Систематичний хід аналізу суміші катіонів I, II та III груп.
Прилади та реактиви: всі прилади та реактиви, необхідні для аналізу катіонів I, II та III груп. Додатково - 2 н розчин амонію карбонату.
Аналіз розчину без осаду
Розчин (без осаду) який містить суміш катіонів I, II та III груп, досліджують за наступною схемою.
Із окремої проби відкривають NH4+ реактивом Неслера. Після цього до досліджуваного розчину (1,5 мл) додають 3-4 краплі концентрованої хлороводневої кислоти. Осад (1) , який випав, промивають водою (15-20 капель), підкисленим 2 н розчином хлороводневої кислоти та досліджують за ходом аналізу катіонів II групи. Потім роблять пробу на повноту осадження катіонів II групи.
До розчину (1), який містить катіони I та III груп і частково катіони Рв2+ приливають декілька капель концентрованого розчину NH4ОН до лужного середовища, нагрівають до 70-80о С а потім приливають 2 н розчин (NH4)2СО3 в об,ємі , рівному об,єму суміші. Осад карбонатів (2), який випав, відділяють, розчиняють в 5-6 каплях 2 н оцтової кислотита досліджують за ходом аналізу катіонів III групи, попередньо доосадивши катіони Рв2+ додаванням розчину йодиду калію.
У фільтраті (2) після осадження катіонів III групи та Рв2+ залишаються тільки катіони I групи ( NH4+, К+, Na+ ). Для того, щоб дослідити фільтрат на катіони К+, Na+ (катіони NH4+ відкривають із початкового розчину), його випарюють і сухий залишок прожарюють до повного видалення із нього іонів NH4+.Після цього прожарений осад розчиняють в декількох каплях води. Якщо необхідно фільтрують і в одержаному розчині відкривають катіони К+, Na+ відповідними реакціями, додержуючи всіх умов їх проведення.