Ліпотропні речовиниє важливими чинниками, що сприяють нормалізації жирового і, насамперед, холестеринового обміну в організмі. Вони стимулюють виділення жиру з печінки та його окислення, що зумовлює зменшення жирової інфільтрації печінки. На ліпотропні речовини багаті яловичина, курячі яйця, нежирні види риби (тріска, судак), морські безхребетні тварини, нежирний сир, соєве борошно (табл. 2). Ліцитин міститься у великій кількості в нерафінованих рослинних оліях і у виділеному з них фосфатидному концентраті. Найважливішим джерелом ліцитину є рідина (маслянка), яку одержують в процесі збивання вершків у масло.
Всі перераховані продукти харчування, які багаті на ліпотропні речовини, повинні входити у дієти для хворих із порушеннями обміну речовин (ожиріння, артеріальна гіпертензія, атеросклероз) і захворюваннями печінки.
Незамінні поліненасичені жирні кислоти (лінолеваій ліноленова кислоти) не синтезуються в організмі, а вводяться винятково з їжею. Основним джерелом цих кислот є рослинні олії: соняшникова, кукурудзяна, бавовняна тощо.
Для збагачення раціонів ліпотропними речовинами використовують і ряд специфічних продуктів, зокрема, незнежирене дезодороване соєве борошно, пшеничні висівки, фосфатидний концентрат, суху морську капусту. Ці продукти застосовують у невеликій кількості, головним чином, як добавки у тісто, під час приготування борошняних виробів.
Таблиця 2
Вміст ліпотропних речовин (метіоніну, холіну, ліцитину)
У найважливіших харчових продуктах (мг на 100 г продукту)