Поняття – це форма думки, яка є результатом узагальнення і виділення предметів певного класу за загальними та специфічними для них ознаками.
Ознакою називається все те, в чому предмети схожі між собою або чим вони відрізняються.
Суттєвими називають ознаки, які визначають природу предмета, що відображається в понятті. Наприклад: суттєві ознаки квадрата – “бути прямокутником, у якого всі сторони рівні“.
Несуттєвими є ознаки, що не являються визначальними щодо якісної специфіки узагальнених у понятті предметів. Для квадрата несуттєвою є довжина сторін.
Основні суттєві ознаки відображають сутність предмета, вони є вихідними. Похідні ознаки випливають із основних. Наприклад, у понятті “студент“ основна суттєва ознака – “навчатися у вищому навчальному закладі“, похідна – “вивчати якусь науку“.
Родова ознака – це ознака, що притаманна предметам певного класу, в межах якого знаходяться предмети, що відображені в даному понятті. Родова ознака для цих предметів не є розрізнювальною.
Видова ознака – це розрізнювальна ознака для предметів, узагальнених у понятті. Наприклад: для поняття “метал“ родовою ознакою є “бути простою речовиною”, а видовою – “мати вільні електрони“.