Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Загальні поняття

Один з найбільш важливих методів контролю якості харчових продуктів є визначення в них масової частки жирів. Жири багато в чому визначають харчову і біологічну цінність та смакові якості продукції. У харчовій промисловості під терміном «жир» розуміють суму ліпідів (триацилглiцеридiв і супутніх їм фосфоліпідів, каротиноїдів, стеролів, токоферолів і ін.), які вилучаються органічними розчинниками з екстрагуємого матеріалу. Екстракція сумарних ліпідів частіше за все проводиться диетиловим, петролейним ефіром або гексаном, оскільки у них низька температура кипіння (35 – 70 °С), вони легко очищуються від домішок і регенеруються. Речовини, що вилучаються розчинником, є сумішшю запасних і структурних ліпідів непостійного складу, склад яких в значній мірі залежить від чистоти розчинника.

Для визначення кількості жиру, що міститься в харчових продуктах, розроблено кілька методів. Більшість методів кількісного визначення жиру ґрунтується на вилученні його з харчових продуктів органічними розчинниками. Екстракційні методи підрозділяються на наступні групи.

Методи вичерпної екстракції ліпідів засновані на максимально можливому вилученні ліпідів з аналізованого матеріалу шляхом багатократної обробки розчинником, поки вміст ліпідів в матеріалі не стане незначним. Потім з отриманої витяжки відгоняють розчинник, а залишок, що містить ліпіди, висушують в умовах, що виключають його окислення, і зважують. На цьому принципі засновані широко використовуємі в оліє-жировiй промисловості методи Сокслета, Зайченко і ін.

Одним з варіантів методу є метод визначення вмісту ліпідів по різниці маси сухого досліджуваного продукту до і після обезжирення. Цей метод відрізняється економічністю. Він придатний для масових аналізів, крім того, дозволяє висушувати знежирені наважки в звичайних умовах, не боячись окислення ліпідів. Цей метод визначення олійності найбільш відомий в модифікації С. В. Рушковського. При використанні цього методу можливо одночасно досліджувати в одному апараті багато зразків в однакових умовах.

Методи, засновані на отриманні постійної концентрації розчину ліпідів відносно прості у виконанні, вимагають менших витрат часу, але результати аналізів повинні бути скоректований по результатах, отриманим методом вичерпної екстракції.

Метод настоювання полягає в настоюванні аналізуємої речовини в розчиннику. Після настоювання розчин ліпідів фільтрують, відбирають заданий об'єм розчину, відгонять розчинник, ліпіди висушують і зважують. Час настоювання вибирається так, щоб встановилася постійна концентрація розчину, тобто рівновага між концентрацією розчину речовини, що екстрагується зовні, і розчину в речовині. На цьому принципі заснований метод, за яким вміст ліпідів в досліджуваному матеріалі визначають по зміні відносної густини одержаного при настоюванні розчину ліпідів.

Широко поширені рефрактометричнi методи визначення вмісту ліпідів в різних матеріалах. По суті, це один з варіантів методів, заснованих на настоюванні і встановленні рівноважної концентрації ліпідів в аналізуємому матеріалі і розчині. Сутність методів полягає у вилученні ліпідів з наважки досліджуваного матеріалу за допомогою розчинника з високим коефіцієнтом заломлення і визначенні ліпідів в досліджуваному матеріалі по різниці коефіцієнтів заломлення чистого розчинника і розчину ліпідів в цьому розчиннику. Для того, щоб визначення ліпідів рефрактометричним методом було достатньо точним, необхідно дотримувати однакові умови не тільки при самому визначенні, але і при підготовці досліджуваного матеріалу до аналізу.

Для визначення масової частки жиру в молочних продуктах використовують бутирометричний метод, який заснований на екстрагуванні жиру ізоаміловим спиртом після руйнування білків продукту сірчаною кислотою під час нагрівання з наступним виділенням жиру центрифугуванням. Кількість жиру визначають в жиромірі (бутирометрі), що являє собою скляну трубку, закриту з одного кінця. Середня частина тубки градуйована, кожна поділка відповідає 0,01133 г жиру.


Читайте також:

  1. I. Загальні збори АТ
  2. I. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  3. I. Загальні положення
  4. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  5. II. Поняття соціального процесу.
  6. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  7. VII. Поняття про рану, рановий процес, види загоювання ран
  8. XXXIII. ЗАГАЛЬНІ ПРОФЕСІЇ (У ВСІХ ГАЛУЗЯХ ГОСПОДАРСТВА)
  9. А) загальні критерії
  10. А/. Поняття про судовий процес.
  11. Адміністративна відповідальність: поняття, мета, функції, принципи та ознаки.
  12. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.




Переглядів: 234

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.