Наладка і настроювання токарно-гвинторізного верстата
Наладка верстата – це підготовка його до виконання певної роботи по виготовленню деталі згідно з технологічним процесом для забезпечення необхідної продуктивності, точності та шорсткості поверхні. Після наладки обробляють 2-3 деталі і, якщо отримані після обробки розміри не співпадають з розмірами креслення, то проводять підналадку інструменту на потрібний розмір.
Настроювання верстата проводять для забезпечення необхідних режимів різання. Настроюванням верстата називається кінематична підготовка його до виконання заданої обробки по встановленим режимам різання згідно технологічного процесу. Настроювання верстата проводять після його наладки.
Елементи режиму різання при точінні
Основними елементами режиму різання є глибина різання, подача і швидкість різання.
Глибиною різання t, мм, називають товщину шару металу, що знімається за один прохід. Вона визначається відстанню між оброблюваною і обробленою поверхнями, виміряною по перпендикуляру до останньої. При поздовжньому точінні
,
де D – діаметр заготовки, мм; d – діаметр обробленої деталі, мм.
Швидкістю різання V,м/хв., називають швидкість головного руху. Це шлях, який проходить точка, що лежить на оброблюваній поверхні заготовки, відносно ріжучої кромки інструмента за одиницю часу. Швидкість різання при обертальному русі
,
де D – діаметр заготовки, мм; n – частота обертів заготовки, хв-1.
Подачею s, мм/об, називається переміщення різця в напрямку руху подачі за час, поки деталь зробить один оберт. Залежно від напрямку руху подачі вона може бути поздовжньою, поперечною, або розташованою під кутом до заготовки.