Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сучасні моделі ринку праці

Циклічність розвитку ринку праці

Сам термін "економічний цикл" означає наступні один за одним спади та підйоми рівней економічної активності. Окремі цикли суттєво відрізняються за тривалістю та інтенсивністю, за амплітудою коливань, але всі вони мають одні й ті ж фази.

Таких фаз є чотири:

1) пік циклу;

2) спад виробництва;

3) нижча точка спаду;

4) пожвавлення

Пік циклу - характеризується повним використанням ресурсів, тобто роботою економіки на повну чи майже повну потужність, повною зайнятостю населення, це - варіант повної зайнятості ресурсів і повного обсягу виробництва. У ційі фазі ціни мають тенденцію до зростання, а підвищення економічної активності припиняється.Спад - хярактеризується зниженням внутршінього валовою продукту і зайнятості при збереженні високого рівня цін. Нижча точка спаду (депресії) - характеризується тим, що виробництво і зайнятість, сягнувши найнижчою рівня, починають знов вибиратися з дна.

У фазі пожвавлення - рівень виробництва зростає, а зайнятість знов збільшується аж до повної. З посиленням економічного пожвавлення можугь почати зростати й ціни, доки не буде досягнуто пік. Проте характерною ознакою сучасного цінового пожвавлення є те, то масштаби і темпи зростання обсягів виробництва набагато перевищують зростання зайнятості.

З наведених фактів ясно, що принаймні обидві "переламні" фази (пік і нижча точка спаду) взагалі не можугь бути тривалими. І економіка України, яка нині явно переживає фазу спаду або, що можливо, є більш точним, - депресія, судячи з багатьох показників ще не досягла своєї нижчої точки, яка є одночасно й точкою зламу.

Можна виділити три найпоширеніші моделі:патерналістську, соціал-демократичну і ліберальну.

Патерналістська модель ринку праці. Головною ознакою цієї моделі є опікування працеємця працедавцем. Найбільш цілісно ця модель реалізована в Японії, де її фундаментом став довічний найм. Система довічною найму передбачає гарантії зайня­тості працюючим аж до пенсійною віку, зростання всіх видів виплат відповідно до стажу роботи. Орієнтація на тривале використання найманих працівників зумовлює прагнення працедавців вирішувати проблеми надлишкової робочої сили не за рахунок звільнень, а за рахунок скорочення робочого часу (переводу на умови неповної зайнятості), переводу за взаємною згодою на дочірні підприємства або підприємства іншої фірми. Однак тимчасові працівники, що не мають статусу довічного найму (їх питома вага складає біля 35%), правами кадрових працівників не користуються і при економічному спаді звільняються.

Система довічного найму поширена тільки на великих середніх підприємствах, малі підприємства звичайно ж такого не мають.

Соціал-демократична модель. Еталоном соціал-демократичної моделі є ринок праці в Швеції , де власне і було сформовано на рубежі 40-50-х рр. Р. Майднером і Г. Реном цю концепцію, що спирається на проведення державою активної політики ринку праці. На підготовку і перепідготовку кадрів , на створення нових робочих місць Швеція витрчає більше коштів, ніж будь-яка країна, економлячи на соціальному відшкодуванні збитків своїх громадян у наслідок безробіття.

Основні елементи шведської моделі ринку праці.

1. Непрямі податки на товари та послуги , які перешкоджають швидкому зростанню попиту та інфляції., стимулюють банкрутство нерентабельних підприємств. Зростання прибутків стримується з метою уникнення інфляційної конкуренції між високоприбутковими підприємствами.

2. Рівнісіь оплати рівної праці поза залежністю від фінан­сового стану підприємства. Це примушує менш прибуткові підприємства скорочувати чисельність працівників чи взагалі припиняти свою діяльність, а більш прибуткові - платити ни­жче можливого для них рівня.

3. Сполучення низької інфляції та повної зайнятості в до­вгостроковій перспективі, зокрема за рахунок субсидій під­приємствам на утримання неконкурентоспроможних праців­ників чи надання їм робочого місця в державному секторі.

4 .Селективна державна підтримка зайнятості в неефек­тивних сферах економіки, які забезпечують соціально необхідні послуги.

5. Шведська модель ефективно працювала протягом 25 років - до середини 70-х, коли різко зросла інфляція, збільшив­ся національний борг. Трикратна девальвація національної ва­люти (в 1981 р. - на 10%, в 1982 і 1985 рр. - на 16%), зростан­ня ефективності роботи експортно зорієнтованих галузей (ма­шинобудування і автомобільної промисловості) пожвавили шведську економіку, і знов спостерігався низький рівень безробітгя, помірна інфляція, стабілізація державного бюджету. Проте новий спад, який стався 1991 р, говорить про не­обхідність принципового коригування шведської моделі

Ліберальна модель. Ця модель поширена в США, Канаді, Австралії. Для неї характерні яскраво виражена децент­ралізація, яка пов'язана із федеральним устроєм країни і відповідним існуванням у кожному штаті власного законодав­ства щодо зайнятості, допомоги безробітним, фондів страху­вання на випадок безробіття (внески підприємств і працівників до фондів штатів і федерального фонду диференційовані).Робоча сила в цих країнах вирізняється високим рівнем мобільності. Цим пояснюється те, що професійна кар'єра пов'язана звичайно зі зміною місця роботи, а при скороченні потреб у робочій силі працедавці (на відміну від японських) вдаються до звільнень, а не до переводу на режим неповної зайнятості. Унаслідок цього безробіття в ліберальній моделі виникає набагато частіше, тобто тривалість безперервного періоду, протягом якого пересічний громадянин має робоче місце, – значно коротша за інші моделі, але й тривалість безробіття також менша. Ліберальна модель є найбільш динамічною і відповідно найбільш адаптованою до сучасного стану розвитку економіки.


Читайте також:

  1. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  2. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  3. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
  4. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  5. Адаптація працівників.
  6. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  7. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
  8. Акти з охорони праці в організації.
  9. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
  10. Алкоголізм і безпека праці.
  11. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  12. Аналіз ефективності діяльності працівників банку




Переглядів: 1545

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
РЕГУЛЮВАННЯ ПОПИТУ НА РОБОЧУ СИЛУ | Основні характеристики новітніх тенденцій розвитку світового ринку праці

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.