МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Кристалічна будова металів.
Як і люба інша речовина метали можуть знаходитися в трьох агрегатних станах: газоподібному, рідкому і твердому. Газоподібний стан характеризується неупорядкованим тобто хаотичним тепловим рухом молекул (атоми в газах об'єднані в молекули, відстані між який у багато разів перевищують розміри атома). Тому що молекули практично не взаємодіють один з одним, то гази легко заповнюють будь-який об’єм, тобто для них характерна відсутність власного об’єму і форми, вони легко піддаються тиску і мають низьку теплопровідність. Рідкий і твердий стан тіл характеризується щільним розташуванням атомів друг щодо друга, що призводить до їх більш сильної взаємодії і, як наслідок цього, рідина і тверді тіла мають власний об’єм. Для рідин характерна наявність ближнього порядку в розташуванні атомів, що просліджується в невеликих об’ємах, розміри яких можна порівняти з міжатомними розмірами. Такі скупчення атомів, що мають ближній порядок у розташуванні, називаються флуктуаціями атомної будови або фазовими флуктуаціями. Флуктуації атомної будови - це не стаціонарні утворення тому що в рідині відбувається безперестанний процес їхнього виникнення і розпаду і чим менші розмір флуктуації атомної будови, тим менше ймовірність її існування. З підвищенням температури рідини середній розмір флуктуацій атомної будови зменшується і при досягненні температури кипіння вони руйнуються тому що рідину переходить у газоподібний стан. Під атомно-кристалічною структурою розуміють взаємне розташування атомів (іонів) у реальному кристалі. Залежно від будови (розташування атомів) тверді тіла поділяють на аморфні і кристалічні. Аморфні тілахарактеризуються хаотичним розташуванням атомів , зберігають постійну форму, але не мають певних (критичних) температур плавлення та кристалізації. Залежно від зовнішніх умов їхні властивості змінюються поступово. В аморфних тілах (каніфоль, скло, смола) спостерігається близький порядок розміщення частинок, який поширюється лише у межах кількох міжатомних відстаней. Аморфний стан металів реалізується за умов інтенсивного охолодження під час кристалізації. За звичайних умов тверднення, метали у твердому стані мають кристалічну будову. Твердий (кристалічний) стан характеризується дальнім порядком розташування атомів, що дає можливість визначити координати кожного наперед заданого атома по заданому кристалографічному напрямку. Для металів у твердому стані кристалічна будова характеризується упорядкованим закономірним розташуванням атомів у просторі. Модель атомної будову кристалів уявляють у виді кристалічних ґрат, які у свою чергу являють собою систему кристалографічних напрямків і площин ( Рис. 1 .1).
Рис. 1.1 Модель атомної будови кристалів
Вузли кристалічних ґрат відповідають центрам ваги атомів (ґрати Браве). Закономірне розташування атомів у просторі визначається елементарним кристалічним осередком. Елементарний кристалічний осередок– це мінімальний обє’м, у якому просліджується порядок (закономірність) розташування атомів у просторі, характерний для даних кристалічних ґрат . Для металів характерні такі три види упакувань: обє’мноцентрованого куба –ОЦК, гранецентрованого куба -ГЦК , гексагональна щільноупакована -ГП (Рис.1.2 ) .
Параметрами упакування є відстань між атомами. Упакування характеризується координаційним числом (К) тобто числом найближчих «сусідів» будь-якого атома і числом атомів ( n) , що приходяться на один елементарний кристалічний осередок. Координаційне число визначає щільність упакування атомів у кристалі. Для металів характерна наявність високого координаційного числа. Реалізація в металах відзначених вище структур є наслідком їхньої високої компактності, що зменшує вільну енергію твердого тіла. По щільноупакованим напрямкам відстані між атомами приймаються рівними діаметру атома, тобто в цьому випадку атоми, знаходяться у рівноважному положенні і мають мінімальний запас вільної енергії. Зміна відстані між атомами буде приводити до збільшення пружних напружень і збільшенню сил притягання чи відштовхування , що діють між частками , і підвищенню запасу вільної енергії. Для основних видів кристалічних ґрат металів характерні такі координаційні числа (К) і числа атомів(n) , що приходяться на один елементарний кристалічний осередок: ОЦК К=8 ; n =2 ГЦК К=12; n=4 ГП К=12; n=6 Читайте також:
|
||||||||
|