Адміністративна відповідальність–це вид юридичної відповідальності громадян і посадових осіб, що полягає у застосуванні до особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, заходів державного примусу.
Адміністративній відповідальності підлягають:
§ особи, які досягли 16-річного віку (застосовуються заходи впливу);
§ посадові особи (несуть відповідальність за адміністративні правопорушення, пов’язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку, управління, державного і громадського порядку, природи, здоров’я населення та інших правил, забезпечення виконання яких призводить до їх посадових обов’язків;
§ військовослужбовці, а також особи рядового і начальницького складів органів внутрішніх справ (несуть відповідальність за адміністративні правопорушення відповідно до дисциплінарних статутів або спеціальних положень про дисципліну. До цих осіб не може бути застосовано штраф, виправні роботи і адміністративний арешт;
§ іноземні громадяни і особи без громадянства (підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.
Не підлягають адміністративній відповідальності особи, які діяли:
· у стані крайньої необхідності;
· у стані необхідної оборони;
· у стані неосудності.
До підстав адміністративної відповідальності належать:
1) склад адміністративного правопорушення;
2) наявність актів адміністративного законодавства;
3) набрання чинності актом застосування норм адміністративного права (наприклад, прийняття судом постанови в адміністративній справі).
До органів адміністративної юрисдикції належать:
- адміністративні суди;
- органи внутрішніх справ;
- транспорту;
- рибоохорони;
- лісового господарства;
- адміністративні комісії місцевих державних адміністрацій;