Тема 1. Філософія як форма духовного освоєння світу. Історичні типи світогляду.
Розуміння філософії. Соціокультурна зумовленість філософії. Виникнення поняття “філософія”. Сучасне тлумачення філософії. Об’єкт і предмет філософії. Поняття об’єктивної реальності. Коло основних (“вічних”) проблем філософії. Філософія – соціокультурний критерій епохи.
Поняття світогляду. Світогляд і наукова картина світу. Відношення “людина – світ” як основоположна проблема світогляду. Світогляд як духовно-практичний спосіб освоєння світу. Структура світогляду. Світогляд як поліструктурне утворення. Рівні світогляду: світовідчуття, світосприйняття, світорозуміння. Основні підсистеми світогляду: пізнавальна, ціннісна та поведінкова. Проблема історичності світогляду. Соціально-історична сутність світогляду. Головні історичні системи світогляду: космоцентрична, теоцентрична, антропоцентрична. Історичні типи світогляду.
Тема 2. Зародження філософії в країнах Стародавнього Сходу.
Зародження філософської думки. Східний та західний типи культурного розвитку: відмінності у ставленні до природи, в системі панівних соціальних цінностей, в стилях мислення та духовно-психологічних рисах. Філософія як „самосвідомість культури”.
Філософська думка Стародавньої Індії. Ортодоксальні та некласичні школи давньоіндійської філософії: загальна характеристика відмінностей. Етика страждань і щастя.
Давньокитайська філософія. Рання китайська натурфілософія: школа вчення про „інь” і „янь”. Школи конфуціанської традиції: жуцзя, моцзя, мінцзя, фацзя. Гуманність як основа доброчесності. Напрям „природного буття” – даосизм. Ідеї трактату „Дао де цзін”.