Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Баланс сил і рівновага в МС

 

Основою системи МВ і головним фактором її стабільного існування є баланс сил, що розуміється як співвідношення воєнних потенціалів, політичної ваги і впливу на інші держави, у першу чергу великих держав, у даний історичний момент часу.

Великі держави по суті є основними системоутворюючими елементами, співвідношення сил між якими зумовлює загальний баланс сил в міжнародній системі. При цьому середні і малі країни також впливають на нього. Радикальна зміна балансу сил на користь однієї або декількох держав веде до зміни системи в цілому.

Кожна система міжнародних відносин характеризується певною стійкістю, яка залежить від рівноваги балансу сил, що лежав в основі системи. Рівновага являє собою такий стан балансу сил, при якому стає неможливим домінування однієї або кількох держав. Будучи приватним випадком балансу сил, рівновага забезпечує дотримання основних інтересів більшостідержав, які входять в систему, насамперед великих держав.

Важливою передумовою рівноваги МС є її багатополярність, тобто наявність у її складі декількох порівнянних за силам держав, що стабільно розвиваються, які не прагнуть до панування на міжнародній арені. Таке положення забезпечує взаємне узгодження і врахування інтересів усіх або більшості учасників системи і підтримку тим самим всередині неї певного балансу інтересів.

Рівновага досягається також шляхом утворення різних політичних зв'язків, військових союзів і коаліцій, створенням міжнародних організацій з підтримки миру та безпеки і т. д. У сукупності вони утворюють механізм силових стримувань і противаг, що забезпечує гармонізацію інтересів держав, що є запорукою стійкого існування системи.

На основі принципу рівноваги була створена вже Вестфальська система МВ (1648 р.). Так в Новий і Новітній час внутрішня системна рівновага стає рівнозначною міжнародній безпеці, яка починає розумітися як загальна і життєво важлива для інтересів держав, що входять в систему.

Взаємодія держав всередині СМВ багато в чому визначається їх ставленням до балансу сил. Деякі прагнуть до його підтримки, інші - до зміни, треті - до його руйнування. Залежно від цієї держави і будують відносини один з одним як союзники, партнери або ж як супротивники. Країни, що підтримують рівновагу системи, називають державами-балансирами. Вони виступають гарантами збереження системи МВ, її адаптації до нових історичних умов.

Співвідношення сил між державами та їх інтереси змінюються під впливом різних факторів, у тому числі особливостей і нерівномірності їх економічного та соціально-політичного розвитку, зважаючи на що рівновага потребує корегування з урахуванням нових історичних реальностей. Зробити це часом буває досить складно, оскільки система МВ - це досить жорстка конструкція і її здатність до змін обмежена.

Взаємодія нових явищ, що виникають у процесі історичного розвитку, і системи міжнародних відносин визначає закономірності її еволюції.Якщо мирним шляхом підтримувати нестійку рівновагу не вдається, система руйнується.

Кожна система міжнародних відносин існує доти, поки закріплене в ній співвідношення (баланс) сил не суперечить новим історичним реальностям. Ці реальності є зовнішніми по відношенню до системи і включають в себе як процеси внутрішнього розвитку держав, так і глобальні, загальні цивілізаційні процеси світового розвитку.

В історії Нового часу перехід від однієї міжнародної системи до іншої завжди супроводжувався війнами. Перемога тієї чи іншої сторони закріплювалася анексіями і контрибуціями за рахунок переможених, які збільшували міць переможців і створювали новий баланс сил. Контрибуції і анексії стали проявом екстенсивного типу розвитку держав, тобто їх розвитку «вшир» в географічному просторі системи міжнародних відносин. У XVII – XIX ст. цей тип розвитку знайшов прояв у створенні низкою європейських держав великих колоніальних імперій. Однак до початку XX ст. екстенсивна модель в основному себе вичерпала. У XX ст. роль і вплив держав на міжнародній арені починає все більше визначатися не територіальними захопленнями і колоніальною експансією, а факторами їх інтенсивного економічного та соціально-політичного розвитку.

 


Читайте також:

 1. III. Бухгалтерський баланс
 2. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.
 3. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
 4. Аналіз ліквідності балансу
 5. Баланс (початковий)
 6. Баланс азоту
 7. Баланс банку.
 8. Баланс борошна
 9. Баланс грошових надходжень
 10. Баланс м’яса свиней в України у забійній масі (2003 – 2005 рр. та прогноз на 2006 р.), тис. т
 11. Баланс на 1 вересня
 12. Баланс надходження коштів організації (оперативний фінансовий план) на 20__ р.
Переглядів: 2697

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Визначення та класифікація небезпечних і шкідливих виробничих чинників, характерних для офісів та фінансових. | Формування зовнішньої політики держав. Ідеологія і міжнародні відносини

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.