Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Теоретичні відомості

Електричні струми створюють навколо себе магнітне поле. Існує й зворотний ефект: магнітне поле викликає появу електричних струмів. Це явище одержало назву електромагнітної індукції. Воно було відкрито Фарадеєм.

Електричний струм виникає в провіднику при його русі в магнітному полі. Збудження струму пояснюється дією сили Лоренца на електричні заряди:

 

, (10.1)

 

де – напруженість електричного поля, – індукція магнітного поля, q – елементарний заряд, який рухається в електричному полі зі швидкістю v. Ця сила відіграє роль сторонньої сили. Поле сторонніх сил створює ЕРС, яку називають в цьому випадку ЕРС індукції eінд:

 

, (10.2)

де Фm – магнітний потік крізь поверхню, обмежену контуром, який проводить електричний струм. Формула (10.1) виражає основний закон електромагнітної індукції: ЕРС електромагнітної індукції eінд, що виникає в замкнутому провіднику, який рухається, пропорційна швидкості збільшення магнітного потоку Фm, що пронизує поверхню, обмежену цим провідником. Знак мінус в формулі (10.1) відповідає закону (або правилу) Ленца: індукційний струм завжди має такий напрямок, при якому його дія (через створюваний їм магнітний потік) протилежна дії причини, яка викликає цей струм.

Сила струму I у провідному контурі, що рухається в магнітному полі, до якого приєднаний гальванічний елемент із ЕРС e, визначається формулою

 

, (10.3)

 

де R – опір контуру. Дослід показує, що eінд не залежить від e. Формула (10.3) є закон збереження енергії: робота гальванічного елемента дорівнює сумі джоулевої теплоти та роботи сили Ампера .

Індукційні струми виникають і в нерухомих провідниках, які поміщують у змінне магнітне поле. Для збудження індукційного струму істотною є зміна магнітного потоку через контур провідника, але не спосіб, яким ця зміна досягається – рухом контуру в постійному магнітному полі або зміною магнітного поля усередині нерухомого контуру.

Відповідно до теорії Максвелла причиною виникнення індукційного струму в провіднику є те, що всяке змінне магнітне поле збуджує в навколишньому середовищі електричне поле . Індукція вектора напруженості електричного поля в будь-якому нерухомому замкнутому контурі L визначається формулою

 

, (10.4)

 

де Фm – магнітний потік крізь контур L, або у диференціальній формі

 

, (10.5)

 

де – індукція магнітного поля. Вираження (10.4) та (10.5) є еквівалентними (10.2) формулюваннями закону електромагнітної індукції. Таким чином, вони є фундаментальними й входять у систему рівнянь Максвелла як основні, що відбивають взаємозв’язок електричних і магнітних полів. Слід зазначити, що замкнутий контур L в (10.4) може бути проведений не тільки в провіднику, але й у діелектрику. Згідно (10.4) електромагнітна індукція може спостерігатися не тільки у вигляді появи струму в замкнутому провіднику, але й в поляризації діелектрика, в прискоренні або сповільненні руху електричних зарядів і часток, в появі електричного струму в незамкнутому провіднику й інших явищах. Індукційні струми, що виникають у масивних провідниках (наприклад, у мідній пластинці), називають вихровими струмами або струмами Фуко. Вихрові струми утворюють замкнуті ланцюги в товщі провідника. Вони приводять до втрати енергії у вигляді теплоти. Цей ефект використовується в індукційних печах.

Теплову дію струмів Фуко використовують для плавлення металів, нагрівання і поверхневого гартування стальних виробів, а гальмівну – в конструкціях магнітних демпферів – заспокоювачів рухомих стрілок у гальванометрах, сейсмографах та інших приладах.

 


Читайте також:

  1. II.ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. Q Конституція України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України – 1996 - № 30 – Ст. 141
  5. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  6. Активне управління інвестиційним портфелем - теоретичні основи.
  7. Білковий обмін: загальні відомості
  8. Біографічні відомості
  9. Боротьба з проявами національної самосвідомості
  10. Вальниці ковзання. Загальні відомості
  11. Види правосвідомості
  12. Виникнення і розвиток свідомості у людини.




Переглядів: 490

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порядок виконання роботи. | Методика виконання роботи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.