Превентивне харчування— це раціональне харчування, скориговане з урахуванням чинників ризику неінфекційних захворювань, що враховує наявність у кожної людини властивої йому біохімічної і фізіологічної індивідуальності внаслідок несприятливих впливів навколишнього середовища. Тривалий аліментарний дисбаланс, у тому числі порушення режиму харчування, є одним із первинних патогенних чинників, що сприяють розвитку і прогресуванню захворювання. Отже, боротьба з неінфекційними захворюваннями (атеросклерозом, ІХС, гіпертонічною хворобою, цукровим діабетом, патологією органів травлення тощо) значною мірою залежить від своєчасної корекції раціонів харчування з урахуванням чинників ризику їх виникнення.
Гігієнічні принципи організації лікувально-профілактичного харчування
Для ефективного запобігання виникненню професійних захворювань, поряд із оздоровленням умов праці та виробничого середовища, суттєвее значення мають заходи, що спрямовані на підвищення стійкості організму до дії несприятливих виробничих чинників. Серед таких заходів провідну роль відіграє лікувально-профілактичне харчування.
Мета лікувально-профілактичного харчування полягає у підвищенні опірності організму до впливові певної професійної шкідливості, обмеженнті накопичення в організмі шкідливих речовин та прискоренні їх виведення.
Основні принципи організації лікувально-профілактичного харчування:
· Забезпечення затримки надходження токсичних речовин із травного каналу в організм, тобто зв'язування їх в шлунку .
· Прискорення виведення токсичних речовин із організму.
· Підвищення загальної резистентності організму.
· Захист окремих систем від шкідливої дії токсичних речовин.
· Прискорення метаболізму токсичних речовин, що надходять в організм, або, навпаки, його уповільнення.
Дані щодо показань для призначення основних раціонів лікувально-профілактичного харчування та особливості добового набору продуктів в його основних раціонах наведені у табл. 4 та 5.