формується на основі власних бажань та цілей особистості (потреби у самоактуалізації та особистісному рості) (Хекхаузен, 1989)
виникає, коли люди відчувають, що їх робота цікава, складна і важлива сама по собі і включає елементи відповідальності, незалежності та свободи дій
“Flow-ефект” – повне включення в діяльність, коли увага повністю сконцентрована на ній Міхай Чіксентміхалий (Mihaly Csikszentmihalyi), 1990
Характеристики (умови) стану Flow:
Вимоги до дій зрозумілі без додаткових запитань і пояснень, людина щомиті знає, що потрібно робити
Людина відчуває, що до неї ставлять оптимальні вимоги і навіть за умови сильної напруги впевнена, що все контролює
Розвиток дій видається швидким. Крок за кроком все відбувається гладко, згідно внутрішньої логіки
Немає необхідності змушувати себе концентруватися, концентрація виникає сама (як дихання). Всі знання, які не важливі для справи, стають другорядними.
Сприймання часу слабшає, людина повністю занурюється в справу і не знає, скільки часу минуло від початку. Години минають як хвилини.
Людина не відчуває себе окремо від діяльності, вона повністю занурюється в те, що робить аж до зупинки рефлексії і самоусвідомлення.
Зовнішня мотивація
формується шляхом реалізації цілі поведінки.
реалізується за допомогою стимулювання дій за принципом умовних рефлексів. Дії, що мають позитивні результати, з більшою ймовірністю повторюються (Deci, 1971)
Принцип біхевіористів:
“Якщо за певною поведінкою йдуть гроші, її повторення є більш ймовірним. Це означає, що працівники будуть робити те, за що вони отримують винагороду; крім того, це означає, що вони проігнорують те, за що вони винагороди не отримають”