ПОНЯТТЯ ТА ВИДИ ЦИВІЛЬНОЇ ДІЄЗДАТНОСТІ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ. ЦИВІЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НЕПОВНОЛІТНЬОЇ ОСОБИ.
Цивільна дієздатність – це здатність особи своїми діями набувати для себе цивільні права і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов’язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Основні елементи змісту цивільної дієздатності:
ü Можливість самостійного вчинення правочинів (правоздатність)
ü Можливість нести самостійну майнову відповідальність (деліктоздатність)
ü Можливість складати заповіт і бути спадкоємцем (тестаментоздатність)
ü Можливість обирати собі представника та самому бути представником (трансдієздатність)
Відрізняється від правоздатності тим, що передбачає свідому діяльність особи, тобто здатність бажати настання певних наслідків, віддавати собі повний звіт у своїх діях і керувати ними.
Види:
1. повна –з 18 років. Вік зменшується з моменту реєстрації шлюбу, з 16 років – якщо працює за трудовим договором, здійснює підприємницьку діяльність, якщо записана батьком чи матір’ю дитини.
Неповна – 14-18 років
- вчиняти дрібні побутові правочини
- розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами
- здійснювати права на результати інтелектуальної творчої діяльності, що охороняються законом
- бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи
- самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом
- інші правочини – за згодою батьків чи піклувальників
- для здійснення правочинів щодо транспортних засобів або нерухомого майна – письмова нотаріально посвідчена згода батьків чи піклувальників.
- несе самостійну відповідальність за порушення договору, укладеного нею самостійно відповідно до закону та за порушення договору, укладеного за згодою батьків (усиновителів), піклувальника. Якщо недостатньо майна для відшкодування збитків, додаткову відповідальність (субсидіарну) несуть її батьки ( усиновлювачі ) , піклувальники.