Для роботи з базами даних використовуються спеціальні мови – мови баз даних. Першочергово, в СУБД підтримувалося декілька спеціалізованих за функціями мов. В сучасних СУБД зазвичай підтримується єдина інтегрована мова, що містить всі необхідні для роботи з базою даних засоби, починаючи від її створення, і забезпечення базового користувацького інтерфейсу.
Стандартною мовою, що зазнала найбільшого поширення в реляційних системах управління базами даних на сьогодні є мова SQL (Structured Query Language), що дозволяє визначати схему реляційної бази даних та маніпулювати її даними. При цьому назви об’єктів бази даних (таблиць та їх стовпців) підтримуються на мовному рівні в тому розумінні, що компілятор мови SQL здійснює перетворення імен об’єктів та їх внутрішніх ідентифікаторів на основі спеціально підтримуваних службових таблиць-каталогів. Внутрішня частина СУБД (ядро) взагалі не працює з назвами таблиць та їх стовпців. Двома фундаментальними мовами запитів до реляційних баз даних є мови реляційної алгебри та реляційних обчислень. Узагальнений вигляд запиту на мові SQL представляє собою теоретико-множинний алгебраїчний вираз, складений із елементарних запитів. В наш час SQL реалізовано практично на всіх комерційних реляційних СУБД. У мови SQL багато діалектів, однак це не мова програмування, і вона багато чого не вміє. Приміром, не володіє засобами для створення звітів та друку [46].
Багато ГІС використовують SQL як вбудовану мову запитів геоданих. Елементами SQL є так звані «пропозиції», за якими здійснюються операції. Пропозицій близько 30. Основними є пропозиції редагування, додавання, видалення даних, арифметичних обчислень, операцій порівняння, створення тимчасових таблиць, групування даних. Всі перелічені операції здійснюються з атрибутивними таблицями.