Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



РОЗДІЛ 4. ПРОБЛЕМИ ПРОФІЛАКТИКИ ВИРОБНИЧОГО ТРАВМАТИЗМУ В ГАЛУЗІ

Умовах

Пільги і компенсації за роботу в шкідливих і небезпечних

На підставі комплексної оцінки умов праці видаються пропозиції щодо встановлення пільг і компенсацій за роботу в шкідливих інебезпечних умовах.

Право на пенсію на пільгових умовахвизначається і підтверджується при наявності показників факторів виробничого середовища, важкості та напруженості праці, з "Методичними рекомендаціями про проведення атестації робочих місць по умовах праці". При відсутності таких показників чи їх недостатній кількості працівник втрачає право на пільгове пенсійне забезпечення.

За результатами атестації визначаються невідкладні заходи по покращенню умов праці, які для розробки і впровадження не потребують втручання сторонніх спеціалістів і організацій.

За результатами атестації складається Перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад, працівникам яких підтверджене право на пільги і компенсації, зокрема, на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Перелік погоджується з профспілковим комітетом, підписується головою атестаційної комісії. Перелік затверджується наказом по підприємству чи організації і зберігається на протязі 50 років. Виписки з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії і посади яких включені в Перелік.

З результатами атестації знайомлять працівників, зайнятих на робочих місцях, де проведена атестація.

Щорічна додаткова відпустказа роботу у шкідливих і важких умовах праці у розмірі до 35 календарних днів згідно зі ст. 7 Закону України "Про відпустки" надається працівникам, які зайняті на роботах з негативним впливом на здоров'я шкідливих факторів за Списками виробництв, цехів, професій та посад, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 р. № 1290.

Конкретний термін додаткової відпустки встановлюється Колективним договором в залежності від результатів атестації робочих місць за умовами праці, часу, протягом якого працівник зайнятий на роботах, що зв'язані з негативним впливом на здоров'я, і базується на результатах гігієнічної оцінки умов праці за показниками і критеріями, затвердженими наказом Міністерства

охорони здоров'я України від 31 грудня 1997 р. № 383/55.

У випадках, коли тривалість додаткової відпустки за результатами атестації перевищує максимальну, що вказана у Списку, відпустка може бути збільшена за рахунок власних коштів

Відповідно до ДНАОП 0.05-8.03-74 "Список виробництв, цехів, професій і посад з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на додаткову відпустку та скорочений робочий день" (надалі Список) та ДНАОП 0.05-5.02-77 "Інструкція про порядок застосування Списку виробництв, цехів, професій та посад з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на додаткову відпустку та скорочений робочий день" на кожному підприємстві повинен бути встановлений такий перелік, затверджений керівником, визначений в колективному договорі.

Додаткова відпустка надається одночасно з щорічною відпусткою. Повна додаткова відпустка надається працівникам, якщо вони в поточному році фактично пропрацювали у виробництвах, цехах, професіях і посадах з шкідливими умовами не менш 11 місяців.

В стаж роботи, яка дає право на одержання додаткової відпустки, зараховується період тимчасової непрацездатності, час відпустки по вагітності і пологах, час виконання жінками інших робіт, на які вони були переведені у зв'язку з годуванням дітей у віці до одного року.

Заміна додаткової відпустки грошовою компенсацією не дозволяється. Виплата цієї компенсації може мати місце лише при звільненні працівника.

Якщо працюючий у поточному робочому році пропрацював менше 11 місяців, то йому додаткова відпустка надається пропорційно пропрацьованому часу.

До часу, пропрацьованому у виробництвах, професіях і посадах з шкідливими умовами праці, зараховуються лише ті дні, в які працівник фактично був зайнятий в цих умовах повний робочий день.

Якщо працівник має право на отримання додаткової відпустки у зв'язку з шкідливими умовами праці по кількох підставах, відпустка надається по одній з цих підстав.

Доплата робітникам за умови працівстановлюється згідно з порядком, затвердженим постановою Держкомітету СРСР з питань праці і соціальних питань і Секретаріатом ВЦРПС від 03.10.86 р.

№ 387/22-78 "Об утверджений типового положення об оценке Условий труда на рабочих местах и порядке применения отраслевьіх

перечней работ, на которьіх устанавливаются доплати за условия труда".

Доплати встановлюються у відсотках до тарифної ставки у наступних розмірах:

- на роботах з важкими та шкідливими умовами праці - 4, 8, 12%;

- на робочих місцях з особливо шкідливими і особливо важкими | умовами праці - 16, 20, 24% .

Конкретні розміри доплат визначаються на підставі атестації

| робочих місць і оцінки умов праці на робочих місцях. Фактичний

І стан умов праці оцінюється за кількістю шкідливих факторів

виробничого середовища і трудового процесу, які відображені в

Карті умов праці на робочому місці.

Скорочена тривалість робочого тижня, днявстановлюється

| згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.01 р. №163

"Про затвердження Переліку виробництв, цехів, професій та посад зі

і шкідливими умовами праці, робота на яких дає право на скорочену

тривалість робочого тижня". При цьому, згідно з наказом

Міністерства праці та соціальної політики України від 23.03.01 р.

№122, скорочена тривалість робочого тижня встановлюється

Колективним договором в залежності від результатів атестації

робочих місць за умовами праці.

і Підтвердження цього права працівника можливе тільки за умови,

що його робоче місце віднесене до категорії зі шкідливими умовами

праці за результатами атестації робочих місць.

Скорочений робочий деньвстановлюється відповідно до Списку робітникам, інженерно-технічним працівникам і службовцям лише в ті дні, коли вони працюють не менше половини скороченого робочого дня, встановленого для робітників даного виробництва, цеху, професії і посади.

Робітникам, інженерно-технічним працівникам і службовцям,

професії і посади яких не включені в Список, але які виконують в

окремі дні роботу, яка є в Списку, скорочений робочий день

встановлюється в ці дні тієї ж тривалості, що й працівникам і

службовцям, постійно зайнятим на цій роботі.

Видача робітникам та службовцям молока та інших рівноцінних продуктівздійснюється згідно з постановою Держкомітету з питань праці та соціальних питань та Президії ВЦРПС від 16 грудня 1987 р. №;731/П-13 "О порядке бесплатной вьідачи молока или других равноценньїх пищевьіх продуктов

рабочим и служащим, занятьім на работах с вредньїми условиями труда".

Молоко видається на підставі Переліку хімічних речовин, при

роботі з якими з профілактичною метою рекомендується вживання

молока. Перелік затверджений Міністерством охорони здоров'я від 4

листопада 1987 р. № 4430-87 і є додатком до вищезгаданої постанови

- №731/П-13.

Перелік професій та посад, зайняті на яких працівники мають право на безкоштовне отримання молока, встановлюється Колективним договором в залежності від результатів атестації робочих місць за умовами праці.

Молоко видається з врахування таких умов:

- 0,5 л на зміну, незалежно від її тривалості, в дні фактичної і зайнятості працівника на роботах, пов'язаних з виробництвом чи і використанням хімічних речовин, що передбачені Переліком, а також | при умові невідповідності робочого місця вимогам санітарно-гігієнічних норм і правил, що повинно бути підтверджено матеріалами атестації робочих місць щодо умов праці;

- видача та вживання молока повинні відбуватися у буфетах, їдальнях чи спеціально обладнаних у відповідності до санітарно-гігієнічних норм приміщеннях;

- неприпустима грошова оплата молока, заміна його іншими товарами чи продуктами, крім продуктів природного походження по переліку, у разі відсутності молока в торгівельній мережі (згідно з роз'ясненнями Головного санепідуправління Мінздраву України від 15.05.92 р. №5.08.10/182);

працівникам, що отримують безкоштовне лікувально-профілактичне харчування у зв'язку зі шкідливими умовами праці, молоко не видається;

- при забезпеченні на робочому місці нормальних умов праці адміністрація спільно з профспілковим комітетом приймають рішення про відміну видачі молока.

Контроль за якістю проведення атестації, правильності застосування Списків №1, 2 виробництв, робіт, професій, посад, показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації, здійснює відділ Державної експертизи умов праці та управління праці.

Експертиза передбачає перевірку відповідності проведення атестації чинному порядку і Методичним рекомендаціям.

 


Читайте також:

  1. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  2. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  3. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  4. Аграрні проблеми в працях письменників аграрників.
  5. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  6. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
  7. АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ У ГАЛУЗІ КУЛЬТУРИ
  8. АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ У ГАЛУЗІ СПОРТУ
  9. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.
  10. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
  11. АКТУАЛЬНI ПРОБЛЕМИ І ЗАВДАННЯ КУРСУ РОЗМIЩЕННЯ ПРОДУКТИВНИХ СИЛ УКРАЇНИ
  12. Актуальні проблеми біоетики




Переглядів: 844

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Атестація робочих місць | Стан виробничого травматизму в галузі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.