ФІНАНСОВІ ТА НЕМАТЕРІАЛЬНІ РЕСУРСИ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА
Поняття фінансових ресурсів промислового підприємства, джерела їх формування
Для забезпечення господарської діяльності підприємство використовує різноманітні ресурси. Ресурси, контрольовані підприємством, сформовані за рахунок інвестованого капіталу, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод (потенційної можливості отримання підприємством грошових коштів) у майбутньому, називають активами підприємства. За характером участі у господарському процесі з позиції особливостей їх обороту та вираження (натурального або вартісного) ресурси, активи підприємства поділяють на два основі види: оборотні та необоротні.
Оборотні (поточні) активи або ресурси підприємства обслуговують поточний господарський процес і повністю споживаються протягом одного операційного (виробничо-комерційного) циклу. Вони складаються із запасів, дебіторської заборгованості, поточних фінансових інвестицій, грошових коштів та їхніх еквівалентів, інших оборотних активів.
Необоротні ресурси або активи підприємства багаторазово беруть участь у процесі господарської діяльності підприємства. Практично до них відносять активи, термін корисної експлуатації яких, як очікується становить понад один рік: основні засоби (фонди); незавершене будівництво; довгострокові фінансові інвестиції; довгострокова дебіторська заборгованість; відстрочені податкові активи та інші необоротні активи у матеріальній формі, а нематеріальні активи у нематеріальній формі.
Водночас не усі ресурси підприємства є фінансовими, тобто наявними у матеріальному вираженні. Відповідно фінансові ресурси підприємства – це сукупність грошових прибутків та надходжень, що перебувають у розпорядженні підприємства для виконання фінансових зобов’язань, покриття витрат на відтворення підприємства та стимулювання трудової діяльності працівників. Вони є важливими як вихідний вид ресурсів для забезпечення діяльності підприємства і безперервності цього процесу.