Класифікація методів об’ємного аналізу за типом аналітичної реакції.
Важливою позитивною стороною об’ємного аналізу є широкі можливості використання різноманітних хімічних реакцій (на відміну від вагового методу). На типах хімічних реакцій, які використовуються в об’ємному аналізі , і будується його класифікація. На цій основі об’ємні методи поділяються на чотири групи методів:
- методи кислотно-основного титрування (нейтралізації);
- методи окиснення-відновлення (оксидиметрія, редоксометрія);
- методи комплексоутворення;
- методи осадження.
Зрозуміло, що ці групи методів теж структуровані. Так, методи оксидиметрії включають в себе перманганатометрію, йодометрію, дихроматометрію, броматометрію, ванадатіометрію та інші.
Головне рівняння титриметрії справедливе лише за умови еквівалентності кількостей робочого розчину і аналізуємої речовини. Момент титрування, коли при поступовому приливанні робочого розчину його кількість стає еквівалентною кількості визначаємої речовини називається точкою еквівалентності.
Точка еквівалентності характеризується особливим співвідношенням концентрацій реагуючих речовин в розчині. Так, при титруванні сильної основи сильною кислотою точка еквівалентності настає при наступному співвідношенні:
HCl + NaOH = NaCl + H2O
H + OH = H2O
[H+] = [OH-] = 10-7 моль/л
а в методі осадження
AgNO3 + NaOH = AgCl¯ + NaNO3
Ag+ + Cl- = AgCl¯
[Ag+] = [Cl-] = ==1*10-5 моль/л
Для експериментального встановлення точки еквівалентності користуються індикаторами. Частіш за все застосовують різноманітні кольорові індикатори, тобто речовини, які змінюють своє забарвлення за концентрацій речовин у розчині, що титрується, можливо найбільш близьких до точки еквівалентності. Момент титрування, коли індикатор змінює своє забарвлення, називають точкою кінця титрування (пояснити).
Розрізняють наступні типи індикаторів, детально з якими ми познайомимось у відповідних частинах курсу:
- звичайні кольорові індикатори;
- забарвлені або незабарвлені осади;
- флуоресцентні індикатори;
- індикатори, які екстрагуються органічними розчинниками;