Методи, що забезпечують механічне щадіння шлунково-кишкового тракту
Механічне щадіння слизової оболонки шлунково-кишкового тракту забезпечується завдяки використанню лікувальної дієти № 1 та її різновидів. Досягається це наступними шляхами:
· спеціальні прийоми первинної обробки рослинних продуктів;
· зниження вмісту в їжі рослинної клітковини та тваринної сполучної тканини;
· теплова обробкою, що забезпечує максимальне пом’якшення тваринних і рослинних тканин і грубої скоринки;
· подрібнення продуктів і надання їжі ніжної консистенції.
Спеціальні прийоми первинної обробки рослинних продуктів, що спрямовані на зниження в готовій їжі кількості клітковини, зводяться до того, що під час перебирання плодів та овочів видаляють зелені, незрілі екземпляри, в листових овочів – старі листки і найбільш грубі стебла, у свіжої зелені використовують тільки верхні молоді гілочки та фрукти, що призначені для варіння, очищують від шкірочки.
При суворому механічному щадінні шлунково-кишкового тракту з круп (вівсяна, перлова, рис) готують слизові відвари шляхом тривалого розварювання крупи у воді і проціджування. При цьому у відвар переходять, головним чином, розчинні харчові речовини і лише мінімальна кількість клітковини.
Зниження вмісту рослинної клітковини.Якщо при звичайному раціональному харчуванні в добовому раціоні міститься близько 40–45 г клітковини, то в щадних дієтах кількість останніх повинна бути зменшена в 2–3 рази. Це досягається, насамперед, виключенням продуктів із підвищеним вмістом клітинних оболонок. Перше місце за вмістом клітковини займають коренеплоди (від 2 до 4 %), дещо менше її у капустяних овочах (від 1,8 до 2,4 %), ще менше в картоплі (1,5 %), а в кабачках її вміст становить менше 1 %. У крупах клітковина складає 1,5 – 5 %, особливо багато її в зерно-бобових – 7–10 % (табл. 3).