Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Гіпофіз

 

Гіпофіз - нижній придаток головного мозку, - також є центральним органом ендокринної системи. Він регулює активність ряду залоз внутрішньої секреції і служить місцем виділення гіпоталамічних гормонів (вазопресину і окситоцину).

 

Гіпофіз складається з двох частин, різних за походженням, будовою та функції: аденогіпофіза і нейрогіпофіза.

 

В аденогипофізі розрізняють передню частку, проміжну частку і туберальная частину. Аденогіпофіз розвивається з гіпофізарного кишені вистилки верхньої частини ротової порожнини. Гормонопродукуючі клітини аденогіпофіза є епітеліальними і мають ектодермальное походження (з епітелію ротової бухти).

 

В нейрогіпофіза розрізняють задню частку, стебло і воронку. Нейрогіпофіз утворюється як випинання проміжного мозку, тобто має нейроектодермальні походження.

 

Гіпофіз покритий капсулою із щільної волокнистої тканини. Його строма представлена ​​дуже тонкими прошарками сполучної тканини, пов'язаними з мережею ретикулярних волокон, яка в аденогипофізі оточує тяжі епітеліальних клітин і дрібні судини.

 

Передня частка гіпофіза утворена розгалуженими епітеліальними тяжами - трабекулами, що формують порівняно густу мережу. Проміжки між трабекул заповнені пухкою волокнистою сполучною тканиною і фенестрованими капілярами, які обплітають трабекул.

 

Ендокриноцити, розташовані по периферії трабекул, містять у своїй цитоплазмі секреторні гранули, які інтенсивно сприймають барвники. Це хромофільні ендокріноціти. Інші клітини, що займають середину трабекул, мають нечіткі межі, і їх цитоплазма забарвлюється слабо, - це хромофобні ендокриноцити. Більшість клітин аденогіпофіза - хромофобні. На відміну від описаних хромофільних клітин, хромофобні слабо сприймає барвники і не містять чітких секреторних гранул.

Хромофобні клітини різнорідні, до них відносяться:

хромофільні клітини - після виведення гранул секрету;

малодиференційовані камбіальні елементи;

т.зв. фолікулярної-зірчасті клітини.

 

Хромофільні ендокриноцити поділяються на ацидофільні і базофільні відповідно фарбування їх секреторних гранул.

 

Ацидофільні ендокріноціти представлені двома типами клітин.

 

Перший тип ацидофільних клітин - соматотропи - виробляють соматотропний гормон (СТГ), або гормон росту; дію цього гормону опосередковано особливими білками - соматомедину.

 

Другий тип ацидофільних клітин - лактотропи - виробляють лактотропного гормон (ЛТГ), або пролактин, який стимулює розвиток молочних залоз і лактацію.

 

Базофільні клітини аденогіпофіза представлені трьома типами клітин (гонадотропні, тіротропні і кортикотропні).

 

Перший тип базофільних клітин - гонадотропи - виробляють два гонадотропних гормону - фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий:

фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) стимулює зростання фолікулів яєчника і сперматогенез;

лютеїнізуючий гормон (ЛГ) сприяє секреції жіночих і чоловічих статевих гормонів і формування жовтого тіла.

 

Другий тип базофільних клітин - тіреотропі - виробляють тиреотропний гормон (ТТГ), що стимулює активність щитовидної залози.

 

Третій тип базофільних клітин- кортікотропи - виробляють адренокортикотропний гормон (АКТГ), який стимулює активність кори надниркових залоз.

 

 

Середня (проміжна) доля гіпофіза представлена ​​вузькою смужкою епітелію. Ендокріноціти проміжної частки здатні виробляти меланоцітостімулірующій гормон (МСГ), а також липотропний гормон (ЛПГ), підсилює метаболізм ліпідів.

 

Особливості гіпоталамо-аденогіпофізарна кровопостачання

 

Система гіпоталамо-аденогіпофізарна кровопостачання називається портальної, або ворітної.

Гіпофізарні артерії розгалуджуються біля медіального підвищення гіпоталамуса на мережу капілярів - первинну капілярну сітку портальної системи. Ці капіляри утворюють петлі і клубочки, з якими контактують нейросекреторні клітини медіобазального гіпоталамусу (аркуатне, інфунбибулярне, вентромедіальне, супрахіазматичне ядра), виділяючи в кров ліберіни і статини. Капіляри первинної капілярної сітки збираються в портальні вени, що йдуть уздовж гіпофізарної ніжки в передню частку гіпофіза, де вони розпадаються на капіляри вторинної капілярнох сітки, які ві віддають статини і ліберини клітинам і насичується тропними гормонами аденогіпофіза.

Задня частка гіпофіза, або нейрогіпофіз, містить:

відростки та термінали нейросекреторну клітин супраоптичного і паравентрикулярного ядер гіпоталамуса, по яких транспортуються і виділяються в кров гормони вазопресин і окситоцин; розширені ділянки по ходу відростків і терминалей називаються накопичувальними тільцями Херрінга, які утворюють аксовазальні синапси з фенестрованими капіляри.

 

Аденогіпофіз володіє обмеженою регенераторної здатністю, головним чином за рахунок спеціалізації хромофобних клітин. Задня частка гіпофіза, утворена нейроглією, регенерує краще.

 

Епіфіз

 

Епіфіз - верхній придаток головного мозку, або шишковидне тіло (corpus pineale), бере участь в регуляції циклічних процесів в організмі.

 

Епіфіз розвивається як випинання даху III шлуночка проміжного мозку. Максимального розвитку епіфіз досягає у дітей до 7 років.


Читайте також:

  1. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу
  2. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу, прояви гіпер- та гіпофункцій.
  3. Гіпотоламо-гіпофізарна система. Роль ліберинів і статинів.
  4. Гіпофіз
  5. Гіпофіз.
  6. Гіпофізарний нанізм
  7. Гіпофункція нейрогіпофіза
  8. Гормони аденогіпофіза, їх фізіологічне значення, механізм дії.
  9. Гормони гіпоталамуса і гіпофіза та їх препарати.
  10. Ефекти гормонів аденогіпофіза
  11. МЕХАНІЗМ ДІЇ ГОРМОНІВ ГІПОФІЗА




Переглядів: 1636

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Гіпоталамус | Будова епіфіза

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.