Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття і види джерел корпоративного права

 

Корпоративне право, як і будь-яке інше, має свої форми вираження. Вони рівною мірою застосовуються до всіх учасни­ків корпоративних відносин та є виразниками нормативного характеру права.

Джерелами корпоративного права - є система його форм, в яких містяться корпоративні норми. Насамперед це нормативно-правові акти, сукупність яких становить корпо­ративне законодавство. Воно має комплексний характер, адже цього вимагають практичні потреби максимального врахуван­ня всіх аспектів зв'язків між суб'єктами корпоративних відно­син при реалізації ними корпоративних прав — цивілістичних, адміністративних, фінансових, податкових тощо. Тому корпора­тивне законодавство охоплює нормативно-правові акти, які міс­тять норми і приватного, і публічного права, тобто різних його галузей.

Комплексність корпоративного законодавства припускає наявність певного ядра, навколо якого відбувається регулюван­ня корпоративних відносин у всіх їх проявах. Цим ядром є нор­ми цивільного права, що містяться в ЦК і становлять інститут юридичних осіб.

Особливої значущості набувають норми публічного права в регулюванні діяльності акціонерних товарист. Так, Закон «Про акціонерні товариства» передбачає обов'язковий щорічний аудит, звітування, розкриття інформації тощо. Для реалізації корпора­тивних прав на участь у загальних зборах акціонерів та відчу­ження акцій необхідні дані, що містяться в реєстрах власників іменних акцій. При обороті акцій публічного акціонерного това­риства слід враховувати вимоги законодавства про цінні папери та правила фондової біржі тощо.

В Україні, крім зазначеного вище, з корпоративним законодавством також безпосередньо пов'язане приватизаційне, банківське, страхове та інвестиційне законодавство. Це спричинено наявністю трьох груп акціонер­них товариств, для яких у спеціальному законодавстві можуть передбачатися особливості правового регулювання: а) акціонер­ні товариства у сферах банківської, страхової та інвестиційної діяльності; б) ті, що створені на базі організацій агропромисло­вого комплексу; в) сформовані на основі приватизованих дер­жавних і комунальних підприємств.

Усе це переконливо свідчить про «перехресне» регулюван­ня корпоративних відносин нормами приватного та публічного права, що містяться не тільки в ЦК, айв комплексних законах та підзаконних нормативно-правових актах.

Отже, корпоративне законодавство - є комплексним, ядром якого є нормативно-правові акти, що містять цивілістичні нор­ми, — насамперед ЦК. До того ж воно припускає регулювання як на рівні законів та підзаконних нормативно-правових актів, так і на локальному рівні.

Узагалі ж серед джерел корпоративного права в Україні пер­ше місце посідають зазвичай закони, на відміну від економічно розвинених держав, де становлення законів про компанії супро­воджувалося підтримкою правових інститутів. Ці закони не ма­ють важливого значення, а відіграють відносно незначну, іноді «тривіальну» роль. Адже законодавство таких держав має тіс­ний зв'язок з іншими вагомими важелями — правовими, ринко­вими й культурними традиціями норм поведінки посадових осіб і великих інвесторів. Не менш важливого значення набуває та­кож сформована практика судових органів, на яку можна по­кластися в оцінці розумності захисних заходів, зокрема, проти поглинання компаній або в оцінці сумлінності правочинів, при здійсненні яких має місце конфлікт інтересів. За потреби суди виносять рішення протягом доби для того, щоб судові постано­ви не звели нанівець укладення правочинів.

В умовах відсутності в Україні подібних регуляторів або внаслідок їх слабкості та за наявності судової системи з невисо­ким рівнем ефективності саме закони відіграють значну роль не тільки для безпосереднього регулювання корпоративних від­носин, а й для мотивації менеджерів та інвесторів (акціонерів) до створення цінностей та перерозподілу прибутку корпорації на їх користь.

Крім вітчизняних нормативно-правових актів та локальних актів корпорацій, джерелом корпоративного права є міжнародні акти і договори за участю України, звичаї ділового обороту та договори, які укладаються для реалізації корпоративних прав.


Читайте також:

  1. D (правая) S (левая)
  2. I. ТЕОРИЯ И ИСТОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  3. II. Поняття соціального процесу.
  4. II. Права та обов'язки адміністрації організації, що проводить туристську подорож
  5. II. ТЕОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  6. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  7. IV. Список використаних джерел
  8. MOV приймач, джерело
  9. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  10. VII. Поняття про рану, рановий процес, види загоювання ран
  11. VІ. СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЖЕРЕЛ
  12. XV. Реалізація права вступників на вибір місця навчання




Переглядів: 1899

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Література | Класифікація джерел корпоративного права.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.