Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Психодіагностика особистості як продукт аналізу соматичних проблем

Психологічний зміст соматичних захворювань може складати підґрунтя для психодіагностики особистості.

Психодинамічний підхід до психодіагностики особистості, розглянуто в темі, присвяченій психоаналітичним засадам психосоматики. Такий підхід може надати інформацію про внутрішні конфлікти, про зміст несвідомого та про механізми захисту, яким надає перевагу людина.

Психофізіологічний підхід дозволяєь через аналіз структури та динаміки захворювань вийти на індивідуальні характеристики стресостійкості, адаптованості та особистісні характеристики, пов’язані з ними (рис. 2).

Серед сучасних підходів евристично плідними для психодіагностики є позитивна психотерапія Н. Пезешкіана [22] (рис. 3) та неоюнгіанська концепція хвороби як шляху особистості Р. Дальке та Т. Детлефсена [10].

За Н. Пезешкіаном, кожна хвороба зумовлена відповідними так званими "актуальними здатностями", які легко визначаються за результатами соматичного діагнозу. Крім того, відвертість і чемність є тими полярними якостями особистості, які пов'язано з надактивністю симпатичної чи парасимпатичної нервової системи та зумовлюють різні групи хвороб.

Р. Дальке та Т. Детлефсен називають свій підхід “фінальною причинністю”, чи “позачасовою концепцією аналогій”. Основний постулат полягає в тому, що хвороба зумовлена не тільки минулим, але й майбутнім. Чому на папері виникає написане? Тому що на столі лежав папір? Тому що на світі є алфавіт? Чи все ж таки тому, що автор написаного мав за мету передати інформацію? Інформація, яка передається через хворобу, має виключно психологічний зміст, стосується особистості. На думку авторів, життєвий шлях людини – шлях до самої себе. На шляху самопізнання зустрічаються складності, коли людина не може бачити ту частину своєї цілісності, яка зветься в термінах теорії К. Юнга “Тінь”. У симптомах хвороби Тінь демонструє свою присутність. А людина сама перетворює явища на причини хвороби. Момент, коли з’являється симптом, може дати інформацію про коло проблем, які цей симптом виражає, оскільки в ньому виражається Тінь. Хворий розповідає про свої психічні проблеми, говорячи про симптоми соматичні.

Наприклад, неусвідомлене прагнення переступити межу проявляється на рівні організму як симптоми екземи. Для психодіагностики особистості засобами психосоматики, поряд зі здатністю сприймати психологічний підтекст симптомів, слід мислити аналогіями, що дозволяє впізнавати в конкретному явищі виражений у ньому принцип. У прикладі з екземою шкіра є аналогією моральних норм, оскільки на соматичному рівні виконує ті ж функції, що і норми на психічному. Будь-який зміст психіки має соматичну відповідність. Звичний симптом перетворюється на симптом хвороби в разі опору йому. Опір дає зрозуміти, що людина зіштовхнулася з часткою Тіні. А ті симптоми, які відповідають уже усвідомленим частинам Тіні, ми приймаємо за звичайні прояви особистості. Відповіді на запитання: “Чому заважає цей симптом? Що він примушує робити?” – надають ключ до усвідомлення психологічного сенсу хвороби. Проблема може знайти вираз через різні органи й системи (“зсув симптомів”). Симптом повертає людині цілісність, але остаточно вирішити проблему він не може. У своїй свідомості людина залишається нецілісною (хворою), доки не визнає власну Тінь. Симптом висуває вимогу і надає можливість усвідомити приховану проблему.


 

 

 


Рис. 2. Механізм порушення психологічної адаптації [30]


 

 

Особисті здатності актуальні пунктуальність, чистоплотність, акуратність, слухняність, вірність, ввічливість, чесність, справедливість, старанність, бережність, обов’язковість, точність, сумлінність   любов, терпіння, взірець, час, контакти, сексуальність, довіра, надія, віра, сумніви, впевненість, цілісність  
вторинні первинні
базові здатності до пізнання здатності до любові

Прямота Цій якості відповідає в механізмах ЦНС така реакція: агресія парасимпатикотонія
Чемність Цій якості відповідає в механізмах ЦНС така реакція: страх симпатикотонія

 

                   
         


 

 

           
 
   
 
   
 

 


 

Рис. 3. Модель конфлікту в позитивній психотерапії (за Н. Пезешкіаном)


Читайте також:

  1. I. Теорія граничної продуктивності і попит на ресурси
  2. II. Найважливіші проблеми, що визначають розвиток місцевого самоврядування і є спільними для будь-яких урядових систем.
  3. II. Ріст репродуктивних бруньок
  4. III. Проблеми репатріації експатріантів
  5. III.Цілі розвитку особистості
  6. III.Цілі розвитку особистості
  7. III.Цілі розвитку особистості
  8. IV. Проблема антропогенних змін клімату або «парниковий ефект».
  9. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  10. VIІ. Соціалізація особистості у сучасній школі
  11. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  12. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.




Переглядів: 835

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Психосоматичний аналіз особистості | Методи психодіагностики у психосоматиці

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.