Умови і порядок визнання підприємства банкрутом ґрунтуються на визначених законодавчих процедурах. Розгляд справ про фінансову неспроможність (банкрутство) підприємства виробляється арбітражним судом. У найбільш загальному виді законодавчо передбачені процедури банкрутства включають (мал.1):
1. Подачу заяви про порушення судового виробництва в справі про неспроможність (банкрутство) підприємства.Така заява відповідно до діючого законодавства може бути подана: підприємством-боржником; кредитором; прокурором.
Заява підприємства-боржника подається на підставі рішення його власника; органа, уповноваженого керувати його майном, або його керівного органа (якщо таке право йому надано відповідно до установчих документів). У заяві повинні вказуватися: сума вимог, що не можуть бути задовільнені; причини, по яких підприємство-боржник вважає неможливим виконати свої зобов'язання, і інші необхідні дані. До заяви підприємства-боржника додається список його кредиторів і дебіторів (із вказівкою сум відповідно кредиторській і дебіторській заборгованості), а також звітний бухгалтерський баланс за останній період.
Заява кредитора містить позов до підприємства-боржника з додатком документів, що підтверджують фінансові вимоги до нього, що не були задоволені в передбачений законом термін. У заяві може утримуватися клопотання про проведення зовнішнього управління майном підприємства-боржника або його санації.
На підставі заяви підприємства-боржника, кредитора або прокурора суддя арбітражного суду збуджує виробництво справи про неспроможність (банкрутстві) підприємства, про що виносить відповідне визначення.
Судовий розгляд у справі про неспроможність (банкрутство) підприємства.
Метою судового розгляду є встановлення реальних причин неплатоспроможності підприємства, можливостей і форм їхнього усунення, а також наявність або відсутність реальних передумов успішного подолання фінансової кризи в майбутньому періоді.