Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Гази крові, та кислотно-лугова рівновага.

Тема 19. Біосенсори

Хімічні біосенсори – це сенсор, що генерує електричний сигнал пропорційний концентрації біохімічного аналіту, працюючи при цьому як на хімічних так і на фізичних принципах . Клітини тіла, це свого роду перетворювачі на вхід яких поступає метаболічна їжа, а на виході відпрацьований матеріал органів тіла. Функціональний етап органів визначається концентрацією хімічних аналітів, що створені клітинами на вході та на виході.

Найважливішими критичними аналітами є рівень PH в крові, парціальний тиск PO2, PСO2, гематокрит, сумарний гемоглобін, насичення киснем, а також електроліти (Na, K, Ca хлорид) та метаболіти, глюкоза лактат, креатинін, мочевина.

 

Швидкі та точні вимірювання парціального тиску кисню PO2, парціального тиску вуглекислого газу, та концентрація іонів водню pH в крові є життєво важливими для діагностики та терапії різних патологічних станів. Такі вимірювання проводяться на зразках артеріальної крові, хоча у дітей часто беруться венозні зразки. Кисень переноситься в крові в двох різних станах. В нормі близько 98% кисню в крові, пов’язані з гемоглобіном в червоних клітинах організму. Решта 2% фактично розчиненні в плазмі. Кількість кисню (насищення S) зв’язаного з гемоглобіном в артеріальній крові, визначається співвідношенням концентрації оксигемоглобіну і загальною концентрацією гемоглобіну.

(19.1)

 

Рис. 19.1. Криві дисоціації гемоглобіну.

Крива дисоціації гемоглобіну (рис.19.1), графічно ілюструє співвідношення між відсотком насичення гемоглобіну киснем та парціальним тиском кисню в плазмі. Сумарний вміст O2 безпосередньо залежить від SO2, для будь-якої даної концентрації гемоглобіну, оскільки кількість кисню фізіологічно розчиненого в крові відносно не велика.

Артеріальні PO2 і SO2 мають різне фізіологічне значення:

1) PO2 – це ефективність альвеолярної вентиляції .

2) SO2,- це кількість кисню на одиницю кількості крові.

Величину SO2, можна обчислити за результатами виміру PO2 за допомогою кривої дисоціації оксигемоглобіну, проте у випадках аномальних фізіологічних станів, результати будуть суттєво спотвореними, якщо невідомі температура і pH крові.

Зменшення PO2 спостерігається у ряді випадків:

1) Внаслідок зменшення потрапляння O2 до місця обміну О2між повітрям, що вдихається і кров’ю (легеневі альвеоли).

2) Внаслідок зменшення потрапляння крові до альвеол.

Випадки першої групи включають загальне зниження вентиляції, викликане, наприклад, наркотичним передозуванням або паралічем дихальної мускулатури; блокаду основних дихальних шляхів, викликане, наприклад, потраплянням сторонніх предметів або спазмом мускулатури дихальних шляхів при гострому приступі астми; заповнення альвеол та малих дихальних шляхів рідиною, наприклад при пневмонії та при набряку легенів).

Випадки другої групи включають вродженні пороки серця, при яких потік крові шунтується повз легені, ускладнення потоку крові в легеневих кровоносних судинах, наприклад при легеневій емболії. Важкі захворювання легенів ( емфізема, хронічних бронхіт) проявляють характерні ознаки порушень обох типів.

Рівень PCO2 є індикатором достатності вентиляції легенів і відповідно буде підвищений для першої групи розладів і, як правило, залишається в нормі для другої групи, якщо розлади локальні. Для дорослих нормальний діапазон PO2 в артеріальній крові складає 90-100 мм. рт. ст., нормальний діапазон PCO2 складає 35-40 мм. рт. ст. Кислотно-луговий стан крові оцінюється шляхом вимірювання концентрації іонів водню. При цьому цю величину представляють як від’ємний десятковий логарифм концентрації іонів:

PH = -lg[H+]

Нормальний діапазон PH артеріальної крові складає 7.38 -7.44. Зниження рівня PH (збільшення концентрації воднів іонів водню) відбувається при зниженні швидкості виводу CO2 та/або при підвищеному виробленні нелеткої кислоти. Підвищення рівня pH відбувається при підвищені швидкості CO2 і при аномальних витратах кислоти (наприклад в результаті блювоти). Для класифікації типу розладів кислотно-лужного балансу потрібно вимірювати не тільки pH, а й pCO2.

 


Читайте також:

  1. Взаємодія попиту і пропозиції та ринкова рівновага.
  2. Взаємодія попиту і пропозиції. Ринкова рівновага.
  3. Взаємодія попиту та пропозиції: ринкова рівновага.
  4. Закони попит і пропозиція . Ринкова рівновага.
  5. Лейкоцитоз – стан, при якому вміст білих кров’яних тілець перевищує 10 000 в 1мкл крові, якщо ж їх менше 4000 в 1мкл крові, то цей стан називається лейкопенією.
  6. Натрій і Калій - містяться в плазмі крові, лімфі. Найбільше Калію в печінці, нирках, серці, м'язах та в мозку. Загальний вміст К в організмі дещо більший від Na
  7. Питання, які підлягають вирішенню при дослідженні крові, волосся, сперми та інших виділень організму людини.
  8. Плазма крові,склад
  9. Плазма, склад, види та роль електролітів і білків плазми. Кислотно-основний стан крові, роль буферних систем у регуляції його сталості.
  10. Попит і пропозиція, ринкова рівновага.
  11. Попит і пропозиція. Ринкова рівновага. Ринкова ціна.




Переглядів: 1336

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Походження сполучників у германських мовах | Внутрішньо судинні вимірювання насичення киснем.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.