Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТОКСИЧНІСТЬ ВІДПРАЦЬОВАНИХ ГАЗІВ

 

Автомобіль, бульдозер, трактор, комбайн тощо - це рухомі джерела забруднення атмосфери відпрацьованими газами та парами нафтопродуктів із системи живлення і оливної системи. Особливо негативно впливає на людей і навколишнє середовище вантажний, автобусний парк, важка техніка, причому із погіршенням технічного стану збитки за рахунок забруднення атмосфери зростають. У відпрацьованих газах міститься велика кількість сполук (у газах дизелів їх понад 200), різних за токсичністю. Основними з них (за кількістю вмісту) є оксид вуглецю, оксиди азоту та сірки, сполуки металів (у випадках використання бензинів з антидетонаторами), незгорілі вуглеводні, сажа, а також високотоксичні акролеїн та бенз-α-пірен. Згідно із стандартами з охорони праці та природи, гранично допустима концентрація деяких сполук у повітрі така:

оксидів вуглецю 20 мг/м3;

оксидів азоту 5 мг/м3;

сірчаного ангідриду 10 мг/м3;

акролеїну 0,2 мг/м3;

тетраетилсвинцю 0,005 мг/м3.

Бенз-α-пірен зумовлює онкологічні захворювання. Досліджено, що з підвищенням вмісту ароматичних вуглеводнів у бензині підвищується кількість бенз-α-пірена у відпрацьованих газах. У бензинах без антидетонаторів вміст ароматичних вуглеводнів збільшується з підвищенням октанового числа. Так, при роботі двигуна на бензині із вмістом ароматичних вуглеводнів 21,2% на долю бенз-α-пірена припадало 5,5 мкг/дм3; на бензині із вмістом ароматичних вуглеводнів 25,7% - 10-12; на бензині із вмістом ароматичних вуглеводнів 37,7% - 47-53 мкг/дм3.

Оксид вуглецю (чадний газ) - CO - дуже отруйний. Його вміст у відпрацьованих газах підвищується при роботі двигуна на перезбагачених сумішах, тобто при нестачі кисню.

Оксиди азоту NO, NO2, N2O4, N2O5 позначають сумарно NOX.

Вміст оксидів азоту у відпрацьованих газах залежить від робочих температур, швидкості згоряння палива. Так, при роботі двигуна на газовому пропан-бутановому паливі вміст оксидів азоту у відпрацьованих газах зменшується внаслідок зниження температури згоряння газо-повітряної суміші, кращої гомогенності паливної суміші порівняно із вмістом оксидів азоту у відпрацьованих газах при роботі двигуна на бензині.

При роботі двигуна на паливі, що містить спирти, знижується початкова температура суміші та максимальна температура робочого циклу двигуна, бо спирти мають високу теплоту випаровування. Внаслідок цього вміст оксидів азоту у відпрацьованих газах менший порівняно з їх вмістом у відпрацьованих газах бензинового двигуна.

Токсичність диоксиду азоту МО2 у 10 разів вища за токсичність оксиду вуглецю. Вміст диоксиду азоту значно менший при роботі двигунів на газоподібному вуглеводневому паливі, а також на спиртах і бензоспиртових сумішах.

Оксиди азоту можуть утворюватися внаслідок реакцій азоту повітря, що подається на згоряння палива (вміст азоту в повітрі складає 78,1%), з киснем (в повітрі його міститься 24% за об'ємом). При водоймищ, забруднюють прибережну рослинність, а потрапляючи в організм риб та інших мешканців водоймищ, надають їм неприємного запаху. Вода не набуває запаху нафтопродуктів при вмісті бензину і гасу до 0,1 мг/дм3, олив і мазуту-до 0,3 мг/дм3 води, риби не набувають запаху нафтопродуктів при вмісті їх у воді до 0,05 мг/дм3 води.

Деякі сірчані сполуки, які містяться в нафтопродуктах, мають високу токсичність, отруйні властивості.

Вміст сірчаних сполук у нафті різних родовищ та в нафтопродуктах відрізняються; при переробці нафти їх вміст збільшується від низькокиплячих до висококиплячих фракцій.

Сірчані сполуки, що умовно відносяться до активних, такі як сірководень, меркаптани, - високотоксичні, отруйні речовини.

Сірководень у нафті міститься дуже рідко, він утворюється при її переробці. Сірководень - сильна отрута із запахом тухлих яєць. Він спричиняє запаморочення, головний біль, нудоту, при великих концентраціях - смерть. Сірководень має велику відносну (за повітрям) густину -1,19 і тому він накопичується в низьких місцях (ямах, лотках, каналізаціях).

Меркаптани також мають неприємний запах, який відчувається при малих концентраціях у повітрі (1 • 10-7 % ваг. ). Тому їх використовують як одоранти додають до газових палив, щоб відчувати запах при можливому їх витіканні через нещільності.

Низькомолекулярні меркаптани є високотоксичними речовинами. Вони спричиняють запаморочення, біль в очах, головний біль та ін.

Такі сірчані сполуки, як сульфіди, дисульфіди також мають неприємний запах, алейне такий різкий, як меркаптани. Отруйні властивості їх менші порівняно з отруйними властивостями сірководню та меркаптанів.

При згорянні сірчаних сполук, що містяться в нафтопродуктах, утворюються ангідриди, які є також високотоксичними речовинами.

 


Читайте також:

  1. IV. Закони ідеальних газів.
  2. Аналіз складу газів
  3. В однакових об'ємах різних газів за однакових умов (температура і тиск) міститься однакова кількість молекул.
  4. Газові закони. Суміш газів.
  5. ГДК шкідливих газів, пари та пилу
  6. Гостра та хронічна токсичність; токсиканти, блювотні – настойка чемериці, апоморфін; адсорбенти – вугілля активоване, тальк; нейтралізація кислот або лугів.
  7. Дифузія газів у легенях. Дифузійна здатність легень і фактори, від яких вона залежить.
  8. Дифузія, транспорт газів кров’ю.
  9. Діелектрична проникність газів.
  10. Діелектрична проникність газів.
  11. Дія газів і парів на організм людини
  12. Електропровідність газів




Переглядів: 1460

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТОКСИЧНІСТЬ НАФТОПРОДУКТІВ | ВОГНЕНЕБЕЗПЕЧНІСТЬ ПАЛИВ, ОЛИВ І ТЕХНІЧНИХ РІДИН

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.