Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Аналіз розподілу й використання прибутку підприємства

Після сплати податків прибуток розподіляється в такий спосіб: одна частина використовується на розширення виробництва (фонд нагромадження), інша – на капітальні вкладення в соціальну сферу (фонд соціальної сфери), третя – на матеріальне заохочення працівників підприємства (фонд споживання). Створюється також резервний фонд підприємства.

Для підвищення ефективності виробництва дуже важливо, щоб при розподілі прибутку була досягнута оптимальність у задоволенні інтересів держави, підприємства й працівників. Держава зацікавлена одержати якнайбільше прибутку в бюджет. Керівництво підприємства прагне направити більшу суму прибутку на розширене відтворення. Працівники зацікавлені в підвищенні оплати праці.

У процесі аналізу необхідно вивчити динаміку долі прибутку, що йде на самофінансування підприємства й матеріальне стимулювання працівників і таких показників, як сума самофінансування й сума капітальних вкладень на одного працівника, сума зарплати й виплат на одного працівника. Причому вивчати їх треба в тісному зв’язку з рівнем рентабельності, сумою прибутку на одного працівника, і на один грнль основних виробничих фондів. Якщо ці показники вище, ніж на інших підприємствах, вище нормативних для даної галузі виробництва, то є перспективи для розвитку підприємства.

Крім того, у процесі аналізу необхідно вивчити виконання плану по використанню прибутку, для чого фактичні дані про використання прибутку в усіх напрямках рівняються з даними плану й з’ясовуються причини відхилення від плану по кожному напрямку використання прибутку.

Основними факторами, що визначають розмір відрахувань у фонди нагромадження й споживання, можуть бути зміни суми чистого прибутку (Пч) і коефіцієнта відрахувань прибутку у відповідні фонди (Кi).

Сума відрахувань прибутку у фонди підприємства дорівнює добутку двох факторів: Фi = Пч. * Кi. Виходить, для розрахунку їхнього впливу можна використовувати один із прийомів детермінованого фактора аналізу (табл.2.24).

 

Таблиця 2.24 – Розрахунок впливу факторів першого рівня на розмір

відрахувань у фонди підприємства

 

Вид фонду Сума прибутку, що розподіляється тис. грн. Доля відрахувань, % Сума відрахувань, тис. грн. Відхилення від плану
Усього у тому числі за рахунок
план факт план факт план Факт Пч Кзв.
Резервний                  
Нагромадження                  
Споживання                  
Соціальної сфери                  

 

Потім треба розрахувати вплив факторів зміни чистого прибутку на розмір відрахувань у фонди підприємства. Для цього приріст чистого прибутку за рахунок кожного фактора помножимо на плановий коефіцієнт відрахувань у відповідний фонд:

 

 

Важливим завданням аналізу є вивчення питань використання засобів фондів нагромадження й споживання. Засоби цих фондів мають цільове призначення й витрачаються відповідно до затверджених кошторисів.

Фонд нагромадження використовується в основному для фінансування витрат на розширення виробництва, його технічне переозброєння, впровадження нових технологій і т.д.

Фонд соціальної сфери може використовуватися на колективні потреби (витрати на зміст об’єктів культури й охорони здоров’я, проведення оздоровчих і культурно-масових заходів), фонд споживання – на індивідуальні (винагорода за підсумками роботи за рік, матеріальна допомога, вартість путівок у санаторії й будинку відпочинку, стипендії студентам, часткова оплата харчування й проїзду, допомоги з виходу на пенсію й т.д.).

У процесі аналізу встановлюється відповідність фактичних витрат витратам, передбаченим кошторисом, з’ясовуються причини відхилень від кошторису по кожній статті, вивчається ефективність заходів, проведених за рахунок засобів цих фондів. При аналізі використання засобів фонду нагромадження варто вивчити повноту фінансування всіх запланованих заходів, своєчасність їхнього виконання й отриманий ефект.

 

 


Читайте також:

  1. ABC-XYZ аналіз
  2. I етап. Аналіз впливу типів ринку на цінову політику.
  3. I. Аналіз контрольної роботи.
  4. I. Доповнення до параграфу про точкову оцінку параметрів розподілу
  5. II. Багатофакторний дискримінантний аналіз.
  6. II.2. Збільшення розміру статутного капіталу АТ за рахунок спрямування прибутку до статутного капіталу
  7. III етап. Аналіз факторів, що визначають цінову політику підприємства.
  8. IV група- показники надійності підприємства
  9. IV. Оцінка привабливості стратегічних зон господарювання підприємства на ринку.
  10. IІI розділ. Аналіз стану маркетингового середовища підприємства
  11. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  12. SWOT-аналіз у туризмі




Переглядів: 797

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Аналіз рентабельності продукції | РЕКОВА Наталія Юріївна

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.