Ключові слова:соціальне партнерство, біпартизм, трипартизм, профспілка, право на асоціацію, колективний договір, колективні угоди.
Метою вивчення даної теми є ознайомлення студентів з особливостями використання системи соціального партнерства у сучасному світі. Студенти повинні усвідомити принципи, на яких ґрунтується сучасне соціальне партнерство; знати в яких формах воно існує, які суб’єкти в ньому приймають участь, які акти та з якою метою укладають.
Студенти повинні знати що таке право на асоціацію, право на об’єднання у профспілку та які юридичні гарантії у реалізації цих прав надаються за нормами міжнародного права та за національним законодавством. Важлива роль у опануванні цього питання належить розгляду національних моделей представництва інтересів держави, працівників та роботодавців, зокрема співучасті працівників і профспілок в управлінні корпораціями (концернами).
Особливу увагу слід приділити поняттю, значенню та змісту колективного договору як визначального акта соціального партнерства. Незайвим буде і опанування студентами норм, які регулюють порядок укладення колективного договору за міжнародними нормами та нормами національного законодавства.
Після успішного засвоєння зазначених питань студент повинен вміти охарактеризувати соціальне партнерство в Україні в світлі міжнародних стандартів і зарубіжного досвіду.
Зміст
1. Право на асоціацію та на об’єднання у профспілку. Юридичні гарантії забезпечення та реалізації.
2. Поняття соціального партнерства. Його значення та функції на сучасному етапі.
3. Форми соціального партнерства: біпартизм та трипартизм.
4. Сторони та суб’єкти соціального партнерства. Рівні соціального партнерства.
5. Правовий статус профспілок.
6. Правовий статус організацій роботодавців
7. Моделі представництва трудових колективів на підприємствах.
8. Моделі співучасті працівників і профспілок в управлінні корпораціями (концернами).
9. Акти соціального партнерства.
10. Колективний договір. Його зміст та структура. Процедура укладення колективного договору