Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Економічні інтереси як мотив процесів глобалізації

Методологічним підходом до вивчення суті процесів глобалізації світової економіки повинно стати положення про те, що економічні відносини кожного суспільства виявляються як інтереси. Виявлення і з'ясування інтересів, які реалізуються в міжнародних економічних відносинах, дає можливість визначити рушійні сили глобалізації. Економічні інтереси - це об'єктивні мотиви діяльності людей, які відображають їх відносини з приводу формування і руху матеріальних умов виробництва та реалізації його цілей. Зрештою, економічний інтерес відображає відносини власності на засоби виробництва і заново створений продукт.

Економічні інтереси виникають, розвиваються і відмирають. У системі економічних інтересів світового господарства виділяються дві підсистеми - національних економічних інтересів та інтернаціональних економічних інтересів. Між ними існує діалектичний взаємозв'язок.

Підсистема національних економічних інтересів діє в рамках кожної країни. В узагальненому вигляді вона може розглядатись як органічна сукупність економічних відносин з приводу формування і руху національних умов суспільного виробництва і реалізації його цілей. Національні економічні інтереси окремих країн беруть участь у формуванні інтернаціональних економічних інтересів і випробовують на собі вплив останніх.

Інтернаціоналізація господарського життя приводить до формування системи міжнародних господарських відносин, а, відповідно, й інтернаціональних економічних інтересів.

Національні економічні інтереси кожної окремої країни виступають визначальними стосовно інтернаціональних. Вони зумовлюють конкретні напрями дії системи інтернаціональних інтересів.

Структура підсистеми національних економічних інтересів доволі складна. Вона включає державні інтереси країни в рамках світового господарства; державні інтереси в національних рамках; інтереси у національних рамках на різних рівнях суспільного виробництва. В останньому випадку йдеться про економічні інтереси >земель, >штатів (у федеральних державах); У народностей (наприклад, кримсько-татарського населення); >соціальних груп (наприклад, інтелігенції); >спеціальностей (наприклад, авіадиспетчерів); >територіально-господарських одиниць (наприклад, Одеська область і м. Одеса); >регіонів (наприклад, Донбас, Західна Україна, Причорномор'я); >галузей суспільного виробництва (наприклад, вугільна промисловість, морський транспорт); >об'єднань, асоціацій і підприємств; >окремих членів суспільства.

Підсистема інтернаціональних економічних інтересів відображає економічні відносини з приводу формування і руху тих елементів суспільного виробництва, які охоплені інтернаціональними зв'язками. Головними агентами суб'єктів міжнародних економічних відносин виступають держави світової співдружності. Саме на міждержавному рівні узгоджуються стратегічні економічні інтереси партнерів щодо розвитку перспективних напрямів економічного, науково-технічного співробітництва.

Підприємства, фірми, об'єднання, асоціації, організації, товариства як суб'єкти міжнародних економічних відносин відображають два види інтернаціональних економічних інтересів: інтернаціональний економічний інтерес країни, в якій вони функціонують та власні інтереси мікрорівня в міжнародній сфері.

Суб'єктами економічних інтересів світового господарства виступають і міжнародні господарські організації, об'єднання, спільні підприємства.

Серед суб'єктів міжнародних економічних інтересів світового господарства можна виділити і міждержавні економічні організації (наприклад, Міжнародний валютний фонд). Узгоджені в таких організаціях економічні інтереси партнерів стають загальними. їх інтернаціональні еко­номічні інтереси виявляються і в співпраці з країнами, які не входять до складу цих організацій, і з іншими міжнародними економічними органі­заціями.

До суб'єктів економічних інтересів світового господарства належать також інтеграційні об'єднання держав світової співдружності (наприк­лад, Європейський Союз, Латиноамериканська економічна система). У них інтернаціональний інтерес скерований на досягнення вищого світо­вого рівня розвитку кожної країни-члена.

Структурні елементи системи економічних інтересів, що діють як на національному, так і на інтернаціональному рівнях, характеризуються певною субординацією. В рамках національних держав процес субординації має більш окреслену директивну форму, в підсистемі інтернаціональних економічних інтересів - індикативний, рекомендаційний характер. Індивідуальні економічні інтереси членів міжнародного гос­подарського об'єднання підпорядковуються прийнятим принципам і нормам господарської діяльності, яка задовольняє їх спільні матеріальні інтереси.

Економічні інтереси світового господарства є рушійною силою, джерелом розвитку економічних зв'язків. Вони перебувають у взаємодії і постійно зіштовхуються. Ця невідповідність інтересів і є суперечністю в економічних явищах, яка дає поштовх для їх розвитку. Процес вирішення протиріч фактично означає узгодження взаємних інтересів партнерів і в той же час виникнення суперечливих інтересів на новому рівні.

 


Тема 4.1 „Державна митна політика ”

1. Роль і місце митної політики в системі державного регулювання економіки

2. Історія митної справи

3. Ретроспективний аналіз митної політики держави

 


Читайте також:

  1. CMM. Групи ключових процесів
  2. CMM: зрілість організацій і процесів
  3. II. Мотивація навчальної діяльності
  4. II. Мотивація навчальної діяльності
  5. II. Мотивація навчальної діяльності
  6. II. Мотивація навчальної діяльності
  7. II. Мотивація навчальної діяльності
  8. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  9. III. Мотивація навчальної діяльності
  10. III. Мотивація навчальної діяльності
  11. IІI. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація учбової діяльності
  12. TEMA 13. МОТИВАЦІЯ РОБОТИ ПРАЦІВНИКІВ ОРГАНІЗАЦІЇ




Переглядів: 729

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Негативні наслідки традиційного наукового підходу до освоєння світу | Література до вивчення теми

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.