Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Делегування повноважень

(обов’язки, повноваження, відповідальність)

 

Делегування повноважень – це наділення правами та обов'язками будь-якої особи у сфері компетенції відповідного менеджера. Мойсей, коли виводив ізраїльтян з Єгипту, першим застосував цей принцип за порадою свого тестя Софора (кн. Вихід, частина 18). Існує п'ять основних принципів, які підвищують ефективність делегування повноважень:

- принцип діапазону контролю;

- принцип фіксування відповідальності;

- принцип відповідності прав та обов'язків;

- принцип передачі відповідальності за роботу на можливо більш низький рівень;

- принцип звітності з відхилень.

Організація працює злагоджено, якщо працівники знають не тільки, що саме і коли їм слід робити, а також – хто стежить за тим, чи правильно вони виконують доручену справу. Тому менеджери, які займаються плануванням, повинні подбати про надання достатнього обсягу повноважень тим, кому вони знадобляться для виконання цієї роботи. З цією метою в організаційній структурі встановлюється співпідпорядкованість – напрямки, за якими розподіляються владні повноваження між різними рівнями організаційної структури.

Система співпідпорядкованості – це безперервна лінія влади, що пов'язує кожний рівень працівників із наступним. Ця лінія співпідпорядкованості визначає, хто має повноваження віддавати розпорядження і хто кому підзвітний. Співпідпорядкованість пов'язана з двома основними принципами:

1) кожен працівник підзвітний лише одному начальнику;

2) структура влади в організації охоплює всіх співробітників і має чітко визначений вигляд.

(Встановлюючи співпідпорядкованість, слід пам'ятати закон Кушніра: «Шанси на виконання роботи оберненопропорційні кількості осіб, які за службовими обов'язками її роблять).

Одна людина не може керувати всією роботою і здійснювати контроль за її виконанням, хіба що в дуже маленьких організаціях. Тому в усіх більш-менш великих організаціях співробітники наділені певними посадовими обов'язками, відповідальністю і повноваженнями.

Обов'язки – це необхідність виконувати покладені функції і реалізувати цілі та завдання, пов'язані з посадовим положенням в організації.

Відповідальність – це необхідність доводити доручену справу до позитивного результату, звітувати за результати діяльності перед вищим керівництвом і виправдовуватися за показники, що відстають від передбачених.

Повноваження – це влада, надана організацією і визнана співробітниками, тобто право приймати рішення, віддавати розпорядження, вживати заходи і розподіляти ресурси для досягнення цілей організації.

Розподіл між співробітниками владних повноважень, обов'язків і відповідальності за їх виконання називається делегуванням. На папері делегування повноважень має ясний і простий вигляд. На практиці все відбувається набагато складніше. Це пояснюється рядом причин.

По-перше, плановики, які розробляють оргструктуру, повинні визначити ступінь відповідальності керівників за дії тих, хто знаходиться на другому рівні співпідпорядкованості. Перефразовуючи Антуана де Сент-Екзюпері, можна сказати: «Ми відповідаємо за тих, кому доручили».

По-друге, плановики мають також визначити, який обсяг повноважень слід передати підлеглим, щоб вони могли виконати покладені на них обов'язки належним чином, адже відповідно закону Вейлера: «Немає нездійсненної роботи для людини, яка не зобов'язана робити її особисто».

1. Якщо охоронець одержав розпорядження не пропускати співробітників без перепусток, він повинен мати право вимагати перепустку в усіх без винятку.

2. Якщо експерт відповідає за якість обслуговування під час надання кредиту клієнтові, він не повинен переборювати масу перешкод, збираючи потрібні й непотрібні підписи.

3. Якщо до обов'язку керівника входить збільшення обсягу зібраних до бюджету митних платежів, він повинен наділятися правом наймати і звільняти працівників, підвищувати їм зарплату, вносити корективи в організацію роботи.

(NВ. Ніякого реального делегування не відбувається, якщо коло обов'язків і ступінь відповідальності співробітника не відповідають обсягу наданих йому повноважень).

По-третє, делегувати повноваження необхідно лише тому, хто готовий їх прийняти. Якщо співробітник відмовляється застосовувати надану йому владу, то реального делегування не відбувається.

По-четверте, керівники самі повинні приймати ідею делегування, що означає для них відмову від частини власних повноважень стосовно людей, завдань і результатів. Великій частині менеджерів надзвичайно важко випустити зі своїх рук владу часто через те, що «влада втрачає всю свою привабливість, якщо нею не зловживати» (так писав Поль Валері, французький поет першої половини XX ст.).

Мотивація робітників. Робітники, які отримують мале задоволення або зовсім незадоволені своєю роботою, будуть недостатньо зацікавлені у хорошій роботі і будуть вимагати більш суворого контролю.

Важливість роботи. Особа, яка має право вирішувати питання про доцільність розгортання в Японії мережі придорожніх кафе, які готують курчат смажених по-кентукськи, має великі можливості нанести втрати компанії, ніж повар такого кафе, найважливіше рішення якого – це скільки курчат замовити наступного дня. Тому, звичайно, у безпосередньому підпорядкуванні президента компанії знаходиться менше людей, ніж в керуючого нижчого рівня, оскільки особи, які приймають відповідальні рішення, потребують більшої уваги керівника.

Ви праві, якщо вважаєте, що визначення діапазону контролю є компетенцією вищого керівництва. Однак, як керуючий середнього рівня ви можете виходити з пропозиціями про зміну діапазону контролю, і вона буде прийнята, якщо вам вдасться довести її корисність. Найкраще для цього – дати таку пропозицію з урахуванням усіх наведених вище факторів. Надайте своєму керівнику ці факти у найбільш переконливій формі. Для того, щоб досягти успіху, ви повинні довести, що ця пропозиція дозволить досягти покращення управління вашим підрозділом і принесе прибуток.

Принцип фіксованої відповідальності. Делегування повноважень підлеглому не знімає відповідальності з особи, яка їх передала.

Керівники не можуть повністю позбавляти себе відповідальності. Відповідальність залишається фіксованою (або закріпленою) за тими керуючими, які нею розпоряджалися спочатку.

Делегування – це процес розподілу відповідальності з підлеглими. Позбавити менеджера відповідальності може тільки його керівник.

Директор універмагу попросив начальника взуттєвого відділу провести облік наявності товару та надати звіт до 8-ї години ранку в понеділок. Той передав доручення продавцю, який забув його виконати. Хто винен? Винні обидва. З начальника відділу не знімається відповідальність за невиконане завдання і він повинен розділити провину з продавцем.

Принцип відповідності прав та обов'язків.Обсяг делегованих прав повинен відповідати обсягу делегованих обов'язків.

При делегуванні прав найбільшою помилкою є те, що підлеглому не надають прав, необхідних для успішного виконання покладених на нього обов'язків. Щоб обов'язки були виконані, вони повинні бути нерозривно пов'язані з правами.

Припустимо, мер міста поклав відповідальність за прибирання сміття та підтримання чистоти вулиць на директора комунальних служб, але за політичними мотивами зберіг за собою право запрошувати чи звільняти будь-якого робітника. Припустимо далі, що мер у ряді випадків відмовився звільняти службовців, зовсім непридатних для роботи, незважаючи на наполегливі вимоги директора комунальної служби. Не отримавши необхідних прав для ефективного виконання своїх обов'язків, чи повинен директор комунальних служб нести відповідальність за погану роботу підлеглих? Вірогідно, так, хоча це навряд чи буде справедливо. Час від часу подібний стан зустрічається не тільки в адміністративному апараті, але і в комерційних та інших організаціях. Нездатність керівництва надати достатньо прав своїм підлеглим, як правило, пояснюється такими причинами:

- помилкою є те, що «я це зроблю краще»;

- прагненням до влади – небажанням керуючих відмовлятися від будь-яких своїх прав, оскільки це нібито позбавить їх почуття своєї значимості;

- відсутністю здатності керувати (вони так занурені до щоденної роботи, що не бачать перспективи, а звідси й не можуть розподілити роботу серед підлеглих);

- страх ризику (оскільки керівник відповідає за роботу підлеглих, то він побоюється, що делегування може викликати проблеми, за які доведеться відповідати).

Якщо виявиться, що ваші обов'язки суттєво перевищують ваші права, слід зробити все від вас залежне, щоб переконати керівництво надати вам відповідні повноваження.

Якщо це не здійсниться, вам слід серйозно подумати про те, щоб перейти на іншу роботу. Без прав, які відповідають вашим обов'язкам, ви приречені на провал. Якщо у вас є хоча б небагато професійної гордості, ви будете дуже незадоволені. Вас можуть навіть звільнити за погане виконання своїх обов'язків. Принцип відповідальності за роботу, за можливо, більш низький рівень організації: будь-яке завдання слід передавати на нижчий рівень, який здатний успішно його виконати. Економісти називають це принципом абсолютної переваги. Т.Хейтлстоунс, декан Вищої школи бізнесу при університеті ім. Ксав'є, пояснює його так: «Коли продуктивність праці прямує до спеціалізації, вона зводить його в бік діяльності, в якій він має абсолютні переваги. Припустимо, молода людина займає посаду інженера зі збуту з окладом 200 дол. на тиждень. Якщо вона працює по 8 годин на день і по 5 днів на тиждень, то отримує 40 дол. за день, або 5 дол. за годину. Припустимо, що вона щодня мусить витрачати 2 години, щоб надрукувати свій звіт. Це значить, що за роботою вона зайнята всього 6 годин на день, або 30 годин на тиждень. В результаті її заробіток скорочується до 150 дол. на тиждень або 30 дол. за день. Вона вчинить більш розумно, якщо присвятить своїй роботі всі 8 годин на день, а друкування звітів передасть машиністці. Вона буде це робити чистіше, точніше, швидше й за меншу оплату».

Принцип передачі відповідальності за роботу на нижчий рівень організації є логічним, виходячи просто зі здорового глузду. Я знаю ректора коледжу, який щодня сортирує пошту, яка надходить до деканату, сам друкує свої листи, тоді як секретарки сидять без роботи за дверима; і професорів, які перевіряють контрольні завдання типу «так –ні». Хоча з цим впорався б старшокурсник за 1.75 дол. за годину. Так, багато людей дуже часто порушують цей принцип. Сьогодні це головна причина неповного використання робочої сили у США.

Звичайно, цей принцип порушується через одну з двох причин: або людина його не знає, або вона уступає природному бажанню повернутися до звичної для неї роботи.

Те, що люди охоче повертаються до звичної для них роботи, свідчить про те, що вони більш впевнено почувають себе, виконуючи роботу, добре їм відому з минулого досвіду. Це часто відбувається тоді, коли їх підвищують на посаді. Електрик, якого нещодавно призначили майстром з обслуговування, часто допомагає новому електрику, замість того, щоб керувати роботою своєї бригади. Клерк з тарифів, який став керівником, займається тарифікацією, замість того, щоб шукати шляхи покращення роботи відділу перевезень. Викладачі також займаються перевіркою контрольних завдань, замість того, щоб працювати над покращенням якості лекцій, які вони читають.

Це може пояснюватись принципом Пітера, згідно якого «в ієрархії кожний індивідуум має тенденцію підніматися до свого рівня компетентності» (Лоуренс Дж. Пітер, канадський викладач).

Людині за її природою іноді властиво ухилятися від творчої роботи, бо така робота завжди важка. Ми часто прагнемо до звичної для нас роботи, тому що вона легше. Подолати це природне бажання можна лише вивчивши те, чим людина займається. При цьому необхідно пам'ятати про принцип делегування обов'язків на нижчий рівень організації.

Принцип звітності за відхиленнями. Про всі фактичні або очікувані відхилення від плану слід доповідати негайно. Ідея полягає в тому, що робітник повинен доповідати своєму начальнику тільки про відхилення від запланованого ходу справ. Недосвідчені менеджери часто забирають дорогоцінний час своїх керівників, доповідаючи їм, що все в порядку. Керівники зазвичай не відучують їх від цієї шкідливої звички.

Ви зобов'язані доповідати про всі суттєві відхилення у той чи інший бік. У звичайних умовах немає необхідності доповідати, що все йде згідно за планом.

 


Читайте також:

  1. Владні повноваження, відповідальність і делегування
  2. Делегування повноважень підлеглим. Переваги та ризики, пов’язані з передачею повноважень
  3. Делегування повноважень – це передавання прав на прийняття рішень щодо здійснення діяльності з вищого рівня до нижчого.
  4. До бюджетних повноважень Міністерства фінансів
  5. Довіреність та її види. Представництво без повноважень.
  6. Ефективність делегування повноважень
  7. За даного розподілу владних повноважень районні державні адміністрацій будуть ліквідовані.
  8. За змістом та обсягом повноважень, що їх отримує представник, розрізняють
  9. Зазначені групи повноважень не делегуються. Президент видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до вико­нання на всій території України.
  10. Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування: взаємодія і розмежування повноважень.
  11. Моделі президентства в залежності від повноважень і компетенцій президента.




Переглядів: 1115

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Побудова організацій | Класифікація організаційних структур

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.