За класифікацією, яка найбільш часто застосовується, всі аніони поділяють на три групи в залежності від розчинності солей барію та срібла, які вони утворюють.
Хлорид барію BaCl2 в нейтральному або слабо лужному середовищі
Солі барію практично нерозчинні в воді
ІІ
Cl-, Br-, J-, S2-
Нітрат срібла AgNO3 в присутності HNO3
Солі срібла практично нерозчинні в воді і в розбавленій азотній кислоті
ІІІ
NO3-, NO2-,
CH3COO-
Групового реагента немає
Солі барію і срібла розчинні в воді
ХАРАКТЕРИСТИКА АНІОНІВ ПЕРШОЇ АНАЛІТИЧНОЇ ГРУПИ
До першої групи аніонів ставляться аніони РО43-, SO42-, SO32-, СОЗ2-, S2O32-, BO2-, В4О72- і С2О42-. Груповим реактивом є ВаCl2 в нейтральному або слаболужному середовищі, так як важкорозчинні барієві солі цих аніонів, за винятком BaSО4, розчинні в кислотах. Іон Ag+ утворює з аніонами даної групи (крім SO42-) важкорозчинні у воді солі, легко розчинні в розведеній азотній кислоті. Всі аніони цієї групи безбарвні.
Для організму людини велике значення мають фосфати і карбонати. Фосфатні і гідрокарбонатні буферні суміші підтримують певну величину рН внутрішнього середовища живого організму.
Наявність карбонатів і сульфатів у питній воді визначає її побутові та смакові якості. Крім того, присутність сульфатів немінерального походження є показником санітарного забруднення води (наприклад, стічними водами).
В якості лікарських речовин використовують сульфат магнію (проносне і гіпотензивний засіб), гідрокарбонат натрію (при шлункових захворюваннях), борну кислоту і тіосульфат натрію (антисептичні засоби).