Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Змінні грошові потоки

Незворотні витрати —це витрати, які вже було здійснено і вони не приносять жодних вигод, а додаткові надходження можуть бути отримані лише за умови подальшого інвестування коштів. Цей принцип схожий з тим, коли замість запланованого невеликого прибутку одержали значний прибуток. Наприклад, немає сенсу включати до грошового потоку здійснені раніше витрати на придбання земельної ділянки у разі, коли на поточний момент планується збудувати на ній будівлю, оскільки витрачені на придбання ділянки кошти є незворотними витратами.

Проте необхідно врахувати всі побічні втрати та надходження. Прикладом побічних втрат часто є неврахування витрат часу на управління інвестиційними проектами, що призводить до тимчасового зменшення обсягів продажу на інших напрямах підприємницької діяльності. Ці втрати (від зменшення обсягів продажу) повинні бути включені в побічні витрати. Побічні втрати та надходження мають місце, коли нові інвестиції на одному з напрямів діяльності підприємства можуть покращити просування інших продуктів підприємства. Наприклад, диверсифікація до нового типу продуктів дає змогу привернути нових клієнтів, яким у подальшому можна пропонувати інші нові продукти.

Загалом побічні втрати і надходження можуть призводити до далеких у часі наслідків і визначити їх не завжди легко.


3.2.5. Віднесення грошових потоків
до інвестиційного проекту

Все ще багато нових інвестиційних проектів переобтяжені сто­ронніми витратами, які значно ускладнюють бачення того, варто чи ні реалізовувати інвестиційний проект. Наприклад, при здійсненні аналізу не варто враховувати в інвестиціях частку накладних витрат. Така практика призводить до відхилення потенційно прибуткових інвестиційних проектів, оскільки компанія сама по собі має дуже велику корпоративну структуру або ж здійснює занадто багато напрямів діяльності. Якщо центральні органи управ­ління на підприємстві налічують 50 осіб і немає потреби збіль­шувати управлінський персонал для реалізації нового інвестиційного проекту по виробництву нового продукту, тоді немає потреби у додаткових витратах на центральні органи управління.

Альтернативна вартість. Аналіз інвестиційних проектів в цілому полягає у порівнянні одного інвестиційного проекту з іншим. Помилковим є припущення, що при розгляді нового проекту необхідно порівнювати за категоріями «перед» і «після», а не за категорією «або — або». Наприклад, при вирішенні питання щодо будівництва нового цеху на ділянці землі альтернативним буде питання продажу ділянки, яка за попереднім планом відводиться під забудову. Ринкова вартість ділянки уособлює альтернативну вартість інвестування. Для визначення альтернативної вартості активів варто, де це можливо, використовувати ринкову вартість.

3.2.6. Врахування матеріальних
і нематеріальних грошових потоків

При оцінці інвестицій, з одного боку, враховуються нематеріальні втрати і вигоди, які можуть вплинути на діяльність підприємства. Аналіз затрат і вигод (СВА), з іншого боку, забезпечує глобальніший аналіз, ніж більшість інвестиційних оцінок, і спрямовується на встановлення затрат і вигод для суспільства в цілому, для всіх акціонерів, а не тільки для підприємства.

Нематеріальні затрати і блага включають питання безпеки, покращення якості, моралі робітників та іміджу підприємства. Їх можна поділити на дві категорії: ті, які за певних міркувань можуть бути конвертовані у грошовий еквівалент, і ті, з якими це зробити неможливо з огляду на їх якісну природу.

Рис. 3.6. Матеріальні і нематеріальні затрати і блага

Конвертація у грошову вартість. Покращення якості продукту або скорочення часу поставок може бути конвертоване у грошову вартість. Так, пропонується інвестування у придбання нового обладнання, використання якого призведе до зменшення собівартості. Але головною перевагою тут є покращення якості продукту, яке воно забезпечить. Якщо не включати дане благо в аналіз, це може призвести до серйозної недооцінки вартості проекту. На підприємстві мають розуміти, яким чином покращення якості призводить до грошових благ. Наприклад, підвищення якості зумовлює зменшення собівартості шляхом зниження кількості відходів і браку, обсягів робіт з переробки та кількості часу, необхідного для перевірки кожного продукту. З огляду на те, що покращилась якість, підприємство може очікувати на виникнення незначного відтоку грошей за рахунок зменшення надходжень грошових коштів від гарантійних послуг. Проте завдяки поліпшенню якості лише незначна частина продукції потребуватиме ремонту протягом гарантійного періоду. Це також може призвести до підвищення обсягів продажу, оскільки покупці зрозуміють, що якість продукту покращилась.

При оцінці проекту потрібно зібрати таку кількість інформації, яка буде достатньою для прийняття обґрунтованого рішення стосовно проекту, який дуже важко оцінити кількісно. Наприклад, інвестиції у нове обладнання, дають підприємству можливість розширити сфери своєї діяльності, що може призвести до економії на масштабах виробництва і отримання підприємством стратегічної переваги, що не може бути оцінена на основі кількісних показників. У певних випадках варто розглядати проекти як такі, що приносять некількісні блага.

Якісні витрати і блага. Найчастіше до цієї категорії належать витрати і блага, що мають відношення до суспільства в цілому. Прикладом може слугувати інвестиція, яка впливає на якість повітря, або інвестиція, пов’язана з вигодами, що мають відношення до робочої сили (тобто такі, як покращення життєвого середовища працівників — додаткові їдальні, кафе, магазини, спортивні споруди та ін.). За цих обставин варто використовувати аналіз, що ґрунтується на показнику чистої теперішньої вартості. Це дозволяє компанії побачити «ціну», яка сплачується за ці якісні елементи. Наприклад, підприємство може розрахувати теперішню вартість витрат при інвестуванні і оцінити, чи варті нематеріальні блага таких витрат.

Отже, можна дійти таких висновків стосовно того, які грошові потоки мають відношення до аналізу інвестиційних проектів:

1. Існують чотири критерії, що визначають, які грошові потоки мають відношення до аналізу інвестиційних проектів і тому повинні братися до уваги при оцінці інвестицій. Вони повинні бути у грошовій і тільки грошовій формі; мають демонструвати зміни і включати як матеріальні затрати і вигоди, так і нематеріальні затрати і вигоди, що можна конвертувати у грошову вартість.

2. При оцінці інвестицій береться до уваги інформація та передбачення стосовно грошових потоків, а не інформація про прибуток від виробничої діяльності. Грошові потоки визначаються, коли кошти надходять на підприємство або коли залишають його; коли прибуток від продажу враховується; коли він отриманий (необов’язково, коли клієнт дійсно платить). Витрати встановлюються, коли вони відбуваються (неважливо, коли постачальники отримають платежі або коли сплачуються податки). Амортизаційні відрахування додаються до експлуатаційних витрат, які не беруться до уваги при розгляді грошових потоків.

3. Враховуються лише ті грошові потоки, що мають безпосереднє відношення до інвестиційного проекту. Таким чином, розподілені накладні витрати, наприклад, не повинні включатися, а альтернативні витрати, які наводять вартість альтернативного вико­ристання активів, що залучені до інвестиційного проекту, мають включатися.

4. При визначенні грошових потоків, що відносяться до інвестиційного проекту, до уваги беруться лише зміни у витратах. Незворотні витрати і витрати, що вже мали місце, не використовуються в інвестиційному аналізі. Якщо реалізація інвестиційного проекту дає змогу отримати податкові знижки, така економія в оподаткуванні є приростом блага і має бути врахована при здійсненні інвестиційного аналізу.

5. Нематеріальні втрати і блага враховуються в інвестиційному аналізі у будь-якому випадку за умови, що їх можна конвертувати у грошову форму, яка є загальноприйнятною.

3.3. Методи оцінки реальних
інвестиційних проектів

Існує кілька способів, щоб визначити, які саме проекти приносять гроші, задовольняють потреби споживачів на конкуруючих ринках. Візьмемо за основу твердження, що метою підприємства є створення позитивного грошового потоку за умови, коли продажна вартість виробленої продукції більша за вартість витрат на виробництво. Також вважається, що максимальна суспільна вигода досягається у тому разі, коли підприємства намагаються якомога повніше задовольнити бажання споживача, ніж «потреби» суспільства, що диктуються урядом.

Розглянемо найуживаніші методи для оцінки капітальних проектів:

· чиста теперішня вартість;

· внутрішня норма дохідності;

· рентабельність;

· період окупності;

· дисконтований період окупності;

· дохідність (прибутковість) залученого капіталу;

· дохідність на акцію.

Теорія фінансового менеджменту стверджує, що метою фірми є створити стільки багатства, скільки можливо. Багатство утворюється тоді, коли ринкова вартість виробленої продукції (товару) перевищує вартість ресурсів, витрачених на його виробництво. В оцінці капітальних проектів необхідно користуватися правилом чистої теперішньої вартості, яке стверджує, що проект є прийнятним, якщо теперішня вартість очікуваних додаткових грошових потоків перевищує теперішню вартість прогнозованих негативних грошових потоків. Вивчення поведінки керівників свідчить, що вони переслідують цілі, пов’язані з обсягами продажу, часткою на ринку, кількістю працівників, зростанням активів, дохідністю залученого капіталу, збільшенням дохідності акцій та задоволенням власних амбіцій. Проте фундаментальним завданням виробничого або торговельного підприємства є: створення багатства (благ); виробництво товарів і надання послуг, що споживаються, які коштують більше, ніж заплачено за їх виробництво; управління проектами, що коштують більше, ніж на них витрачено; створення позитивного грошового потоку; заробляння грошей шляхом задоволення потреб споживачів на конкурентних ринках. Менеджери створюють багатство, забезпечуючи перевагу ринкової ціни продукції над вартістю витрат. Гроші надходять від споживачів і спрямовуються на оплату постачальникам, зарплату, розрахунки за послуги і капітальними статтями. Всі проекти можуть бути оцінені шляхом визначення чистих грошових потоків, що виникають на фірмі, з використанням правила чистої теперішньої вартості після того, як будуть враховані ризик і розподіл у часі грошових потоків, пов’язаних з проектом.


Читайте також:

  1. VI. Грошові кошти
  2. В) Сучасні грошові системи.
  3. Вантажообіг і вантажопотоки.
  4. Вантажопотоки
  5. Вантажопотоки, їх види та формування.
  6. Види звітів про грошові потоки.
  7. Витрати змінні (див. Змінні витрати).
  8. Внутрішнє середовище організації. Змінні всередині організації (цілі, завдання, структура, технологія, люди).
  9. Внутрішнє середовище організації. Змінні всередині організації (цілі, завдання, структура, технологія, люди).
  10. Внутрішнім джерелом фінансування є накопичені нетто-грошові потоки, що виникають при здійсненні міжнародних операцій.
  11. Готівково-грошові розрахунки та їх організація на підприємстві
  12. Грошова маса та грошові агрегати




Переглядів: 482

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Типи грошових потоків | Чиста теперішня вартість

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.