Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Особливості геоінформаційних систем

Застосування ГІС-технологій не зводиться виключно до створення карт, а лише використовує картографічні дані для прийняття рішень в багатьох галузях.

Геоінформаційні системи містять ряд особливостей [18]:

1) Основою інтеграції даних в ГІС є географічна інформація, але більшість задач вирішуваних в ГІС далекі від географічних.

2) Основою інтеграції технологій в ГІС є технології систем автоматизованого проектування, однак вирішувані задачі значно ширші проектних.

3) По формальному визначенню ГІС відносяться до інформаційних систем, однак за своїм функціональним визначенням ГІС відносяться до класу систем обробки даних і управління.

4) Сучасні ГІС розраховані не просто на обробку даних, а на проведення в багатьох ситуаціях експертних оцінок. Іншими словами ГІС повинні включати до свого складу експертну технологію.

Дані, які обробляють і зберігають ГІС, мають не тільки просторову, а й часову характеристику. За часовою характеристикою інформацію, що зберігається в ГІС поділяють на [18]:

§ довгострокову (десятки років зберігання);

§ середньострокову (роки);

§ сезонну;

§ оперативну.

В ГІС здійснюється комплексна обробка інформації від збору даних до їх збереження, оновлення та представлення. Саме тому ГІС варто розглядати з різних позицій.

Як системи управління ГІС призначенні для забезпечення процесу прийняття рішень по оптимальному управлінню землями і ресурсами, міським господарством, організацією транспорту, роздрібної торгівлі та інших просторових об’єктів.

На відміну від автоматизованих систем управління в ГІС використовують безліч нових технологій просторового аналізу даних. В силу цього ГІС є потужним засобом перетворення і синтезу різноманітних даних для задач управління, в яких присутні ефективні методи точного і швидкого застосування картографічної інформації.

Як автоматизовані інформаційні системи ГІС об’єднують ряд технологій або технологічних процесів відомих інформаційних систем типу автоматизованих систем наукових досліджень, систем автоматизованого проектування, автоматизованих довідково-інформаційних систем.

Як «гео» системи ГІС включають технології (перш за все технології збору інформації) таких систем як: географічні інформаційні системи, системи картографічної інформації, автоматизовані системи картографування, автоматизовані фотограмметричні системи, земельно-інформаційні системи, автоматизовані кадастрові системи і т.д.

Як для систем, що використовують бази даних ГІС характеризуються широким набором даних, що збираються за допомогою різних методів і технологій. При цьому, варто підкреслити особливість одночасного поєднання в них як баз даних звичайної (цифрової) інформації, так і графічних баз даних.

Як системи моделювання ГІС застосовують максимальну кількість методів і процесів моделювання, що використовуються в інших автоматизованих системах.

Як системи одержання проектних рішень ГІС багато в чому користуються методами автоматизованого проектування і вирішують ряд спеціальних проектних задач, що в типовому автоматизованому проектуванні не зустрічаються.

Як системи представлення інформації ГІС – продовження розвитку автоматизованих систем документаційного забезпечення з використанням сучасних технологій мультимедіа. Це визначає більшу наочність у порівнянні зі звичайними картами. Технології представлення даних дозволяють оперативно одержувати візуальне представлення картографічної інформації з різним смисловим навантаженням, переходити від одного масштабу до іншого, одержувати атрибутивні дані в табличній або графічній формах.

Як інтегровані системи ГІС яскравий приклад сучасних інтегрованих систем, що створені на основі поєднання різних методів і технологій систем автоматизованого проектування та інтеграції даних географічної інформації в єдиний комплекс.

Як прикладні системи ГІС не мають собі рівних за широтою охоплення. Вони застосовуються в транспорт, навігації, геології, географії, військовій справі, топографії, економіці, екології і т.д. В результаті всеохоплюючого застосування ГІС для вирішення різноманітних спеціальних задач на їх основі інтенсивно розвивається тематичне картографування. Саме ефективність останнього забезпечує різноманітність вирішення задач в різних галузях при використанні інтеграції даних на основі картографічної інформації. Можна вважати, що сучасні ГІС інтегрували в себе технології практично всіх інших автоматизованих систем топографо-геодезичного виробництва.

При цьому варто підкреслити, що ГІС як системи масового використання дозволяють використовувати картографічну інформацію на рівні ділової графіки, що робить їх доступними не лише для спеціалістів географів.

Основою створення ГІС служать так звані інструментальні програмно-технічні комплекси. На відміну від систем «під ключ» інструментальні допускають налаштування під конкретні запити користувача, що призводить до відмінностей в організації структур даних, проектуванні баз даних.

Інструментальні системи дозволяють відображати різні дані, що мають просторову прив’язку і створювати інтегровані геоінформаційні технології, прикладні геоінформаційні системи, цифрові картографічні системи.

Основу процесів обробки інформації в ГІС складає цифрове моделювання. Використання такого типу моделювання дозволяє здійснювати векторно-топологічне моделювання, буферизацію об’єктів, аналіз мереж, побудову ЦММ і т.д.

Основним призначення ГІС слід вважати формування знань про процеси і явища на земній поверхні та застосування цих знань у вирішенні практичних задач у всіх сферах людської діяльності.

Підбиваючи підсумки, варто констатувати, що ГІС в наш час представляють собою сучасний тип інтегрованих інформаційних систем, що застосовуються в різних напрямках. ГІС – система, що сприяє вирішенню управлінських і економічних задач на основі засобів і методів інформатизації суспільства в інтересах прогресу.

 

Дайте визначення термінам та поняттям: земельно-інформаційна система (ЗІС), геоінформаційна система (ГІС), геоінформаційна технологія,системний аналіз.

Контрольні запитання та завдання:

1. Які існують підходи до розуміння поняття «земельно-інформаційна система»?

2. Яка основна задача земельно-інформаційних систем?

3. Яку інформацію зазвичай включає земельно-інформаційна система?

4. Яким чином класифікують земельно-інформаційні системи?

5. Опишіть застосування земельно-інформаційних систем на різних рівнях управління.

6. Вкажіть, як здійснюють класифікацію ГІС?

7. Зазначте особливості геоінформаційних систем.

8. Виявіть потенційні сфери застосування геоінформаційних технологій.

9. У чому проявляється зв'язок між ГІС та базами даних?

 



Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. D – моделювання в графічній системі КОМПАС
  3. D. СОЦИОИДЕОЛОГИЧЕСКАЯ СИСТЕМА ВЕЩЕЙ И ПОТРЕБЛЕНИЯ
  4. Demo 7: Модель OSI (модель взаімодії відкритих систем)
  5. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  6. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  7. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  8. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  9. II. Найважливіші проблеми, що визначають розвиток місцевого самоврядування і є спільними для будь-яких урядових систем.
  10. III етап. Системний підхід
  11. III. центральная нервная система
  12. ISO9000. Як працює система управління якістю




Переглядів: 1110

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Застосування земельно-інформаційних систем на різних рівнях управління | Тема 10. Технології нейронних мереж в ГІС-системах

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.