Матеріальний зміст бюджету пов’язаний з формування фінансових ресурсів, які формують його дохідну та видаткову частину.
Аналіз зведеного державного бюджету містить оцінку частки джерел фінансових ресурсів та напрямків їх витрат. Такі зміни можна прослідкувати в динаміці з метою виявлення тенденцій розвитку.
Величини, які характеризують створення і використання фінансових ресурсів у економіці держави, її фінансове становище, результати господарської діяльності підприємницьких структур, рівень доходів населення, розподіл і перерозподіл ВВП за допомогою фінансів – це фінансові показники.
Фінансові показники поділяються на зведені та індивідуальні. Зведені характеризують явища і процеси на макрорівні. Індивідуальні деталізують і доповнюють їх.
До зведених фінансових показників належить обсяг доходів і видатків бюджету, грошових надходжень, розміри фонду споживання та розміри фонду нагромадження.
До індивідуальних показників належать:
1. показники різних видів податків, відрахувань, які відповідно до певної бази обчислення характеризують окремі аспекти діяльності держави, району, підприємства.
2. показники платежів населення, підприємницьких структур, видатки на соціальні гарантії, на соціально-культурні потреби, видатки у народне господарство, управління та оборону.
3. показники витрат на душу населення у розрізі окремих видів на освіту, соціальний захист, підготовку кадрів та охорону здоров’я.
Задачі для самостійного розв’язування
Визначити і проаналізувати згідно наведених даних, поданих в Додатку А „Основні показники зведеного бюджету України”:
1. структуру та динаміку доходів і видатків бюджету України протягом 2001-2005 років та зобразити їх графічно;
2. динаміку індивідуальних фінансових показників: видатків на охорону здоров’я, на освіту та екологічних видатків;
3. динаміку відносних показників: частку доходів у складі ВВП, частку обслуговування державного боргу в доходах Бюджету, частку обслуговування державного боргу у сумі експорту товарів і послуг.