Способи викладу норми права в статті нормативно-правового акту.
Нормативно-правовий акт як зовнішня форма виразу правових норм має свою будову. Основними структурним елементом нормативно-правового акту є стаття. Норма права знаходить своє відображення в статтях нормативно-правового акту.
Існує декілька способів викладу норми права в статті нормативно-правового акту, що визначають особливості її реалізації.
1. Прямий спосіб – має місце у випадку, коли в тексті нормативно-правового акту відсутні будь-які посилання і всі структурні елементи норми повністю викладені в одній статті. Вказаний спосіб забезпечує реалізацію норми лише на основі вивчення даного нормативно-правового акту.
2. Відсилочний спосіб – має місце тоді, коли зміст правової норми не викладається повністю в одній статті, а конкретизуються шляхом посилання до іншої статті цього ж нормативного акту. В процесі реалізації цей спосіб надає можливість конкретизувати правову норму шляхом вивчення норм правового документу в цілому.
3. Бланкетний спосіб – має місце у випадку, коли конкретизація правової норми здійснюється шляхом посилання на текст іншого документу. Реалізація норми в цьому випадку пов’язується з необхідністю вивчення системи юридичних документів, що регламентують однорідну сферу суспільних відносин.
4. Абстрактний – цей спосіб викладу встановлює можливість перерахування родових ознак, які характеризують можливості певної юридичної категорії (наприклад: норма ЦК містить поняття юридичної особи).
5. Казуальний спосіб – встановлює можливість викладу правової норми шляхом перерахування видових ознак, що характеризують особливості певної юридичної категорії (наприклад: встановлені нормативно в Житловому кодексі види захворювань, які надають право на окрему кімнату в квартирі). В процесі реалізації забезпечує конкретизацію припису у випадку, що має видові ознаки.
Тема 2. Юридичний процес та його зв’язок з реалізацією норм права.
Питання:
I. Юридична процедура: поняття та принципи її здійснення.
II. Поняття, ознаки та стадії юридичного процесу.
III. Співвідношення юридичного процесу та юридичної процедури.