Модель АD-АS – це теоретична концепція, яка на основі взаємодії сукупного попиту і сукупної пропозиції відображає процес встановлення рівноваги в економічній системі. За допомогою даної моделі визначається динаміка загального рівня виробництва, рівень цін і зайнятості у процесі досягнення національною економікою стану макроекономічної рівноваги.
Р
Р1
Поняття рівноваги відображає такий стан економіки, за якого досягається стійке урівноважування протидіючих одна одній і, одночасно, взаємодіючих між собою структур, тобто досягнення збалансованості сукупного попиту і сукупної пропозиції. Можливі три варіанти встановлення рівноваги.
Накейнсіанському відрізкукривої АS рівновага визначається виключно сукупним попитом при стабільному рівні цін. Економічні суб'єкти будуть зацікавлені нарощувати випуск продукції при незмінних цінах тільки за умови збільшення на неї попиту. На даному відрізку реальний ВВП і зайнятість будуть збільшуватись при незмінних цінах, але за умови зростаючого попиту.
AS
AD1 AD2
Y1 Y2 Y
Рис.7.3. Встановлення макроекономічної
рівноваги на кейнсіанському відрізку
Напроміжному відрізкукривої АS рівновага буде встановлюватися як під впливом змін у рівні цін, так і в рівні сукупного попиту. Зростання сукупного попиту стимулює розширення виробництва. Більш дорогі фактори виробництва збільшують витрати і призводять до зростання цін. Отже, зростання реального ВВП і зайнятості під впливом сукупного попиту
Р
Р2
Р1
Y1 Y2 Y
AS
AD2
AD1
Рис.7.4. Встановлення макроекономічної
рівноваги на проміжному відрізку
відбувається разом із зростання цін.
Класичний відрізок кривої АS відображає процес встановлення рівноваги за умов повної зайнятості. Зростання сукупного попиту не буде супроводжуватися розширенням обсягу випуску продукції. В економіці буде відбуватися тільки інфляційне зростання цін і збільшення номінального ВВП. За таких умов рівновага буде визначатися виключно рівнем цін при незмінній
AS
Р
Р2
Р1
AD2
AD1
Y1 Y
Рис. 7.5. Встановлення макроекономічної
рівноваги на класичному відрізку
величині реального випуску продукції, який зафіксовано на рівні потенційного ВВП.