В ході практичного заняття студенти знайомляться з організацією роботи та структурою закладів охорони здоров’я, які обслуговують робітників промислових підприємств, основними класами професійних шкідливостей та професійною патологією, вивчають основні положення плану лікувально-профілактичної роботи промислового підприємства та, відповідно до даних ситуаційної задачі, складають аналогічний план.
Основні поняття гігієни та охорони праці
Умови праці – сукупність чинників трудового процесу і виробничого середовища, у якому здійснюється діяльність людини.
Шкідливий виробничий фактор – фактор середовища і трудового процесу, вплив якого на працюючого за певних умов (інтенсивність, тривалість та ін.) може викликати професійне захворювання, тимчасове або стійке зниження працездатності, підвищити частоту соматичних і інфекційних захворювань, призвести до порушення здоров’я нащадків.
Небезпечний виробничий фактор – фактор виробничого середовища та трудового процесу, що може бути причиною гострого захворювання, раптового різкого погіршання здоров’я або смерті.
Важкість праці — характеристика трудового процесу, що відображає навантаження на опорно-руховий апарат і функціональні системи організму (серцево-судинну, дихальну та ін.), що забезпечують його діяльність.
Напруженість праці - характеристика трудового процесу, що відображує навантаження переважно на центральну нервову систему, органи чуттів, емоційну сферу працівника.
Безпечні умови праці — умови праці, за яких вплив шкідливих і небезпечних виробничих чинників на працівників виключений або рівень впливу не перевищує значень гігієнічних нормативів.
Професійні захворювання — захворювання, у виникненні, яких вирішальна роль належить впливу несприятливих факторів виробничого середовища.
Професійне отруєння — гостра або хронічна інтоксикація, що викликана впливом в умовах виробництва шкідливого хімічного чинника.