Лексика (гр.lexis-слово) – це словниковий склад мови, сукупність усіх слів, що вживаються в мові. Лексикою також називають окремі шари або групи слів (терміни, професійна лексика), сукупність слів, які вживаються автором тексту в його творах.
Розділ мовознавства, який вивчає лексику мови, називається лексикологією. Лексика може вивчатися з різних поглядів: з погляду словникового складу мови в цілому, його кількісного обсягу, з погляду значення слів, природи і типів значень (семасіологія), з погляду походження, змін в їхньому значенні й звуковому оформленні, зв’язків із іншими словами даної та споріднених мов (етимологія) тощо. Окремо розглядаються ономастиката фразеологія.
Основний предмет лексикологічних досліджень – слова та фразеологічні одиниці.
Слово– самостійна, наділена одним або кількома граматичними значеннями одиниця мови, яка передає одне або більше лексичних значень, легко відтворюється і є будівельним матеріалом для речень.
Лексичне значення (семантика) – це реальний, предметно-речовий зміст слова, який визначається співвіднесеністю слова з відповідним поняттям.
Слово в мові повинно вживатися в його загальноприйнятому лексичному значенні. Відхилення від значення слова може призвести до непорозуміння, а то й до неправильного тлумачення сказаного.