При використанні знарядь обробітку ґрунту здійснюються такі технологічні операції:
- перевертання скиби на повну глибину;
- розпушення і кришіння ґрунту;
- перемішування ґрунту;
- ущільнення ґрунту;
- вирівнювання поверхні ріллі;
- очищення ґрунту від бур'янів;
- загортання органічних решток і добрив;
- обробіток ґрунту із залишенням стерні на поверхні.
Залежно від клімату, особливостей ґрунту та забур'яненості, властивостей вирощуваних культур особливого значення набуває той або інший технологічний процес.
Перевертання скиби – основний процес обробітку ґрунту. Він забезпечує загортання в ґрунт післяжнивних решток, дернини, добрив, знищення бур'янів та шкідників с/г рослин, перемішування шарів ґрунту.
Верхня частина орного шару перемішується вниз, а на поверхню повертаються глибинні шари ґрунту, які мають кращі властивості. Перевертають скиби плугом.
Розпушення і кришіння ґрунту – це забезпечення нещільного розміщення частинок ґрунту і разом з тим збільшити загальну пористість, посилити аерацію ґрунту, збільшити водопроникність, знищити кірку, яка утворюється на поверхні ґрунту, подрібнює брили.
Перемішування ґрунту - здійснюється культиваторами та іншими знаряддями, а частково й тирами. Найкраще перемішувати ґрунт фрезою.
Перемішуванням ґрунту передбачається утворення однорідного орного шару, що досягається рівномірним розподілом післяжнивних решток, гною, вапна, добрив.
Вирівнювання ґрунту - важливе для зменшення випаровування з його поверхні вологи, а також для рівномірної глибини загортання насіння при сівбі і як результат – для одержання рівномірних дружніх сходів.
Ущільнення ґрунту. Надмірно розпушений ґрунт не завжди сприяє нормальному розвитку рослини. Тому нерідко доводиться .його ущільнювати. Під впливом ущільнення посилюється підняття вологи до поверхні ґрунту і висіяного насіння, поліпшується прогрівання ґрунту. Завдяки післяпосівному коткуванню посилюється контакт насіння з ґрунтом.