Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сучасна біосфера разом із живою речовиною включає повністю гідросферу, верхню частину літосфери і нижню частину атмосфери.

Гідросфера. Ця геосфера є сукупністю океанів, морів, озер, річок, боліт, підземних вод і льодовиків. Вона утворює перериви­сту водну оболонку Землі, що займає більше 70 % її поверхні. Маса гідросфери розподілена вкрай нерівномірно: 98,3 % її становить Світовий океан, 1,6 % зв'язано в материкових льодах і лише 0,1 % припадає на води материків.

Вода— один із найважливіших, незамінних природних ре­сурсів, хімічна сполука водню і кисню. Найпростішу формулу — Н20 — має водяна пара. Молекула рідкої води складається толов­ії пм чином зі сполуки двох простих молекул (Н20)2. Лід — сполу­ко трьох простих молекул — (Н20)3. Вода — це єдина речовина на Землі, що існує в природі в усіх трьох агрегатних станах: рідко­му, твердому, газоподібному.

Гідросфера — компонент неживої матерії, але з нею пов'язано життя на Землі. Там, де є вода, є і життя. Вода — найважливіша складова будь-якої живої клітини. Біохімічні реакції протікають у воді, оскільки більшість органічних сполук із біологічної підмножини водорозчинні. На зорі виникнення життя летючі органічні сполуки розсіювалися в атмосфері й розпадалися. Ті, що не роз­чинялися у воді, занурювалися на дно, а у воді залишалися пере­важно водорозчинні речовини, які й брали участь у подальшій еволюції життя.

Різноманітність скупчень і рухів води в різних її фазових ста­нах — це хмари, водоспади, річки, озера, засніжений ліс, льодо­вики, морський прибій, тобто естетичний ресурс планети Земля.

Світовий океан, що є основною частиною гідросфери, — це се­редовище існування величезної кількості найрізноманітніших представників рослинного і тваринного світу і світу мікроор­ганізмів. Всі морські організми поділяють на три великі групи: планктон, нектон і бентос. Планктон — найбільша за числом видів група організмів, що включає рослини і тварин, які не здатні самостійно пересуватися, "ширяючих" у товщі води і переміщу­ваних течіями. Планктон поділяють на фіто- і зоопланктон. Ос­новна маса фітопланктону зосереджена в поверхневому (50— 80-метровому) шарі води океанів, де для фотосинтезу достатньо сонячного світла. До нектонунале­жать тварини, здатні самостійно пересуватися у воді (риби, водні ссавці, кальмари та ін.). Організми, прикріплені до дна водоймищ, що повзають по ньому і зариваються в нього, відносять до бенто­су, який поділяється на фітобентос(різноманітні багатоклітинні водорості) і зообентос (губки, хроба­ки, молюски та інші безхребетні).

Літосфера. У сучасному розумінні літосфера — верхня тверда оболонка Землі, тов­щина якої коливається в межах 50—200 км. Верхня частина літо­сфери утворює земну кору, а нижня — верхню частину мантії Землі. Земна кора, що є, на відміну від гідросфери, суцільною обо­лонкою планети, складається із трьох шарів: осадового, гранітно­го і базальтового. Осадовий шар в основному складений осадови­ми породами (глинами, пісковиками, вапняками, доломітом, гіп­сом та ін.), що утворилися на поверхні Землі в основному в резуль­таті відкладення продуктів вивітрювання і руйнування старо­давніх порід, хімічного і механічного випадання осаду з води, а також продуктів життєдіяльності організмів. Потужність осадо­вого шару вкрай мінлива: в одних місцях його немає, в інших він досягає товщини 20—25 км. Загальний об'єм цього шару стано­вить близько 10 % від обсягу всієї земної кори, причому основна частина порід, що його складають, припадає на материки і шель­фи океанів.

Нижня межа біосфери проходить у верхній частині земної кори.

Ґрунт. Тверда земна кора, на якій ми мешкаємо (літосфера), має складну будову.

Верхні шари літосфери (до 2—4 км) називають літобіосферою, а поверхневий шар -ґрунтом. У глибину Землі живі організми проникають на невелику відстань. Найбільша глибина, на якій у породах земної кори були знайдені бактерії, становить 4 км, на дні океанів-до 11 км.

Атмосфера.Третя геосфера Землі, з якою пов'язана біосфера, — це атмосфера, що є газовою оболонкою Землі, яка складається з азоту (78,08 % об'єму), кисню (20,95 %), аргону (0,93 % ) і вуг­лекислого газу (0,03 %). На частку решти газів припадає близько 0,01 % загального об'єму атмосфери. Звичайно атмосферу представляють у вигляді сукупності шарів — тропосфери, стратосфери та іоносфери.

 


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. V офісну частину – станцію менеджера
  3. V офісну частину – станцію менеджера.
  4. Асортиментний процес включає три основних етапи: концентрацію, кастомізацію і розсіювання.
  5. Аудит фінансово-господарської діяльності бюджетних установ включає три етапи.
  6. Банківська система в ринковій економіці є звичайно дворівневою і включає центральний банк (емісійний) і комерційні (депозитні) банки різних видів.
  7. Біосфера докембрію
  8. Біосфера Землі, її характерні властивості
  9. Біосфера, її складові, взаємозв’язок між ними.
  10. Біосфера-2».
  11. Взаємодія гамма квантів з речовиною
  12. Взаємодія гамма-квантів з речовиною




Переглядів: 923

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальне уявлення про біосферу. | Основні етапи розвитку біосфери.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.