За критерієм визначення складових частин бюджетного дефіциту виділяють фактичний, структурний та циклічний бюджетний дефіцит.
Фактичний дефіцит відображає реальні доходи, видатки бюджету і дефіцит за певний період.
Структурний дефіцит – це дефіцит, який є результатом дискреційної політикипри якій уряд свідомо маніпулює податками та державними видатками з метою зміни реального обсягу національного виробництва та занятості (встановлення ставок оподаткування, виплати на соціальне забезпечення, розмір оборонних видатків).
Циклічний дефіцит – це результат недонадходження бюджетних доходів унаслідок циклічних коливань в економіці (скорочення національного доходу та обсягу виробництва)
За критерієм впливу на економіку бюджетний дефіцит поділяється на активний і пасивний.
Активний бюджетний дефіцитє наслідком свідомого збільшення державних видатків, що спричинює неможливість збалансувати бюджет. Він виникає при необхідності здійснення великих державних вкладень у розвиток економіки з метою її структурної перебудови, що у майбутньому зможе забезпечити приріст ВВП, підвищити матеріальний і культурний рівень життя населення. Це явище відображає не кризу в економічному житті суспільства, а державне регулювання економіки, спрямоване на забезпечення прогресивних процесів у розвитку суспільства. Такий дефіцит бюджету дає змогу підштовхнути подальший розвиток економіки і зростання капіталу.
Пасивний дефіцит бюджету виникає внаслідок незбалансованості економіки, зниження доходів і різкого зростання видатків.