці, зайняте в різних сферах суспільно корисної праці і на навчанні з відривом від виробництва. Це чоловіки в віці 16-59 років і жінки в віці 16-54 роки, за винятком непрацюючих інвалідів праці і війни 1та 11 групи, і осіб, які отримують пенсію на пільгових умовах ( чоловіки 50-59), (жінки 50-54 роки). До трудових ресурсів також відносять населення старше і молодше працездатного віку, якщо воно зайняте в суспільному виробництві.

Більш широким поняттям порівняно з робочою силою” і „трудовими ресурсами”

є поняття „трудового потенціалу”. Під трудовим потенціалом розуміють можливу кількість і якість праці.

Розрізняють трудовий потенціал окремої людини, підприємства, території,суспільства.Узагальненими показниками трудового потенціалу виступають:

- здоров”я населення,

- моральність населення

- творчий потенціал,

- організованість на рівні суспільства.

- Рівень освіти.


Читайте також:

  1. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  2. VІ. План та організаційна структура заняття
  3. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  4. А/. Верховна Рада України.
  5. Адміністративний поділ, площа і населення українських земель у складі Речі Посполитої в першій воловині ХVІІ ст.
  6. Адміністративно – територіальний устрій і соціальна структура Слобожанщини у половині XVII – кінці XVIII століття
  7. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
  8. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  9. Аналіз диференціації населення за доходами
  10. Антропологічні особливості давнього населення території України
  11. Архаїчні культури на території України. Трипільська культура та її здобутки.
  12. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА




Переглядів: 1245

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 2. Населення і трудові ресурси суспільства. | Поняття та види зайнятості.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.