Діаграми стану системи сплавів. Побудова діаграм стану сплавів.
Діаграми стану сплавів являють собою температурні осі, що містять точки фазових переходів кожного компоненту ( діаграми стану кожного компоненту в ізобарних умовах), з'єднані віссю концентрацій (рис.5.3, а).
Для побудови діаграм стану сплавів двох компонентів експериментально будують криві охолодження для сплавів конкретного складу (рис.5.3, б) і переносять з них на загальну діаграму стану точки фазових переходів. Криві охолодження сплавів конкретного складу мають вид похилих прямих з «переломами». Крива охолодження являє собою похилу пряму з «сходинкою», яка є характерною для чистих компонентів , хімічних сполук або для сплавів евтектичного , евтектоїдного , перитектичного чи перитектоїдного складу. З'єднання точок однакового змісту ( часток діаграм стану в ізобарних умовах ) дає діаграму стану системи сплавів.
На діаграмах стану двохфазні області (Ж + Кa ) граничать з однофазними (Ж и К ) і включають фази цих областей. Тверді розчини позначаються типом кристалічних ґрат металу розчинника - a, b, g, d, e і т.д. Похилі лінії на діаграмах стану є лініями насичення будь - якої фази одним з компонентів. Лінію, точки якої відповідають температурам (рівноваги двох фаз - рідкої та кристалічної) нижче за які починається кристалізація сплаву при переохолодженні, називають лінією ліквідус (при плавленні – при нагріванні до температур , що вищі за точки цієї лінії відбувається перехід сплаву в однофазний рідкий стан, тобто повне розплавлювання). Лінію, точки якої відповідають температурам при охолодженні нижче за які закінчиться кристалізація сплаву , називають лінією солідус (при плавленні – при нагрівання до температур, що є вищими за точки цієї лінії відбувається початок переходу сплаву в рідкий стан тобто початок плавлення ).