Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Мета, задачі та основні функції фінансового менеджменту

Необхідно визначити головну мету фінансового менеджменту. Це забезпечення максимізації добробуту власників підприємства в поточному та перспективному періоді, раціональне використання ресурсів для створення ринкової вартості, здатної покрити всі витрати, пов’язані з використанням ресурсів, пошуком ринків збуту і забезпечити прийнятний рівень доходів на умовах, адекватних ризику вкладників капіталу . Компанії, що генерують стійкий грошовий потік , здатні реінвестувати його у власний ріст і розвиток.

Ця мета отримує конкретний вираз у забезпеченні максимізації ринкової вартості підприємства, що реалізує кінцеві фінансові інтереси його власників ( виживання, прибуток на акцію, економічний ріст). Сторони, які зацікавлені в діяльності підприємства, більш чисельні, ніж ті, які представлені в теоріях інформації ( сигналів)і агентів, і вони використовують різноманітні засоби для досягнення своїх цілей. Кожен менеджер по-різному розуміє, що таке оптимальна фінансова ситуація і що собою являє оптимальна структура капіталу. Керівники, партнери, кредитори, акціонери , хоча і мають різні цілі, проте всі вони повинні надавати певну інформацію - сигнали про обсяги дивідендів, динаміку заборгованості та ін. для активізації діяльності інших учасників ринку і зміну моделей їхньої поведінки.

Характеризуючи загальноприйняту в ринковій економіці головну мету фінансового менеджменту, слід відмітити, що вона вступає в протиріччя з розповсюдженою думкою, що головною метою фінансової діяльності підприємства є максимізація прибутку. Йдеться про те, що максимізація ринкової вартості підприємства далеко не завжди автоматично досягається при максимізації його прибутку. Так, отриманий високий прибуток може бути повністю використаний на цілі поточних потреб, для випуску раніше освоєної продукції, в результаті чого загостриться конфлікт між коротко- і довгостроковими цілями розвитку підприємства, адже підприємство може залишитися без основного джерела формування власних фінансових ресурсів для свого наступного розвитку (технічно відстале підприємство втрачає в перспективі досягнуту конкурентну позицію на ринку, скорочує потенціал формування інтелектуального капіталу за рахунок внутрішніх джерел, що, в кінцевому рахунку, призводить до зниження його ринкової вартості). Крім того, високий рівень прибутку підприємства може бути досягнутий при високому рівні фінансового ризику і при загрозі банкрутства в наступному періоді, що також може обумовити зниження його ринкової вартості і капіталізації. З іншої сторони, високі норми виплати дивідендів ( витрати на споживання) обмежують фінансові ресурси для технологічного розвитку зміцнення їх конкурентних переваг бізнес-процесів.

Тому в ринкових умовах максимізація прибутку може виступати лише як одна з важливих задач фінансового менеджменту, але не як головна його мета. Керівники підприємства часто виступають акціонерами свого підприємства або контролюються основними акціонерами, доходи яких залежать не тільки від результатів поточної діяльності , але й привабливості бізнесу, що визначає динаміку ринкових цін на акції та інші ЦП.

Варто зауважити, що крупні компанії часто піддаються тиску зі сторони держави, синдикатів, асоціацій споживачів і вимушені брати на себе суспільні цілі розвитку ( етичні та екологічні цілі), які суперечать чисто економічним цілям.

В процесі реалізації своєї головної мети фінансовий менеджмент орієнтований на вирішення наступних основних задач:

1) Забезпечення формування достатнього обсягу фінансових ресурсів відповідно із задачами розвитку підприємства в майбутньому періоді. Ця задача реалізується шляхом визначення загальної потреби в фінансових ресурсах підприємства на наступний період з врахуванням зміни попиту на виготовлювану продукцію, максимізації частки власних фінансових ресурсів у валюті балансу за рахунок внутрішніх джерел , визначення доцільності формування власних фінансових ресурсів за рахунок зовнішніх джерел, управління залученням позикових фінансових ресурсів та регулювання фінансового важеля, оптимізації структури джерел формування ресурсного фінансового потенціалу на основі дослідження тенденцій розвитку фінансового ринку і його перспектив..

2) Забезпечення найбільш ефективного використання обсягу фінансових ресурсів у розрізі основних напрямків діяльності підприємства. Оптимізація розподілу фінансових ресурсів передбачає встановлення необхідної пропорційності в їх використанні з метою виробничого і соціального розвитку підприємства, основних пріоритетів у зміцненні ринкових позицій, виплати необхідного рівня доходів на інвестований капітал власникам підприємства, стимулювання ключових менеджерів і т. ін. В процесі виробничого споживання сформованих фінансових ресурсів в розрізі основних напрямків діяльності підприємства повинні бути враховані стратегічна мета його розвитку та можливий рівень віддачі вкладених коштів.

3) Оптимізація грошового обігу. Ця задача вирішується шляхом ефективного управління грошовими потоками підприємства в процесі кругообігу його грошових коштів, забезпеченням синхронізації обсягів надходження і витрат грошових коштів по окремих періодах завдяки розвитку ділового партнерства, підтримкою необхідної ліквідності оборотних активів у технологічному ланцюгу створення вартості горизонтально-вертикальних інтегрованих структур. Одним із результатів такої оптимізації є мінімізація середнього залишку вільних грошових активів,особливо для компаній , які активно працюють на закордонних ринках, яка забезпечує зменшення втрат від їх неефективного використання, зміни курсу валюти та інфляції.

4) Забезпечення максимізації прибутку підприємства з найменшим рівнем фінансового ризику. Максимізація прибутку досягається за рахунок ефективного управління активами підприємства, залученням в господарський оборот залучених фінансових коштів, вибором найбільш ефективних напрямків операційної та фінансової діяльності. При цьому, з метою досягнення економічного розвитку, підприємство повинно максимізувати не балансовий, а чистий прибуток, який залишається в його розпорядженні, що потребує здійснення ефективної податкової, амортизаційної і дивідендної політики, а також проведення необхідних організаційно-функціональних заходів для зміни об’єктів оподаткування, наприклад, через створення холдингових структур з широким використанням трансфертних цін і нових механізмів регулювання грошових потоків - валових і чистих.

Вирішуючи фінансові задачі, необхідно мати на увазі, що максимізація рівня прибутку підприємства досягається, як правило, при суттєвому зростанні рівня фінансових ризиків, тому що між цими двома показниками існує прямий зв’язок. Тому максимізація прибутку повинна забезпечуватись в межах допустимого фінансового ризику, конкретний рівень якого встановлюється власниками або менеджерами підприємства з урахуванням їх фінансового менталітету (відношення до ступеню допустимого ризику при здійсненні господарської діяльності).

5) Забезпечення мінімізації рівня фінансового ризику при очікуваному рівні прибутку. Якщо рівень прибутку підприємства заданий або спланований завчасно, то важливим завданням є зниження рівня фінансового ризику, який забезпечує отримання цього прибутку. Така мінімізація може бути забезпечена шляхом диверсифікації видів операційної і фінансової діяльності, а також портфеля фінансових інвестицій; мінімізацією окремих фінансових ризиків, ефективними формами їх внутрішнього і зовнішнього страхування.

6) Забезпечення постійної фінансової рівноваги підприємства в процесі його розвитку . Така рівновага,як показує практика, не може бути довготривалою, адже для її досягнення необхідні: високий рівень фінансової стійкості і платоспроможності підприємства на всіх етапах його розвитку, формування оптимальної структури капіталу і активів, ефективні пропорції в обсягах формування фінансових ресурсів за рахунок різних джерел, достатній рівень самофінансування інвестиційних потреб.

7) Створення умов для покращення корпоративної культури та ділового іміджу підприємства, впровадження соціальних стандартів , що формують довгострокові конкурентні переваги і забезпечують зростання його ринкової вартості і розвиток інтелектуального капіталу.

Всі розглянуті задачі фінансового менеджменту тісно взаємопов’язані між собою, хоча окремі з них і носять різнонаправлений характер (наприклад, забезпечення максимізації суми прибутку при мінімізації рівня фінансового ризику; забезпечення формування достатнього обсягу фінансових ресурсів і постійної фінансової рівноваги підприємства в процесі його розвитку, впровадження соціальних стандартів і підвищення рентабельності інноваційних проектів т. ін.). Тому в процесі фінансового менеджменту окремі задачі повинні бути узгоджені між собою для найбільш ефективної реалізації його головної мети.

У загальному вигляді діяльність фінансового менеджера можна поділити на три основні функції :

І. загальний аналіз і планування майнового та фінансового стану підприємства;

ІІ. забезпечення підприємства фінансовими ресурсами (управління джерелами ресурсів);

ІІІ. розподіл фінансових ресурсів (інвестиційна політика та управління активами).

Ці основні функції ( або напрями діяльності ) одночасно визначають і конкретні задачі, що стоять перед фінансовим менеджером:

В межах першого напрямку здійснюється загальна оцінка:

· активів підприємства, їх структури та джерел їх фінансування;

· величини і складу ресурсів, необхідних для підтримки досягнутого економічного потенціалу підприємства і розширення його діяльності;

· джерел додаткового фінансування для цілей інноваційно-інвестиційного розвитку;

· системи контролю за станом і ефективністю використання фінансових ресурсів на рівні підприємства і його підрозділів.

Другий напрямокпередбачає детальну оцінку:

· обсягу потрібних фінансових ресурсів з врахуванням вибраних пріоритетів розвитку;

· форми їх надання (довгостроковий чи короткостроковий кредит, грошові кошти, емісія ЦП);

· методів мобілізації фінансових ресурсів;

· ступені доступності і часу надання;

· витрат, пов’язаних із залученням даного виду ресурсів (процентні ставки за кредит, виплату доходів по облігаціях тощо);

· інші формальні та неформальні умови надання даного джерела коштів;

· фінансового ризику для різних моделей фінансових стратегій.

Третій напрямок передбачає аналіз і оцінку довгострокових і короткострокових рішень інвестиційного характеру:

· оптимальність трансформації фінансових ресурсів в інші види ресурсів (матеріальні, трудові, грошові) відповідно до розроблених моделей розвитку бізнесу;

· доцільність і ефективність вкладень в основні засоби; їх склад і структура;

· оптимальність оборотних коштів (в цілому і за видами);

· ефективність фінансових вкладень, втому числі при здійсненні викупів, поглинань, диверсифікації бізнесу і ринків;

· максимізація ринкової вартості підприємства на основі впровадження стратегічних програм розвитку та ін.

Прийняття рішень з використанням наведених оцінок виконується в результаті аналізу альтернативних рішень, які враховують компроміс між вимогами ліквідності, фінансової стійкості і рентабельності.

В Національній Асоціації фінансових директорів і контролю за управлінням (Франція) визначені наступні задачі фінансового директора:

· пошук необхідних для підприємства фінансових ресурсів і техніки,яка використовується в його виробничій діяльності і розвитку, що передбачає проведення короткострокової, середньострокової і довгострокової фінансової політики;

· оцінка економічної ефективності перспективних планів і проектів, розроблення фінансової стратегії підприємства;

· контроль ефективності використовуваних активів і отримуваного прибутку від операцій, для яких вони призначалися.

Для вирішення тих задач необхідна участь відповідальної особи в проектуванні інформаційних систем управління, пристосованих до організаційної структури підприємства і в забезпеченні умов для їх функціонування.


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  3. Активи як об’єкт фінансового менеджменту
  4. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  5. Алгоритм розв’язання задачі
  6. Алгоритм розв’язання розподільної задачі
  7. Алгоритм розв’язування задачі
  8. Алгоритм розв’язування задачі
  9. Алгоритм розв’язування задачі
  10. Алгоритм розв’язування задачі
  11. Алгоритм розв’язування задачі
  12. Алгоритм розв’язування задачі




Переглядів: 1002

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Принципи формування фінансової стратегії і суть фінансового механізму підприємства | Механізм реорганізації фінансової функції підприємства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.159 сек.