Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття про бухгалтерський документ

 

Для одержання інформації про діяльність підприємства, про зміни у засобах викликані господарськими процесами, необхідно реєструвати кожну господарську операцію. Така реєстрація здійснюється за допомогою документів.

Документ(лат. dokumentum), буквально означає свідоцтво, доказ.

Бухгалтерський документ - це письмове свідоцтво певної форми і змісту, яке містить відомості про господарську операцію, є доказом законності її здійснення і правильності записів про неї у регістрах бухгалтерського обліку.

Документацією називають спосіб оформлення господарських операцій документами.

Первинний документ - бухгалтерський документ, який складається під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо, зразу ж після її закінчення.

Документ - це основа обліку. Жодна господарська операція не може бути облікована, якщо вона не оформлена документом. Зміст первинного документу визначається суттю господарської операції. Сукупність документів, якими оформляються господарські операції називається документуванням.

Суцільне і постійне документування господарських операцій є одним з основних елементів методу бухгалтерського обліку, оскільки слугує для первинного спостереження за господарською діяльністю.

Документування господарських операцій -це перший етап облікової роботи. Документи слугують засобом, за допомогою якого здійснюється господарська діяльність. Вони широко використовуються для оперативного керівництва і управління підприємством. Так, "Вимоги" цехів є підставою для відпуску матеріалів зі складу, "Видаткові касові ордери" - для виплати з каси готівки і т .д. Первинні документи застосовуються і обробляються відповідно із вимогами до складання і технології обробки даних первинних документів та їх зберігання. У таблиці наведені основні нормативні документи, у яких викладено вимоги до складання, обробки, зберігання первинних документів.

Таблиця 5.1

 

Основні вимоги до складання, технології обробки первинних документів та порядку їх зберігання наведені у:
1. Законі України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999р. № 996 – Х1У; 2. Положенні про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, затвердженому наказом МФУ від 24.05.1995р. № 88; 3. Переліку типових документів, що створюються в органах державної влади і місцевого самоуправління, інших установ, організацій і підприємств затверджений наказом Головного архівного управління при КМУ від 20.07.1998р. № 41

 

Типові форми первинних документів для обліку господарських операцій затверджують відповідні державні органи (таблиця):

 

Таблиця 5.2

 

Форма типових первинних документів для обліку: Документ, яким затверджено типові форми первинних документів
1. Касових операцій Наказ Міністерства статистики України від 15 лютого 1996 року № 51
2. Банківських операцій Постанова правління Національного банку України від 29 березня 2001 року № 135
3. Сировини і матеріалів Наказ Міністерства статистики України від 21 червня 1996 року № 195
4. Малоцінних швидкозношуваних предметів Наказ Міністерства статистики України від 22 травня 1996 року № 145
5. Основних засобів Наказ Міністерства статистики України від 29 грудня 1995 року № 352
6. Бланків суворої звітності Наказ Міністерства статистики України від 11 березня 1996 року № 67
7. Підзвітних коштів Наказ Державної податкової адміністрації України від від 19.09.2003р.№ 440
8. Особового складу Наказ Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277
9. Розрахунків із робітниками і службовцями по заробітній платі Наказ Міністерства статистики України від 22 травня 1996 року № 144
10. Перевезеняі вантажу Наказ Міністерства статистики України і Міністерства транспорту України від 07 серпня 1996 року № 228/253 Наказ міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363

 

Первинні документи складаються на бланках типових форм, затверджених Міністерством статистики України, а також на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами і відомствами України. Додаткові вимоги до порядку створення первинних документів про касові і банківські операції, рух цінних паперів, товарно-матеріальних цінностей та інших об'єктів майна передбачається іншими нормативними документами. При надходженні до бухгалтерії первинні документи перевіряються як за формою (повнота та правильність оформлення і заповнення реквизитів), так і за змістом (законність операції, логічна ув'язка з окремими показниками). Якщо у документі виявлено помилку, її виправляють у відповідності із вимогами.

Існують вимоги до виправлення помилок у первинних документах:

1. Документи, якими оформлюються касові, банківські операції, операції з цінними паперами - не повинні мати виправлень, вони анулюються.

2. В інших первинних документах помилки виправляються коректурним способом: неправильний текст, або сума закреслюється однією рискою так, щоб було видно попередній виправлений запис, а зверху надписується правильний текст або сума і напис "виправлено", а також підпис особи, що підписала документ із зазначенням дати виправлення.

3. Якщо помилка здійснена у минулому звітному періоді, складається бухгалтерська довідка: суму за кореспонденцією рахунку, що записана неправильно у минулому звітному періоді, записують цією ж кореспонденцією рахунків у звітному періоді червоними чорнилами (Червоне сторно).Таким записом анулюється неправильний запис. Правильний запис здійснюється темними чорнилами.

Наприклад: Бухгалтер виявив, що в минулому кварталі зробив помилковий бухгалтерський запис на вартість списаних у виробництво сировини і матеріалів. Потрібно було списати 1200 грн., а він списав 12000 грн., тобто в обліку була складена бухгалтерська проводка:

 

Дт 23 Кт 201 на суму 12000 грн.,

 

а потрібно було

 

Дт 23 Кт 201 на суму 1200 грн..

 

Виправлення помилки у місяці її виявлення слід зробити так:

Неправильний запис Дт 23 Кт 201 на суму 12000 грн. зробити червоними чорнилами (червоне сторно), що означає скасування неправильного запису. Потім зробити правильний запис:

 

Дт 23 Кт 201 на суму 1200 грн. чорними чорнилами, що означає відновлення правильного запису.

 

При підсумку обороту по кредиту рахунку 201 "Сировина і матеріали" за звітний місяць різниця (12000 грн. - 1200 грн.), на яку зроблена помилка, підсумується зі знаком (-) і таким чином відновиться правильний запис та визначиться правильний залишок сировини на кінець звітного місяця.

Для документів встановлено строки їх зберігання. Вони різні для різних документів. Документи, які мають науково-історичну цінність здають до архиву, інші - за актом описом експертної комісії підприємства і держархіву - списують на вторсировину. У разі зникнення документів, керівництво повинно повідомити про це правоохоронні органи і призначити комісію для встановлення переліку відсутніх документів. Термін зберігання окремих документів встановлено переліком типових документів затверджених наказом Головного архівного управління при КМУ від 20.07.1998р. № 41.

За допомогою документів можна слідкувати за рухом матеріальних і грошових коштів і за правильністю їх витрачання.

Документи мають правове значення, використовуються в якості доказів у спорах між юридичними особами, арбітражні суди визнають за документами юридичну силу, якщо вони складені правильно і своєчасно. Значення документів полягає в тому, що на їх підставі можна здійснювати щоденний систематичний контроль за збереженням матеріальних і грошових ресурсів і попереджати випадки крадіжки.

Для цілей обліку бухгалтерські документи класифікуються за різними ознаками:

Таблиця 5.3


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. III. Бухгалтерський баланс
  3. IV. Строки прийому заяв і документів, вступних екзаменів, конкурсного відбору та зарахування на навчання
  4. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  5. V. Порядок прийому заяв та документів для участі у конкурсному відборі до НАУ
  6. VI. Оформлення маршрутної документації на проведення туристичних походів та експедицій
  7. VII. Поняття про рану, рановий процес, види загоювання ран
  8. WEB-документи та CGI-інтерфейси
  9. А/. Поняття про судовий процес.
  10. Адміністративна відповідальність: поняття, мета, функції, принципи та ознаки.
  11. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  12. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії




Переглядів: 4666

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Модуль 1. Поняття і метод бухгалтерського обліку | Класифікація бухгалтерських документів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.